Σίφουνας ο Θρύλος 4-0 τον Παναιγιάλειο

Πραγματικός σίφουνας ήταν ο Ολυμπιακός στο Αίγιο όπου συνέτριψε με 4-0 τον τοπικό Παναιγιάλειο για την 2η αγωνιστική της φάσης των «32» του Κυπέλλου Ελλάδας και ανέβηκε στην κορυφή του 5ου ομίλου με 4β.

Ο Μάρκο Σίλβα είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς παίκτες όπως ο Τσιμίκας, ο Ζντιέλαρ, ο Βούρος και ο Κολοβός αλλά και ποδοσφαιριστές που δεν έχουν παίξει πολύ ως τώρα (ή καθόλου) όπως ο Καπίνο, ο Αυλωνίτης, ο Φουστέρ και ο Φινμπόγκασον.

Ο προπονητής της ομάδας μας παρέταξε, αρχικά, τον Ολυμπιακό με τον Καπίνο κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα (από αριστερά προς τα δεξιά) τους Τσιμίκα, Αυλωνίτη, Ντα Κόστα και Σαλίνο. Στον άξονα ήταν οι Ζντιέλαρ, Καμπιάσο και Ντομίνγκεζ (σε πιο δημιουργικό ρόλο) ενώ στα «φτερά» βρίσκονταν οι Ερνάνι και Φουστέρ. Στην κορυφή της επίθεσης υπήρχε ο Φινμπόγκασον. Η 11άδα που επέλεξε ο Πορτογάλος προπονητής της ομάδας μας είχε πολλή διάθεση για ποδόσφαιρο και για θέαμα. Και το απέδειξε και στα 90 λεπτά της αναμέτρησης.

Οι Πειραιώτες πήραν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από το 1ο λεπτό και δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο στους γηπεδούχους να πιστέψουν ότι μπορούν να διεκδικήσουν κάτι. Ο νταμπλούχος έστειλε… προειδοποιητικές «βολές» σε τρεις περιπτώσεις πριν ο Καμπιάσο, στο 23ο λεπτό, ανοίξει το σκορ με έξοχο αριστερό σουτ. Το ματς, ουσιαστικά, τελείωσε στο 42’ όταν ένας άλλος Αργεντίνος του Θρύλου, ο Ντομίνγκεζ, διπλασίασε τα γκολ των ερυθρολεύκων με κεφαλιά-ψαράκι.

Το 2ο ημίχρονο ήταν, ουσιαστικά, διαδικαστικού χαρακτήρα. Το μόνο που απέμενε ήταν να δούμε την τελική έκταση του σκορ υπέρ των φιλοξενουμένων. Και φυσικά όλοι ήλπιζαν να δουν κι άλλο θέαμα. Και είδαν χάρη στις ορέξεις του Ολυμπιακού. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε με γκολ των Κολοβού και Ερνάνι ενώ οι ερυθρόλευκοι θα μπορούσαν να φτάσουν πιο ψηλά τον δείκτη του σκορ.

Παναιγιάλειος (Γιώργος Μαραντάς): Πίτκας, Σανδραβέλης, Ομάρ Καμίλ, Πέρεθ (64’ Μπουρλάκης), Κρτσμάρεβιτς (71’ Ρέλλας), Πέριτς (71’ Μαυρόπουλος), Σπίνουλας, Γκοτσούλιας, Ιωάννου, Κολόκας, Σκαρτσίλας.

Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα): Καπίνο, Αυλωνίτης, Σαλίνο, Ντα Κόστα (63’ Βούρος), Τσιμίκας, Ζντιέλαρ, Καμπιάσο, Φουστέρ (82′ Σεμπά), Ντομίνγκεζ (63’ Κολοβός), Ερνάνι, Φινμπόγκασον.

Πηγή:olympiacos.org