Φέρτε τον επόμενο !!!

Το πρώτο βήμα έγινε και έγινε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο! Ο Θρύλος κατάφερε όχι απλώς να σταθεί όρθιος, μέσα σε μία δύσκολη έδρα, όπως εκείνη της Παρτιζάν, αλλά και να επιβάλει το παιχνίδι του, να νικήσει 3-1 τον αντίπαλό του και να φέρει τη ρεβάνς στο «Γ. Καραϊσκάκης» με τεράστιο πλεονέκτημα υπέρ του! Το αποτέλεσμα, το οποίο ο Ολυμπιακός πήρε στο «Partizan Stadium» (3-1) δεν του δίνει τη δυνατότητα να επαναπαυτεί, όμως του δίνει τη δυνατότητα να κρατήσει τη σοβαρότητα, με την οποία αντιμετώπισε τον πρώτο αγώνα και να τη μεταφέρει, αυτούσια, στο δεύτερο ματς! Τα γκολ για την ομάδα μας πέτυχαν οι Μπεν (6’, 56’) και Εμενίκε (90+1’).

Ο Μπέσνικ Χάσι παρέταξε τον Ολυμπιακό, στο πρώτο του επίσημο ματς, για την αγωνιστική περίοδο 2016-17, με διάταξη 4-2-3-1. Στην αρχική ενδεκάδα υπήρξε αλλαγή της τελευταίας στιγμής, καθώς ο Κώστας Φορτούνης υπέστη πρόβλημα στο στομάχι (έντονες ενοχλήσεις) και στάθηκε αδύνατο για τον Έλληνα άσο, να δώσει το παρών, στο πρώτο ματς της χρονιάς. Γεγονός που του στοίχισε πολύ, καθώς ο νεαρός αρχηγός της ομάδας μας ήταν απαρηγόρητος, που δεν μπορούσε να βοηθήσει, με την ποιότητά του, τον Θρύλο, σε αυτή την πρώτη «μάχη» του τρίτου προκριματικού γύρου.

To φιλμ του αγώνα:

6’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛ  0-1 για τον Ολυμπιακό μας! Ο Μπεν έκλεψε τη μπάλα, έδωσε στον Μάριν, αυτός την κατάλληλη στιγμή την έδωσε και πάλι στον Μπεν, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Κλιάιτς και με συρτό σουτ άνοιξε το σκορ.

9’ Ο Μπεν συνεργάστηκε ωραία με τον Καρσελά, αυτός έκανε το μονοκόματο σουτ διαγώνια της περιοχής της Παρτιζάν, έδιωξε ο Κλιάιτς.

10’ Γκολ 1-1 για την Παρτίζαν που ισοφαρίζει. Ο Τζούρτζεβιτς έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Γιάνκοβιτς που έγινε αποδέκτης της μπάλας έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Ταβάμπα έκανε την προβολή από κοντά, ο Καπίνο έπεσε να μπλοκάρει την μπάλα, αλλά αυτή κατέληξε στα δίχτυα.

48’ Καλή στιγμή για την ομάδα μας με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Κούτρης σέντραρε από αριστερά, ο Μπεν κέρδισε τους πάντες στον αέρα και πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει άουτ.

30’ Ο Τσίρκοβιτς έκανε την κεφαλιά μετά το κόρνερ του Γιάνκοβιτς, ο Καπίνο δεν αιφνιδιάστηκε και μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

49’ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο! Μετά από εξαιρετική συνεργασία ανάμεσα σε Μπεν και Σεμπά, ο Βραζιλιάνος απέφυγε δύο αντιπάλους, πάτησε περιοχή και πλάσαρε, με τον Κλιάιτς να απομακρύνει.

50’ Ο Λεονάρντο με σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα άουτ.

56’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛ  1-2 για τον Ολυμπιακό μας! Ο Καρσελά με καταπληκτική ενέργεια στη μεσαία γραμμή έδωσε στον Μπεν. Αυτός μπήκε στη περιοχή, πήρε λίγα μέτρα, έκανε το σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή και αριστερά και την έστειλε στα δίχτυα!

73’ Μετά από φάουλ που έγινε από πλάγια δεξιά όπως επιτίθεται η Παρτιζάν, ο Όστοϊτς πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Καπίνο.

90+1’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ  1-3 για τον Θρύλο! Απίστευτη κάθετη πάσα του Φιγκέιρας στον Εμενίκε, στην πλάτη της άμυνας. Ο Νιγηριανός φορ βγήκε απέναντι από τον Κλιάιτς, τον «άδειασε» και πλάσαρε εύστοχα προ κενής εστίας.

Παρτιζάν (Μίροσλαβ Τζούκιτς): Κλιάιτς (GK), Βουλίτσεβιτς (C), Όστοϊτς, Τσίρκοβιτς (72’ Νέμανια Μίλετιτς Ι), Νέμανια Μίλετιτς ΙΙ, Εβέρτον, Κόσοβιτς, Γιάνκοβιτς (82’ Πάντιτς), Λεονάρντο, Ταουαμπά, Τζούρτζεβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο (GK), Φιγκέιρας, Ρομαό (C), Ρέτσος, Κούτρης, Σιώπης, Οτζίτζα Οφόε, Καρσελά (81’ Πάρντο), Μαρίν (81’ Ζντιέλαρ), Σεμπά, Μπεν (88’ Εμενίκε).