Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 0-0 με την Οσμανλισπόρ και πάει για την πρόκριση στον επαναληπτικό

Ο Θρύλος ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με την Οσμανλισπόρ, δεν απειλήθηκε σε κανένα λεπτό του αγώνα, άλλα έμεινε στο 0-0 κόντρα στην ομάδα από την Τουρκία και πλέον πηγαίνει για την πρόκριση στον επαναληπτικό της άλλης Πέμπτης.

Ο Πάουλο Μπέντο δοκίμασε το γνωστό 4-2-3-1, για το παιχνίδι με την Οσμανλισπόρ. Ο Λεάλι ήταν κάτω από τα δοκάρια, ενώ στην άμυνα, από τα δεξιά προς τα αριστερά, ήταν οι Φιγκέιρας, Μποτία, Βιάνα και Σισοκό. Ο Ρέτσος ήταν αμυντικό χαφ, ο Μάρτινς «8άρι» δίπλα του, ενώ ο Φορτούνης έπαιζε μπροστά τους, ως «10άρι». Ο Σεμπά άρχισε δεξιά, αριστερά ο Ανδρούτσος και στην κορυφή ο Καρντόσο. Ο Πάουλο Μπέντο δοκίμασε, από νωρίς στο ματς, ένα τρικ, με τον νεαρό Ανδρούτσο, ο οποίος είχε οδηγίες να αφήνει την πλευρά του και να μπαίνει περισσότερο κεντρικά. Αποτέλεσμα αυτού ήταν από τα πρώτα κιόλας λεπτά να βρεθεί σε πλεονεκτικές καταστάσεις γύρω από την περιοχή των φιλοξενούμενων.

Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός έδειξε υπεροχή έναντι του αντιπάλου του, όμως δεν έφτασε στο γκολ. Ένα γκολ, το οποίο οι ποδοσφαιριστές του Πάουλο Μπέντο έψαξαν αρκετά και με θέρμη. Η επανάληψη άρχισε με τον Ολυμπιακό να μην πραγματοποιεί καμία αλλαγή στη σύνθεσή του και τους «ερυθρόλευκους» να μπαίνουν επίσης δυνατά στο γήπεδο. Ο Ρέτσος καλούταν να επιδείξει προσοχή στα μαρκαρίσματα του στον άξονα, αφού είχε από νωρίς κάρτα. Ο νεαρός το είχε στο μυαλό του και έπαιζε πολύ συνετά, κλείνοντας χώρους και παίρνοντας βοήθειες από τον Μάρτινς. Ο Λεάλι ήταν, στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, θεατής, ενώ όποτε –ελάχιστα- χρειάστηκε, ήταν παρών.

Ο Σεμπά ανέβασε αρκετά, με την έναρξη του δευτέρου μέρους, την απόδοσή του, δημιουργώντας πολλούς κινδύνους, με «μπούκες» ή σουτ. Μετά από μια «καταιγίδα» περίπου 15 λεπτών, στην έναρξη του δευτέρου μέρους, κατά την οποία ο Ολυμπιακός απείλησε πολύ την εστία της Οσμανλισπόρ, το παιχνίδι ήρθε και πάλι, για λίγο, σε ισορροπία. Ο Ολυμπιακός είχε σταθερά την υπεροχή και αδίκως δεν είχε προηγηθεί, αφού μόνο στην τελική προσπάθεια δεν είχε εκείνο το «κλικ» που του έλειπε, για να σκοράρει. Έπαιζε πολύ από τα άκρα, με Ανδρούτσο και Σεμπά. Συνέχιζε να πιέζει, έχοντας σταθερά περισσότερο την κατοχή και κάνοντας το παιχνίδι του, όμως δεν είχε καταφέρει να φτάσει στο γκολ. Ο Κώστας Φορτούνης έδειξε αδυναμία να συνεχίσει, λόγω ενός μικροτραυματισμού και ο κ. Μπέντο έριξε στην θέση του τον Μανθάτη, περνώντας τον Ανδρούτσο στον άξονα. Οι ισορροπίες στο ματς άλλαξαν στο 74’, όταν ο διαιτητής Μπουκέ απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Βιάνα, για αψιμαχία με αντίπαλο, εκτός φάσης. Ο κ. Μπέντο απέσυρε τον Καρντόσο, πέρασε τον Ρομαό αμυντικό χαφ, τον Ρέτσο στα στόπερ και ο Σεμπά πέρασε στην κορυφή της επίθεσης. Το ματς είχε πλέον αλλάξει τελείως εικόνα, με τον Ολυμπιακό να έχει περισσότερο από πριν το νου του στο ανασταλτικό κομμάτι και να παίζει πολύ πιο προσεκτικά. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η Οσμανλισπόρ έμεινε πίσω, πιέζοντας μόνο στο δικό της μισό του γηπέδου και αναζητώντας μόνο την αντεπίθεση. Η είσοδος του Ανσαριφάρντ έκανε ακόμα πιο επιθετική την ομάδα μας, παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο, με τον Θρύλο να παλεύει έως το τελευταίο δευτερόλεπτο για το γκολ της νίκης! Αυτό τελικά δεν ήρθε, το 0-0 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα, με την ομάδα μας να πηγαίνει για την πρόκριση στην Άγκυρα την άλλη Πέμπτη.

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι (GK), Φιγκέιρας, Μποτία (C), Βιάνα, Σισοκό, Ρέτσος, Μάρτινς (87’ Ανσαριφάρντ), Σεμπά, Ανδρούτσος, Φορτούνης (72’ Μανθάτης), Καρντόσο (76’ Ρομαό).
Αναπληρωματικοί: Χουτεσιώτης (GK), Μπουχαλάκης, Νικολάου, Παρέδες.

Οσμανλισπόρ (Μουσταφά Ακτσάι): Καρτσεμάρσκας (GK), Βρσάγεβιτς, Εντιαγιέ, Πίντο, Ρεγκατέν, Κάρλος (87’ Μαχέρ), Προτσάζκα, Ντελαργκε (81’ Ρουσέσκου), Τσαγκιράν, Μπιφουμά (90+4 Γκιουβέν), Τσουρουκσού (C).
Αναπληρωματικοί: Αρικάν (GK), Σζουκάλα, Ουεμπό, Μάχερ.