ΠΟΔΑΡΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ Ο ΘΡΥΛΟΣ

Η χρονιά άλλαξε, αλλά ο Ολυμπιακός όχι. Κέρδιζε και έσπαγε ρεκόρ το 2015, κερδίζει και σπάει ρεκόρ και το 2016. Ο Θρύλος έκανε ποδαρικό με το δεξί στο νέο έτος, καθώς κέρδισε 3-1 τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη για την 16η αγωνιστική της Super League. Έτσι διεύρυνε ακόμη περισσότερο το ρεκόρ που έχει ήδη… σμπαραλιάσει με τις συνεχόμενες νίκες από την έναρξη πρωταθλήματος (το ρεκόρ της ομάδας του Μπούκοβι που ήταν 11 στα 11 και έγινε ήδη 16 στα 16 και βλέπουμε) και, παράλληλα, ισοφάρισε ένα πιο πρόσφατο και εξίσου εντυπωσιακό ρεκόρ. Μιλάμε για το ρεκόρ του Ολυμπιακού (του Σόλιντ) τη σεζόν 2005/06 όταν και οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν 16 σερί νίκες. Από την 8η μέχρι και την 23η αγωνιστική ο Θρύλος είχε κερδίσει τους πάντες δημιουργώντας ένα ακατάρριπτο, μέχρι απόψε, ρεκόρ. Πλέον, η ομάδα μας θα έχει την ευκαιρία να το σπάσει κι αυτό την ερχόμενη αγωνιστική με τον Λεβαδειακό στο «Γ.Καραϊσκάκης».

Ο αγώνας ήταν ένας μονόλογος του Θρύλου που πήρε τα ηνία από το 1ο λεπτό και πίεζε τους γηπεδούχους των οποίων το μοναδικό μέλημα ήταν να «χαλάσουν» το παιχνίδι και να μη μπει στην περιοχή τους ο Ολυμπιακός. Ως ένα βαθμό το κατάφεραν με τη διπλή ζώνη άμυνάς τους, καθώς ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο ο νταμπλούχος απειλούσε με μακρινά σουτ. Στη μοναδική σπουδαία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου εντός περιοχής, ο Ολυμπιακός ήταν άτυχος αφού η κεφαλιά-ψαράκι του Κασάμι μετά από κόρνερ του Ντουρμάζ σταμάτησε στο δεξί δοκάρι.

Στην επανάληψη ο Θρύλος ήταν πολύ καλύτερος και… παρέσυρε τον Πανιώνιο. Έβαλε μάλιστα και υπέροχα γκολ και δεν ανησύχησε ούτε όταν ο γηπεδούχος ισοφάρισε το 0-1 των Πειραιωτών με το φανταστικό σε δημιουργία (Ιντέγε-Φορτούνης) τέρμα του Τσόρι. Ο Ρισβάνης με κεφαλιά, μετά από φάουλ, έκανε το 1-1, αλλά η χαρά η δική του και όλων των κυανέρυθρων δεν κράτησε πολύ. Ο Ολυμπιακός ήταν αποφασισμένος και εντυπωσιακός και με τον Πάρντο πήρε ξανά το προβάδισμα στο 73’. Το 1-2 δεν απέτρεψε τους φιλοξενούμενους από το να προσπαθήσουν κι άλλο. Στο 80’ ο Ιντέγε έκανε το 1-3 με κοντινό πλασέ και ουσιαστικά τέλειωσε το ματς.

Ο προπονητής της ομάδας μας, κ. Μάρκο Σίλβα, επέλεξε για το αρχικό σχήμα τους Ρομπέρτο, Μαζουακού, Ντα Κόστα, Σιόβα, Σαλίνο, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Ντομίνγκεζ, Φορτούνη, Ντουρμάζ και Ιντέγε. Ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα (από αριστερά προς τα δεξιά) οι Μαζουακού, Σιόβας, Ντα Κόστα και Σαλίνο. Μιλιβόγεβιτς και Κασάμι ήταν οι δύο αμυντικοί μέσοι και μπροστά τους υπήρχε ο Τσόρι σε ρόλο δημιουργού. Ο Φορτούνης ήταν αριστερά και ο Ντουρμάζ δεξιά, ενώ στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Ιντέγε.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Διούδης, Βλάχος, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Οικονόμου, Κόρμπος (80’ Μητρόπουλος), Σιώπης, Βιγιάλμπα, Μπακασέτας, Μασούρας (68’ Χαλκιαδάκης), Ανσαριφάντ (80’ Ντουρμισάι).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Κασάμι (67’ Πάρντο), Μιλιβόγεβιτς, Ντουρμάζ (88’ Σεμπά), Φορτούνης, Ντομίνγκεζ (77’ Καμπιάσο), Ιντέγε.