Μπάσκετ posted by

Με καρδιά πρωταθλητή ο Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός, αν και βρέθηκε στο -9 στο 35’, κατάφερε να γυρίσει το ματς με τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία και να νικήσει στην παράταση με 104-99 επιδεικνύοντας καρδιά πρωταθλητή.

To παιχνίδι άρχισε με τους πρωταθλητές Ελλάδος να προηγούνται 15-22 με τους Στρόμπερι και Γιανγκ να κάνουν εξαιρετικό ξεκίνημα επιθετικά. Στη συνέχεια, όμως, η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού δεν ήταν καλή με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ με επιμέρους 28-20 να προηγηθεί με 42-42 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με τον Θρύλο να στηρίζεται σε Παπαπέτρου, Χάκετ και Σπανούλη για το 67-67. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 78-69 στο 35, αλλά οι πρωταθλητές Ελλάδος δείχνοντας για άλλη μια φορά φοβερά ψυχικά αποθέματα κατάφεραν και γύρισαν το ματς οδηγώντας το στην παράταση με καλάθι του Ντάνιελ Χάκετ (87-87).
Στο έξτρα πεντάλεπτο ο αρχηγός του Θρύλου, Βασίλης Σπανούλης, πήρε την ομάδα του από το χέρι και την οδήγησε στη νίκη με 104-99 στην Πυλαία.

Δεκάλεπτα: 15-22, 43-42, 67-67, 87-87, 99-104.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 8 (1), Βασιλειάδης 13 (2), Μαργαρίτης 9, Μάρκοβιτς 17 (1), Χάτσερ 15 (3), Λιάπης, Κακαρούδης 18 (2), Τσόχλας 15 (3), Κώττας 4, Ντούβνιακ.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 12 (11 ριμπ.), Σπανούλης 20 (2τριπ, 6ασ,2ριμπ ), Στρόμπερι 12 (2), Πρίντεζης 9 (4ριμπ), Μάντζαρης 4, Χάντερ, Παπαπέτρου 16 (2τριπ, 7ριμπ), Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης, Χάκετ 19 (1 τριπ., 10 ριμπ.), Λοτζέσκι 12 (4ριμπ).

Πηγή:olympiacosbc.gr