Ποδόσφαιρο posted by

Πειραιώτικο 1-0 μέσα στη Νέα Σμύρνη

Την περασμένη εβδομάδα με τον Αστέρα Τρίπολης ήταν ο Νάτχο. Κόντρα στον Πανιώνιο, στη Νέα Σμύρνη, ήταν η σειρά του Αχμέντ Χασάν! Με το γκολ του Αιγύπτιου επιθετικού, ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τους «κυανέρυθρους» και πλέον απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής. Τρίποντο τίτλου για τον Θρύλου που είχε τον έλεγχο του ματς από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς είχε συνολικά 59%-41% σε ό,τι αφορά την κατοχή της μπάλας και 14 τελικές προς την εστία των γηπεδούχων.

Το φιλμ του αγώνα:

1’ Φάουλ σε εξαιρετική θέση για τον Ολυμπιακό λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και λίγο δεξιά. Ο Φετφατζίδης πήρε την μπάλα, έκοψε προς τα μέσα και ο Παπαγεωργίου τον έσπρωξε με τον διαιτητή να δίνει το φάουλ.

2’ Ο Φορτούνης το εκτέλεσε απευθείας, με την μπάλα να περνά ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μανοΐλοβιτς.

14’ Ο Μπανανά κάνει λάθος και τροφοδοτεί. Εκείνος αντί να τροφοδοτήσει τον Φετφατζίδη ο οποίος ήταν μόνος του προσπάθησε να τελειώσει τη φάση μόνος του κάνοντας σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως γλίστρησε και χάθηκε μία καλή στιγμή για τον Θρύλο!

15’ Πάσα του Μπουχαλάκη για τον Γκερέρο, εκείνος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά τελείωσε τη φάση από δύσκολη θέση (μέσα στην περιοχή και δεξιά) δίχως να βρει στόχο.

17’ Σέντρα του Ομάρ από τα δεξιά, ο Φετφατζίδης αμαρκάριστος από το ύψος της μικρής περιοχής πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

20’ Καλή στιγμή για τον Θρύλο να ανοίξει το σκορ! Ο Φορτούνης βρήκε ωραία τον Ομάρ, εκείνος με τη μία γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι στον αμαρκάριστο Φετφατζίδη, που σούταρε με μία χωρίς να βρει στόχο.

29’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ωραία ενέργεια από το Φορτούνη που γύρισε και με κάθετη πάσα βρήκε τον Γκερέρο. Εκείνος μπήκε στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μανοΐλοβιτς.

31’ Ακόμα μία τελική για τον Ολυμπιακό! Ο Φετφατζίδης σούταρε με δύναμη, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

53’ O Μεριά σούταρε δυνατά από μακριά, με τον Μανοΐλοβιτς να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να απομακρύνει.

67’ Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας! Ο Ομάρ γύρισε ωραία την μπάλα στον Νάτχο, εκείνος μέσα από την περιοχή σούταρε με τον Κότνικ να απομακρύνει με τα πόδια σε κόρνερ!

72’ Σουτ του Νάτχο έξω από την περιοχή η μπάλα λίγο άουτ.

85’ Ο Ομάρ σέντραρε από δεξιά, με τον Μεριά να παίρνει την κεφαλιά μέσα στην καρδιά της περιοχής, με τον Κότνικ να μπλοκάρει.

90’+2 ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!!! 0-1 για τον Θρύλο με τον Χασάν που πετυχαίνει και το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Θρύλου! Ο Ομάρ με εξαιρετική σέντρα ακριβείας από τα δεξιά, βρήκε τον Αιγύπτιο και αυτός με όμορφη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πανιώνιος (Ζοζέ Ανιγκό): Μανοΐλοβιτς (62’ Κότνικ), Παπαγεωργίου, Μπανανά, Ντομίνγκες, Κούρντι, Κεϊτά, Κόρμπος, Μασούρας (83’ Οικονομίδης), Τσιλουλής (80’ Μανθάτης), Ντουρμισάι, Σπιριντόνοβιτς.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης (73’ Χασάν), Φετφατζίδης, Ποντένσε (80’ Λάζαρος), Φορτούνης (58’ Νάτχο), Γκερέρο.

Πηγή: olympiacos.org