Ποδόσφαιρο posted by

Νίκη με 0-3 και σταθερά στην κορυφή ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός νίκησε εκτός έδρας τον Παναιτωλικό με σκορ 0-3 και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Ποντένσε άνοιξε γρήγορα το σκορ, καθώς στο 6′ με ωραίο πλασέ νίκησε τον Κνετ και έγραψε το 1-0. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Ελ Αραμπί (41′, 45′), ο οποίος με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου έγραψε το τελικό 0-3.

Ο κ. Μαρτίνς χρησιμοποίησε τον Σα κάτω από τα δοκάρια, έχοντας στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα και Τσιμίκα. Γκιλιέρμε και Καμαρά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Ποντένσε, Μασούρα στα άκρα και τους Σουντανί, Ελ Αραμπί στην επίθεση.

Πέρασαν δύο λεπτά για την πρώτη τελική του Ολυμπιακού στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα ο Τσιμίκας έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Σουντανί «κέρδισε» την κεφαλιά με τον Κνετ να μπλοκάρει την μπάλα στην αριστερή του γωνία. Ο Θρύλος δεν άργησε να πάρει το προβάδισμα, καθώς μετά από έξοχο συνδυασμό των Μασούρα, Γκιλιέρμε και Ελ Αραμπί, ο Ποντένσε βγήκε απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και με πλασέ έκανε το 0-1 στο 6′.

Μετά το γκολ η ομάδα μας κυκλοφορούσε με υπομονή την μπάλα προσπαθώντας να βρει ανοιχτούς διαδρόμους για την περιοχή του Παναιτωλικού. Στο 15′ οι παίκτες του Μαρτίνς αναπτύχθηκαν γρήγορα από τα δεξιά, αλλά το σουτ του Ελ Αραμπί κόντραρε σε αμυντικό. Στο 22′ ήταν η σειρά του Γκιλιέρμε για την πρώτη του τελική στο ματς, με την κεφαλιά του να φεύγει άουτ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προσέχουν πρώτα τα μετόπισθεν και στη συνέχεια προσπαθούσαν να βγουν μπροστά, ωστόσο εκτός από κάποια στημένα που δεν κατέληξαν πουθενά, δεν είχαν να επιδείξουν κάτι καλό επιθετικά. Η πρώτη φορά που ο Παναιτωλικός έφτασε κοντά στην ισοφάριση ήταν στο 33′, όταν από κόντρα η μπάλα έφτασε στον Αριγίμπι και ο τελευταίος με σουτ την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η απάντηση του Ολυμπιακού στην ευκαιρία του Αριγίμπι δεν άργησε να έρθει. Ο Γκιλιέρμε έβγαλε ωραία την κάθετη μπαλιά, ο Σουντανί βγήκε απέναντι από τον Κνετ, με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων να βγαίνει νικητής στο τετ α τετ. Στο 40′ ο Θρύλος έφτασε λίγα εκατοστά από το 0-2, με την κεφαλιά του Ελ Αραμπί να φεύγει ξυστά από το αριστερό δοκάρι. Ο τελευταίος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής και στη φάση που ακολούθησε λίγα δευτερόλεπτα αργότερα. Ο Σουντανί δεν έχασε χρόνο και έβγαλε ωραία την πάσα στον Μασούρα και ο Έλληνας άσος με έξοχη σέντρα από τα δεξιά έδωσε την ασίστ για το γκολ του Ελ Αραμπί με κεφαλιά. Ο Μαροκινός επιθετικός βρήκε δίχτυα και δεύτερη φορά πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα. Η ατομική ενέργεια του Τσιμίκα από τα αριστερά ολοκληρώθηκε με το γυριστό σουτ του Ελ Αραμπί για το 0-3 στο 45′.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή στο 56′ με τον Ραντζέλοβιτς να παίρνει τη θέση του Ποντένσε. Ο Σέρβος έκανε αμέσως αισθητή την παρουσία του. Στο 62′ μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, αλλά ο Κνετ έδιωξε το σουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα έβγαλε τη σέντρα με το εξωτερικό, με τον γκολκίπερ του Παναιτωλικού να διώχνει το σουτ του Ελ Αραμπί. Αυτή ήταν και η τελευταία ενέργεια του Μαροκινού, καθώς στο 64′ έδωσε τη θέση του στον Μπουχαλάκη. Στο 71′ ο Πορτογάλος τεχνικός «έκλεισε» τις αλλαγές του με τον Μπρούνο να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα με τη φανέλα του Ολυμπιακού.

Το μακρινό φάουλ του Αριγίμπι στο 76′ ήταν η πρώτη φορά που οι γηπεδούχοι απείλησαν, ενώ δύο λεπτά αργότερα έχασαν σημαντική ευκαιρία να σκοράρουν, αλλά αρχικά ο Σα και στη συνέχεια ο Μπουχαλάκης δεν επέτρεψαν στον Αριγίμπι να πανηγυρίσει. Ακόμα μία καλή στιγμή ήρθε για τους Πειραιώτες στο 90′ αλλά η κεφαλιά του Σουντανί έφυγε λίγο έξω. Το 0-3 έμεινε έτσι μέχρι το τέλος, με τον Ολυμπιακό να φεύγει από το Αγρίνιο με τους τρεις βαθμούς.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Καμαρά (71′ Μπρούνο), Ποντένσε (56′ Ραντζέλοβιτς), Μασούρας, Σουντανί, Ελ Αραμπί (64′ Μπουχαλάκης).

Πηγή: olympiacos.org