5 και να καίνε !!!

Το ποδόσφαιρο που παίζει ο Ολυμπιακός, δεν έχει σύγκριση με καμίας άλλης ομάδας στην Ελλάδα. Ο Παναιτωλικός ήταν το τελευταίο… θύμα του Θρύλου. Το τελικό 5-0 στο Αγρίνιο, φαντάζει αρκετά… τιμητικό για τους γηπεδούχους. Πέντε διαφορετικοί σκόρερ (Μασούρας, Χασάν, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Ομάρ), 7η σερί νίκη και 13η στα τελευταία 14 ματς και ποδόσφαιρο που χορταίνει ακόμα και τον πιο απαιτητικό φίλαθλο της ομάδας, είδαμε απόψε από τους ποδοσφαιριστές του κ. Πέδρο Μαρτίνς.

Το φιλμ του αγώνα:

9’ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛ!!!! 0-1 για τον Θρύλο που ανοίγει το σκορ νωρίς στο ματς, με τον Γιώργο Μασούρα!Μετά την πολύ όμορφη μπαλιά του σκόρερ στον Ποντένσε, ο Πορτογάλος εξτρέμ έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι για τον Χασάν, εκείνος γύρισε για τον Έλληνα εξτρέμ ο οποίος πρώτα έκανε την προβολή με το δεξί και στη συνέχεια με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη!

13’ Ο Φορτούνης σούταρε με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, ο Κυριακίδης έπεσε και μπλόκαρε.

15’ Εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη από δεξιά, μονοκόμματο σουτ του Ποντένσε με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, ψηλά άουτ η μπάλα.

25’ Σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά, ο Φορτούνης έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

32’ Λανθασμένα κόπηκε ως οφσάιντ ο Ελαμπντελαουί, ο οποίος καλυπτόταν όταν πήρε τη μπάλα στην περιοχή του Παναιτωλικού και ενώ ήταν έτοιμος να εκτελέσει τον Κυριακίδη για το 2-0.

36’ Ο Φορτούνης δοκίμασε να κρεμάσει τον Κυριακίδη από μακριά, μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού.

42’ Ο Γκιλιέρμε θέλησε να δοκιμάσει το πόδι του από μακρινή απόσταση, ο Βραζιλιάνος μέσος έπιασε ένα δυνατό συρτό σουτ και ανάγκασε τον Κυριακίδη να πέσει στη δεξιά του γωνία και να απομακρύνει!

44’ Ωραία προσποίηση και σουτ από τον Ποντένσε έξω από την περιοχή, ο Κυριακίδης μπλόκαρε σταθερά.

45’ Φάση διαρκείας στην περιοχή του Παναιτωλικού, μετά το γύρισμα του Τσιμίκα για τον Ποντένσε, δόθηκε επιθετικό φάουλ στον Μασούρα, αν και φαίνεται πως δεν υπάρχει.

50’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!! 0-2 για τον Ολυμπιακό με τον Αχμέντ Χασάν! Πανέμορφο γκολ για την ομάδα μας! Με μία επαφή ο Γκιλιέρμε βρήκε τον Ποντένσε, αυτός τον Φορτούνη, με τον αρχηγό να βγάζει με τη μία και με το αριστερό για τον Χασάν, που πλάσαρε όμορφα στην κίνηση για να στείλει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Κυριακίδη!

58’ Καλή στιγμή για τον Θρύλο! Εξαιρετική… κομπίνα από τον Φορτούνη. Πάσα για τον Ομάρ που περίμενε δίπλα, ο Νορβηγός μπακ έκανε το δυνατό δεξί σουτ και ο Κυριακίδης έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε.

60’ Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Ντίας να σουτάρει με το αριστερό μέσα στην περιοχή, η μπάλα πήγαινε μέσα, αλλά ο Κυριακίδης έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

61’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!! 0-3 για τον Θρύλο με τον Γκιλιέρμε! Ο Φορτούνης έκανε κόρνερ με πάσα στον Ποντένσε, ο αρχηγός πήρε πάλι τη μπάλα, σέντραρε από αριστερά, βρήκε το κεφάλι του Βραζιλιάνου μέσου, ο οποίος νίκησε τον Κυριακίδη για τρίτη φορά στο σημερινό ματς!

63’ Ο Ποντένσε έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με το δεξί και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κυριακίδη. Άλλη μία καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό!

67’ Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, η μπάλα πήρε πολλά φάλτσα, πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Κυριακίδη.

70’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!!! 0-4 για τον Θρύλο με τον Καμαρά! Ο Φορτούνης βρήκε στα δεξιά τον Ομάρ, εκείνος έκανε τη σέντρα για τον Ντίας, ο Κυριακίδης απέκρουσε και ο Μαντί από κοντά έγραψε το 4-0 για τον Ολυμπιακό, που κάνει ό,τι θέλει στον αγωνιστικό χώρο.

74’ Άλλη μία καλή ευκαιρία για την ομάδα μας! Ο Φορτούνης βρήκε άψογα μέσα στην περιοχή τον Ποντένσε ο οποίος κατέβασε όμορφα τη μπάλα και σούταρε με το αριστερό, με τον Κυριακίδη να διώχνει με υπερένταση!

78’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!!! 0-5 για τον Θρύλο που δεν σταματάει! Ο Ομάρ αυτή τη φορά χρίζεται σκόρερ με σουτ… οβίδα μέσα στην περιοχή, μετά από ασίστ του Ντίας! Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός στο Αγρίνιο απόψε!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μανά, Μάζουρεκ, Ντίας (69’ Ντουάρτε), Αμαράλ, Πάουλο, Λουσέρο (53’ Μπαΐροβιτς), Τσοκάνης (38’ Μαρινάκης), Τσιγγάρας, Μαλής, Λιάβας.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (66’ Καμαρά), Φορτούνης, Ποντένσε, Μασούρας (60’ Ντίας), Χασάν (71’ Σολδάνο).