Νίκησε και την εξυγίανση… ο Θρύλος

Μη ασφαλείς συνθήκες διεξαγωγής του ντέρμπι, έφεραν τη διακοπή στο ΟΑΚΑ, με τον Ολυμπιακό να προηγείται 1-0 του ΠΑΟ μέχρι τότε.

Το φιλμ του αγώνα:

22’ Ο Μασούρας έγινε κάτοχος της μπάλας στα δεξιά, μπήκε στην περιοχή, την έφερε στο αριστερό του πόδι, πέρασε τον Οικονόμου, σούταρε, αλλά μπλόκαρε ο Διούδης. Πρώτη καλή στιγμή για τον Θρύλο στο ματς.

29’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο! Ο Μπουχαλάκης πήρε μέτρα, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Διούδης απέκρουσε και στη συνέχεια το νέο σουτ του Μασούρα από πλάγια θέση, κατέληξε άουτ.

35’ Ωραία συνεργασία ανάμεσα σε Π0ντένσε, Μασούρα και Φορτούνη, με τον αρχηγό του Θρύλου να πιάνει το γυριστό σουτ και να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Διούδη. Ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!

40’ Ωραία συνεργασία Φορτούνη και Ποντένσε, ο αρχηγός μας σούταρε έξω από την περιοχή, με τον Διούδη να μπλοκάρει.

45’+8 Εξαιρετική κάθετη πάσα του Γκιλιέρμε για τον Γκερέρο που τον έβγαλε απέναντι από τον Διούδη, ο Ισπανός πλάσαρε με τον Διούδη να διώχνει σε κόρνερ!

45’+10 Ο Φορτούνης βρήκε τον Κούτρη στα αριστερά στην περιοχή, πήγε να κάνει το γύρισμα στον Ποντένσε, αλλά έδιωξε η άμυνα του Παναθηναϊκού.

45’+12 Ασυνεννοησία στην άμυνα των γηπεδούχων ανάμεσα σε Διούδη και Κάτσε, ο Φορτούνης πήγε να κλέψει και παραλίγο να σκοράρει, αλλά μπλόκαρε ο Διούδης.

45’+13 Κάθετη του Ποντένσε για τον Φορτούνη, ο οποίος πέρασε και τον Διούδη, πλάσαρε με το αριστερό, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της!

51’ Ο Μασούρας από τα δεξιά έβγαλε για τον Ποντένσε, ο οποίος έκανε καλό κοντρόλ, προσπάθησε με λόμπα να τελειώσει τη φάση, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Πολύ καλή στιγμή για τον Θρύλο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου!

53’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ!!!! 0-1 για τον Ολυμπιακό με τον Γκερέρο! Εξαιρετική σέντρα του Κούτρη από αριστερά και εξαιρετικό τελείωμα του Ισπανού στράικερ με το κεφάλι, που έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Διούδη!

56’ Πολύ όμορφη ενέργεια του Ομάρ, έκανε την κάθετη για τον Ποντένσε, αλλά δεν είχε καλή ισορροπία σώματος και δεν κατάφερε να κοντρολάρει και να τελειώσει τη φάση.

67’ Ο Ποντένσε έκανε κούρσα με τη μπάλα προς την περιοχή, παρεμποδίστηκε από τον Ινσούα, έπεσε κάτω, αλλά ο διαιτητής άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί, θεωρώντας ότι δεν υπήρχε κάτι το επιλήψιμο. Φάουλ και κάρτα που δεν δόθηκαν.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Οικονόμου (61’ Άλτμαν), Δώνης (59’ Χατζηγιοβάνης), Μακέντα, Μπουζούκης, Κάτσε, Κουρμπέλης, Κουλιμπαλί.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Σισέ, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Ποντένσε, Φορτούνης, Γκερέρο.