Μπάσκετ posted by

Θρύλος… και στο Κάουνας !!!

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στο χιονισμένο Κάουνας, νίκησε 88-75 τη Ζαλγκίρις Κάουνας και έφτασε στο 8-4 μετά από δώδεκα αγωνιστικές στην κανονική διάρκεια της Ευρωλίγκας.

Το παιχνίδι δεν άρχισε καλά αμυντικά για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, αλλά όσο περνούσε η ώρα οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωναν την εικόνα τους και έβρισκαν έτσι ρυθμό και στην επίθεση. Tελικά, όμως, οι γηπεδούχοι με συνεχόμενα τρίποντα προηγήθηκαν 23-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες βελτίωσαν την άμυνα τους και με τους Παπανικολάου και Λοτζέσκι να κάνουν σπουδαία δουλειά, πήραν προβάδισμα για το 40-42 του πρώτου ημιχρόνου.

Σπανούλης, Γκριν και Πρίντεζης ήταν για άλλο ένα παιχνίδι καταπληκτικοί και έτσι διατήρησαν τη διαφορά σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο για το 60-63. Στην τελευταία περίοδο οι πρωταθλητές Ελλάδος πάτησαν γκάζι, Λοτζέσκι και Παπανικολάου συνέχισαν να σκοράρουν και η διαφορά πλησίασε τους 10 πόντους. Λίγο πριν το τέλος του ματς ο Γιώργος Πρίντεζης τραυματίστηκε και άπαντες «πάγωσα» στη θέα του Έλληνα φόργουορντ στο παρκέ. Τελικά, όμως, οι πρωταθλητές Ελλάδος έδειξαν πως είναι φτιαγμένοι από πανίσχυρο μέταλλο και έφτασαν στη νίκη με 88-75.