Θρύλος 5 αστέρων !!!

Σε διπλούς αγώνες Κυπέλλου και δη προημιτελικούς θα πρέπει να περιμένεις τη ρεβάνς για να μάθεις ποιός προκρίθηκε. Τυπικά σωστό είναι αυτό αλλά όταν μιλάμε για Θρύλο τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι. Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε το βράδυ της Τετάρτης (27/1) στο «Γ. Καραϊσκάκης» τον Αστέρα Τρίπολης στον μεταξύ τους πρώτο προημιτελικό για το Κύπελλο Ελλάδας.

Από το 1ο ως και το τελευταίο λεπτό του αγώνα λοιπόν οι ερυθρόλευκοι «βασάνισαν», αγωνιστικά, τους αντιπάλους τους και οι φωτεινοί πίνακες στο φινάλε έγραψαν: ΘΡΥΛΟΣ-Αστέρας Τρίπολης 5-0! Η ομάδα ήταν μια ζωγραφιά. Ήταν φανταστική. Καταπληκτική. Ακόμα και η πλούσια ελληνική γλώσσα στερεύει για να περιγράψει αυτό που είδαν άπαντες είτε από κοντά είτε από τηλεοράσεως.

Ένας ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ Ολυμπιακός έκανε τον Αστέρα, μία από τις καλύτερες ελληνικές ομάδες, να μοιάζει ομαδούλα της σειράς. Το πάρτι ευκαιριών άρχισε μόλις στο 10ο λεπτό και το πάρτι των γκολ μόλις τρία λεπτά μετά, δηλαδή στο 13’. Ο Ιντέγε ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ για να βάλει ο ίδιος άλλο ένα στο 42’.

Κι ενώ θα περίμενε κανείς πως ο ρυθμός, ως ένα βαθμό, θα έπεφτε στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι… αφηνίασαν. Άρχισαν λοιπόν να «πυροβολούν» κατά ριπάς τον Αστέρα που θα πρέπει να αισθάνεται και τυχερός με το 5-0. Τη… σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Ιντέγε πήρε ο Φορτούνης που με δύο γκολ στο 50’ και το 64’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Το… κερασάκι σ’ αυτή την υπέροχη -ποδοσφαιρική- τούρτα έβαλε ο Πάρντο με ένα γκολ-έργο τέχνης.

Ο προπονητής μας, Μάρκο Σίλβα, μόνο παράπονο δεν θα μπορούσε να έχει από τους Καπίνο (τέρμα), Ελαμπντελαουΐ (δεξί μπακ), Μαζουακού (αριστερό μπακ), Σιόβα, Μποτία (κεντρικό αμυντικό δίδυμο), Ζντιέλαρ, Μιλιβόγεβιτς (κεντρικό δίδυμο αμυντικών μέσων), Φορτούνη (επιτελικός μέσος), Ντουρμάζ, Πάρντο (τα… φτερά της ομάδας) και Ιντέγε (σέντερ φορ).

Όπως καταλαβαίνει κανείς η ρεβάνς στην Τρίπολη αποκτά, δικαιολογημένα, περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα αν και είναι βέβαιο πως ο Θρύλος θα την αντιμετωπίσει με την δέουσα σοβαρότητα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Καπίνο, Ελαμπντελαουΐ, Μποτία, Μαζουακού, Σιόβας, Ζντιέλαρ (74’ Μανιάτης), Μιλιβόγεβιτς, Φορτούνης (71’ Φουστέρ), Ντουρμάζ (80’ Κολοβός), Πάρντο, Ιντέγε.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Λούι (67’ Κιτόκο), Σανκαρέ, Γκοϊάν (57’ Ζησόπουλος), Γιαννούλης, Χαμντανί, Κουρμπέλης, Ιγκλέσιας, Μάσα, Στανισάβλιεβιτς (46’ Μπερτόλιο), Γιάννου.