Πέρασε με 2-1 από τα Γιάννενα ο Θρύλος

Στόχος επετεύχθη για τον Ολυμπιακό! Δεύτερο σερί ματς μακριά από το «σπίτι» του για το νέο έτος και δεύτερο «διπλό». Μετά τη Λιβαδειά, ο Θρύλος νίκησε με 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα στον πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο των «Ζωσιμάδων» και συνέχισε το νικηφόρο σερί για το 2019. Οι «ερυθρόλευκοι» με μία μεστή, ώριμη και γεμάτη πάθος εμφάνιση, έβγαλαν όρεξη και έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο, ενώ θα μπορούσαν να είχαν τελειώσει το ματς με περισσότερα γκολ.

Το φιλμ του αγώνα:

8’ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛ!!! 0-1 για τον Θρύλο! Ο Φορτούνης αφού «άδειασε» δύο αντιπάλους του, μπήκε στην περιοχή από πλάγια και δεξιά και σέντραρε, ο Σκόνδρας έβαλε το κεφάλι του για να απομακρύνει και έστειλε άθελά του, τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

14’ Γκολ 1-1 ισοφαρίζει ο ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Νικολιάς σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Βούκοβιτς και κατέληξε στα δίχτυα του Σα.

21’ Ο Φορτούνης γύρισε πολύ καλά στον Ποντένσε από δεξιά, αλλά ο Πορτογάλος κόπηκε από τον Τζημόπουλο, πριν «τσιμπήσει» τη μπάλα και απειλήσει την εστία του Βελλίδη.

37’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ!!!! 1-2 για τον Ολυμπιακό με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο! Εξαιρετική ενέργεια του Ποντένσε από δεξιά, καλοζυγισμένη σέντρα και ο Λάζαρος με άψογη ισορροπία σώματος έκανε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη, για το νέο προβάδισμα της ομάδας μας στο ματς.

43’ Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Οι Κούτρης, Λάζαρος και Φορτούνης συνεργάστηκαν όμορφα, ο Χριστοδουλόπουλος σούταρε από πλάγια θέση με το αριστερό, με τον Βελλίδη να διώχνει σε κόρνερ.

45’ Σουτ του Φορτούνη μέσα από την περιοχή, η μπάλα μακριά άουτ.

46’ Φοβερή ευκαιρία για τον Θρύλο! Τρομερό σουτ του Λάζαρου, πετάχτηκε στο αριστερό του παραθυράκι ο Βελλίδης και έδιωξε σε κόρνερ.

55’ Σουτ του Γκιγιέρμε έξω από την περιοχή που δοκίμασε το πόδι του, μπλόκαρε ο Βελλίδης.

62’ Πολύ καλή στιγμή για τον Θρύλο! Ο Λάζαρος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

73’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο! Ο Γκιγιέρμε σήκωσε τη μπάλα για τον Φορτούνη, εκείνος έκανε το μονοκόμματο δεξί σουτ, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το δοκάρι του Βελλίδη!

77’ Μαρκάρισμα πάνω στην Φορτούνη από τον Σιόντη, στο ύψος της περιοχής, ο Παπαδόπουλος δεν υπέδειξε την παράβαση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Γιάκος (65’ Αθανασιάδης), Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος, Λίλα, Σιόντης (83’ Νάουμετς), Νικολιάς, Κριζμάν, Παμλίδης (80’ Ξύδας).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Φορτούνης (87’ Νάτχο), Λάζαρος, Ποντένσε (90’+2 Τοροσίδης), Γκερέρο (71’ Χασάν).