Κατάρ – Ολυμπιακός 1-1

σόπαλος με 1-1 αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός κόντρα στην εθνική ομάδα του Κατάρ, σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην Ελβετία. Σκόρερ για τους νταμπλούχους Ελλάδος ήταν ο Σιόβας στο 88’ με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Ντοσεβί.

Ο Μάρκο Σίλβα δεν άλλαξε τη διάταξη και επέλεξε εκ νέου το 4-2-3-1 ως το σύστημα με το οποίο θα έπαιζε ο Θρύλος. Ο Ρομπέρτο ήταν στο τέρμα. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Ελαμπντελαουί, Βούρος, Σιόβας και Μαζουακού. Ο Μιλιβόγεβιτς με τον Μπουχαλάκη ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι, ενώ μπροστά τους, ως επιτελικός μέσος, ήταν ο Φουστέρ. Στις πτέρυγες ήταν δεξιά ο Πάρντο και αριστερά ο Ντουρμάζ, συμπληρώνοντας την τριάδα πίσω από τον μοναδικό σέντερ φορ, Άλφρεντ Φινμπόγκασον.

Ο Ολυμπιακός πήρε από νωρίς την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να έχει καλή κυκλοφορία και να φτάσει στην εστία του Κατάρ. Οι αντίπαλοι δεν κλείστηκαν και δοκίμασαν να βγουν μπροστά, επιχειρώντας δύο-τρία σουτ, τα οποία όμως δεν βρήκαν στόχο και δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Ρομπέρτο. Κινητικός ήταν ο Ντουρμάζ, ο οποίος άλλαξε πτέρυγα με τον Πάρντο μετά το δεκάλεπτο. Στοιχεία τα οποία ξεχώριζαν και πάλι στο παιχνίδι του Ολυμπιακού ήταν το πρέσινγκ και η κίνηση δίχως την μπάλα.

Ένα γεμάτο πρώτο μέρος, με πολλές φάσεις και χαμένες ευκαιρίες, πρόσφεραν ο Θρύλος και η Εθνική Κατάρ, προς τιμήν της UNICEF και με στόχο την προσφορά στον παγκόσμιο οργανισμό. Αρκετοί Έλληνες στις εξέδρες, παρακολουθούσαν με ενδιαφέρον τον αγώνα, ενώ από πλευράς UNICEF το παρών έδωσε ο κ. Μπέντζαμιν Ριόντελ, εκ των στελεχών του οργανισμού. Συνομίλησε με τον Κριστιάν Καρεμπέ και τα μέλη της Διοίκησης που συνόδευαν την αποστολή σε αυτό το ταξίδι στην Ελβετία, ενώ για πρώτη φορά φέτος ο Θρύλος έπαιξε με τη UNICEF στην μπλε φανέλα του.

Στην επανάληψη, η οποία άρχισε με το αποτέλεσμα στο 0-0, ο Ολυμπιακός μπήκε απαράλλαχτος, άρχισε ξανά από νωρίς να πιέζει και να αναζητά το γκολ. Η μπάλα περνούσε πολύ από τα πόδια του Πάρντο, με τον Κολομβιανό να είναι ιδιαίτερα κινητικός και δραστήριος. Στο 65’ ο Μάρκο Σίλβα έκανε έξι αλλαγές μαζεμένες, αποσύροντας Βούρο, Ελαμπντελαουί, Μιλιβόγεβιτς, Μπουχαλάκη, Ντουρμάζ, Πάρντο και βάζοντας στο γήπεδο Αυλωνίτη, Σαλίνο, Καμπιάσο, Κασάμι, Πουλίδο, Ντοσεβί.

Ο Εστέμπαν Καμπιάσο φόρεσε για πρώτη φορά τη φανέλα του Ολυμπιακού σε αγώνα και μπήκε στον άξονα, μαζί με τον Παϊτίμ Κασάμι. Από τις πρώτες του πάσες φάνηκε σίγουρος για τις επιλογές στο παιχνίδι του, κοντρολαρισμένος και πολύ ψύχραιμος και σωστός στις μεταβιβάσεις του. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και να κυνηγάει το γκολ. Παρά τη ζέστη, ανυπόφορη σε κάποια σημεία, η ομάδα μας έβγαζε ενέργεια και ο Φινμπόγκασον έβρισκε ευκαιρίες να «χτυπήσει», ψάχνοντας το σκοράρισμα. Λίγο μετά, ο Μάρκο Σίλβα έκανε και άλλες αλλαγές, ρίχνοντας στο ματς τους Χάρα, Μανιάτη, ενώ απέσυρε Φουστέρ και Φινμπόγκασον. Ο Μανιάτης καταχειροκροτήθηκε ξανά από τον κόσμο του Ολυμπιακού στο γήπεδο και φόρεσε το περιβραχιόνιο.

