Ομάδα τρένο ο Θρύλος, ποιος θα τον σταματήσει;

Ομάδα… τρένο δίχως στάση είναι ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 2-1 στο Περιστέρι επί του Ατρομήτου για την 8η αγωνιστική της Super League. Σκόρερ για την ομάδα μας και των δύο γκολ, ήταν ο Αλμπέρτο Μποτία με ισάριθμες κεφαλιές. Έτσι, ο Θρύλος έκανε το «8 στα 8» στο πρωτάθλημα, ενώ φέτος σε Ελλάδα και Ευρώπη έχει 10 νίκες σε 11 ματς.

Ο κ. Σίλβα παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1 και τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από τα δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σιόβας και Μαζουακού. Οι δύο κεντρικοί χαφ ήταν οι Μιλιβόγεβιτς και Κασάμι, ενώ μπροστά τους ήταν ο Κώστας Φορτούνης. Ο Πάρντο ήταν δεξιά, αριστερά ο Σεμπά και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Μπράουν Ιντέγε.

Από τα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων, παίρνοντας την κατοχή και προσπαθώντας να μεταφέρει το παιχνίδι προς την περιοχή του Γκορμπούνοφ. Από νωρίς ο Κώστας Φορτούνης έπαιρνε αρκετά την μπάλα στα πόδια του. Από εκείνον έβγαινε αρκετά στα πλάγια, με τον Σεμπά και τον Πάρντο να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες. Ο Ατρόμητος ισορρόπησε, αλλά ο Ολυμπιακός σταδιακά άρχισε να αυξάνει την πίεσή του. Η ποιότητα του αγώνα δεν ήταν ιδιαίτερα υψηλή, γεγονός στο οποίο συνέτεινε η απροθυμία του Ατρόμητου να παίξει πιο δημιουργικά. Οι γηπεδούχοι κοιτούσαν να «καταστρέψουν» το παιχνίδι του Ολυμπιακού και να όχι να δημιουργήσουν.

Ο Ολυμπιακός κρατούσε περισσότερο την μπάλα στην κατοχή του, προσπαθώντας να δημιουργήσει ευκαιρίες. Μέχρι το ημίωρο δεν είχε καταφέρει να γίνει απειλητικός. Από το 27’ μέχρι το 30’ η ομάδα μας ανέβασε την απόδοσή της και αμέσως η άμυνα του Ατρόμητου ένιωσε την πίεση και τη δυσκολία. Πολύ κινητικός ο Ιντέγε, ο οποίος βρισκόταν μέσα σε δευτερόλεπτα από το ένα άκρο της επίθεσης στο άλλο και από εκεί στον άξονα. Βοηθούσε πολύ στην ανάπτυξη του Ολυμπιακού. Η πίεση των «ερυθρολεύκων» συνεχίστηκε, με τον Πάρντο και τον Σεμπά να μπαίνουν ολοένα και περισσότερο στις φάσεις και να βάζουν δύσκολα στους αμυντικούς του Ατρόμητου. Η άμυνα του Ολυμπιακού, από την άλλη, δεν είχε νιώσει ιδιαίτερη πίεση. Ο Λε Ταλέκ έβγαινε ως επί το πλείστον οφσάιντ, «θύμα» της καλής συνεργασίας των τεσσάρων του Θρύλου στα μετόπισθεν.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το αποτέλεσμα στο 0-0, το οποίο όμως δεν ανταποκρινόταν στην αλήθεια. Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος του αντιπάλου του και θα μπορούσε να είχε μετουσιώσει αυτή του την υπεροχή σε προβάδισμα, κάτι που όμως δεν κατάφερε να κάνει στο πρώτο 45λεπτο. Οι ποδοσφαιριστές του κ. Σίλβα είχαν μπροστά τους 45 λεπτά, προκειμένου να σκοράρουν και να φύγουν από το Περιστέρι με το «8 στα 8» και τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Η επανάληψη άρχισε με τον Ολυμπιακό απαράλλαχτο. Η πρόθεση του Θρύλου να πιέσει ήταν σαφής. Από νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, όπως και στο πρώτο, ο Θρύλος ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Κινητικός ο Φορτούνης, προσπαθούσε να φτιάξει το παιχνίδι του Ολυμπιακού και να περάσει μπαλιές μπροστά, προς τον Ιντέγε, ήτα στα πλάγια, προς τους Σεμπά και Πάρντο. Για ένα πεντάλεπτο με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Ολυμπιακός πίεσε ιδιαίτερα τον Ατρόμητο και ανάγκασε τον Γκορμπούνοφ να επέμβει, όπως και την άμυνα των γηπεδούχων.

Το γκολ που ο Θρύλος εδικαιούτο ήρθε λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, με μία ακόμη στατική φάση, δουλεμένη στην προπόνηση! Ακόμη μία, μόλις λίγα λεπτά μετά, έφερε το 0-2 για τον Θρύλο και πλέον η νίκη ήταν ολοένα και πιο κοντά για την ομάδα μας! Μέσα σε 3 λεπτά ο Ολυμπιακός έδειξε ότι δεν αστειεύεται και παράλληλα ότι δεν παίζεται από κανέναν! Έφερε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 και πλέον είχε τη δυνατότητα να κάνει και διαχείριση του ματς!

Λίγη ώρα μετά, ο Μάρκο Σίλβα ετοίμασε τον Ερνάνι, προκειμένου να τον ρίξει στον αγωνιστικό χώρο. Πήρε την θέση του Πάρντο και πέρασε δεξιά. Λίγη ώρα μετά και αφού ο Ατρόμητος κατάφερε να βρει τον δρόμο προς ένα γκολ που έφερε τη μείωση του σκορ, ο Μάρκο Σίλβα έριξε στο ματς τον Ντομίνγκεζ, αντί του Φορτούνη. Ο Ατρόμητος ανέβασε την απόδοσή του και ο Ολυμπιακός βρέθηκε προ εκπλήξεως για λίγα λεπτά από το 70’ μέχρι το 77’, καθώς αναγκάστηκε να αμυνθεί σε μια-δυο καλές προσπάθειες του Ατρόμητου. Το ματς είχε αποκτήσει πλέον ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον, με την ομάδα μας, όμως, να αναγκάζεται να προσέξει περισσότερο τα μετόπισθεν, προ του Ατρόμητου, ο οποίος είχε αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ο Ρομπέρτο δεν απειλήθηκε, όμως, ιδιαίτερα και η ομάδα μας πήρε τη νίκη με 2-1, κάνοντας το “8 στα 8″ στο πρωτάθλημα!

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Φυτανίδης (17’ Χριστόφ), Λαζαρίδης, Μπιτόλο, Ουσέρο, Γοδόι, Γκαρσία, Μπρίτο (62’ Μαρσελίνιο), Ούμπιδες (18’ Στόιτσεφ), Λε Ταλέκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σιόβα, Μαζουακού, Κασάμι, Μιλιβόγεβιτς, Φορτούνης (76’ Ντομίνγκεζ), Πάρντο (72’ Ερνάνι), Σεμπά, Ιντέγε (90′ Φινμπόγκασον).

Πηγή:olympiacos.org