Ποδόσφαιρο posted by

Tελικός με Άρσεναλ (Θρύλε Μπορείς)

Tελικός με Άρσεναλ  (Θρύλε Μπορείς)

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 4-0 στο «Αλιάνζ Αρίνα» του Μονάχου από την Μπάγερν Μονάχου για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του UEFA Champions League. Έτσι, σε συνδυασμό με το 3-0 της Άρσεναλ επί της Ντινάμο Ζάγκρεμπ την ίδια ώρα στο άλλο ματς του ομίλου, η ομάδα μας δεν κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης. Θα έχει την ευκαιρία να το κάνει στο ματς της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής με την Άρσεναλ στο «Γ.Καραϊσκάκης».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μάρκο Σίλβα, παρέταξε την ομάδα με τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα (από αριστερά προς τα δεξιά) τους Μαζουακού, Σιόβα, Ντα Κόστα και Ελαμπντελαουΐ. Οι Καμπιάσο, Κασάμι και Μιλιβόγεβιτς συνέθεταν την κεντρική τριάδα του άξονα. Στο αριστερό «φτερό» ήταν ο Σεμπά και στο δεξί ο Πάρντο ενώ στην κορυφή της επίθεσης ο Ιντέγε.

Παρότι στις πρώτες στιγμές της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός «πάτησε» καλά στον αγωνιστικό χώρο ήρθε ένα γρήγορο (8′) γκολ από την Μπάγερν και διατάραξε την ηρεμία των Πειραιωτών. Φάνηκε να χάνεται η συγκέντρωση με συνέπεια οι Βαυαροί να σημειώσουν άλλα δύο γρήγορα γκολ και το σκορ έφτασε στο 3-0 με τη συμπλήρωση του 20ου λεπτού.

Ακολούθως οι νταμπλούχοι Ελλάδας ανέβασαν την απόδοσή τους και ανέκτησαν τη συγκέντρωσή τους. Προφανώς και η Μπάγερν Μονάχου (για τους περισσότερους η κορυφαία ομάδα του πλανήτη) που ξεχειλίζει ποιότητα είχε τον έλεγχο και πίεζε τον Ολυμπιακό. Ωστόσο οι ερυθρόλευκοι δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να παραβιάσουν ξανά την εστία τους ως το φινάλε του 45λεπτου. «Επισκέφθηκαν» μάλιστα με αξιώσεις 2-3 φορές τα καρέ του Νόιερ και άγγιξαν το γκολ με φάουλ του Μιλιβόγεβιτς στο 43′.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε ακόμα καλύτερα και στο 53′ απείλησε την Μπάγερν με τον Ιντέγε και την ανάγκασε να μείνει με 10 παίκτες. Ο Μπαντστούμπερ τον ανάτρεψε λίγο πριν μπει στην περιοχή και αποβλήθηκε ορθά με απευθείας κόκκινη. Στο 59′ ο Ιντέγε σούταρε από καλή θέση λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Παρότι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο οι Γερμανοί βρήκαν τον τρόπο να βάλουν και 4ο γκολ στο 69′ με τον Κομάν. Στο τελευταίο ημίωρο της αναμέτρησης ο Ρομπέρτο έδειξε την κλάση του σταματώντας τρία τετ-α-τετ των γηπεδούχων, το τελευταίο και με τη… βοήθεια του δοκαριού.

Το τελικό 4-0 σε συνδυασμό με τη νίκη της Άρσεναλ επί της Ντινάμο (3-0) την ίδια ώρα στο Λονδίνο δεν έδωσε από τώρα την πρόκριση στην ομάδα μας για τους 16 της διοργάνωσης. Μπορεί ωστόσο ο Θρύλος να σφραγίσει το εισιτήριο στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής με την Άρσεναλ στο «Γ.Καραϊσκάκης» όπου με νίκη, ισοπαλία, ακόμα και ήττα με συγκεκριμένα σκορ, θα προκριθεί και θ΄ αφήσει τους Λονδρέζους 3ους.

Πηγή:olympiacos.org