Το Κατάρ προηγήθηκε στο 81’ με τον Χασάν, με τον Σιόβα στο 88’ να ισοφαρίζει με κεφαλιά και να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Το «φιλμ» του αγώνα

3’ Σου του Μουντάρι έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

5’ Διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να ανοίξει το σκορ. Ο Ντουρμάζ, έπειτα από ωραίο συνδυασμό με τον Μαζουακού, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε. Ο Αμίνε απέκρουσε και στην επαναφορά ο Φουστέρ έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά αστόχησε.

7’ Δυνατό σου του Αλχαϊντός έξω από την περιοχή και λίγο δεξιά, η μπάλα άουτ.

9’ Δυνατό σου του Μοχάμεντ έξω από την περιοχή, λίγο έξω από τα δοκάρια του Ρομπέρτο.

11’ Κοντινό σουτ του Φαντλάλα, μέσα από την περιοχή, ο Ρομπέρτο απέκρουσε και στη συνέχεια η άμυνα απομάκρυνε.

24’ Ο Φουστέρ έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω από την περιοχή, κινήθηκε κατά μέτωπον και σούταρε με το δεξί, βλέποντας την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ!

28’ Σέντρα-σουτ του Νταβίντ Φουστέρ από δεξιά, ο Αμίνε έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ!

31’ Κόρνερ από δεξιά, η μπάλα έφτασε έξω από την περιοχή στον Μοχάμεντ, ο οποίος σούταρε πριν εκείνη σκάσει, αλλά ο Ρομπέρτο ήλεγχε και μπλόκαρε εύκολα.

33’ Τετ-α-τετ του Αλχαϊντός με τον Ρομπέρτο, παρά την προσπάθεια του Σιόβα να κόψει, ο Ισπανός τερματοφύλακας βγήκε νικητής!

39’ Σπουδαία ευκαιρία για τον Θρύλο, άρχισε από τον Φινμπόγκασον αριστερά. Εκείνος βρήκε τον Μαζουακού, ο οποίος έκανε το γύρισμα και βρήκε μέσα στην περιοχή τον Ντουρμάζ, ο οποίος σούταρε εν κινήσει και είδε την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από την εστία του Αμίνε!

42’ Υπέροχη φάση για τον Θρύλο, ο οποίος όσο περνούσε η ώρα στο ματς, γινόταν όλο κα πιο απειλητικός! Ο Ντουρμάζ, ο Φινμπόγκασον και ο Φουστέρ συνεργάστηκαν «με κλειστά μάτια» με τον αρχηγό να σουτάρει και να αστοχεί για λίγο! Θα ήταν ένα πολύ όμορφο γκολ!

55’ Δυνατό σουτ του Μπουχαλάκη, η μπάλα κόρνερ, έπειτα από κόντρα σε αμυντικό.

62’ Ατομική ενέργεια και κατά μέτωπον επίθεση του Φινμπόγκασον, σουτ με το αριστερό, με τον Αλσίμπ (είχε περάσει ως αλλαγή) να μπλοκάρει!

65’ Ο Πάρντο μπήκε από δεξιά στην περιοχή, περνώντας όποιον βρήκε μπροστά του. Η μπάλα έφτασε στον Μιλιβόγεβιτς, ο οποίος σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι, με τον Φινμπόγκασον να παίρνει την κεφαλιά και τον Αλσίμπ να μπλοκάρει!

72’ Πολύ ωραίος συνδυασμός Κασάμι και Ντοσεβί, σουτ από τον πρώτο, η μπάλα άουτ.

76’ Υπέροχη ενέργεια από τον Πουλίδο, κινήθηκε από αριστερά και συνέκλινε, έκανε ωραία το 1-2 με τον Ντοσεβί και σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ!

79’ Γκολ για το Κατάρ, έπειτα από αντεπίθεση, γύρισμα από αριστερά και κοντινό πλασέ του Χασάν στο δεύτερο δοκάρι.

88′ ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Ντοσεβί έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά και ο Σιόβας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Συνθέσεις:

ΚΑΤΑΡ: Αμίνε, Μούσα, Φαντλάλα, Σιντίκ, Μούφτα, Αλχαϊντός (c), Άνταμ, Μοχάμεντ, Τρεζόρ, Μουντάρι, Άμπντεϊρχμαν.

Στον πάγκο ήταν και οι Αμπονόρα, Αλσίμπ, Μουκτάρ, Ταΐμν, Αλί, Αμπντουλά, Καλίφα, Χασάν, Αλζιργκί.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μαζουακού, Βούρος, Σιόβας, Μιλιβόγεβιτς, Μπουχαλάκης, Φουστέρ, Πάρντο, Ντουρμάζ, Φινμπόγκασον.

Αγωνίστηκαν και οι Καμπιάσο, Αυλωνίτης, Σαλίνο, Πουλίδο, Κασάμι, Ντοσεβί, Χάρα και Μανιάτης.

Πηγή:olympiacos.org