Η Κορυφή ανήκει στον Θρύλο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Θρύλο, καθώς στο 5′ ο Ελ Αραμπί έκλεψε την μπάλα και έστρωσε στον Σουντανί, ο οποίος με αριστερό πλασέ στην κίνηση την έστειλε στα δίχτυα του Abad. Ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων στάθηκε τυχερός στο 10′ και δε μάζεψε για δεύτερη φορά την μπάλα από το βάθος της εστίας του. Ο Τσιμίκας έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Βαλμπουενά με γυριστή κεφαλιά «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι. Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στα πρώτα λεπτά και έχανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 13′ ο Ελαμπντελαουί σούταρε έξω από την περιοχή με την «στρογγυλή θεά» να φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μπουχαλάκης αστόχησε για λίγα εκατοστά στην κεφαλιά που επιχείρησε.

Πιέζοντας ψηλά και κυκλοφορώντας ωραία την μπάλα η ομάδα μας είχε την υπεροχή και κυνηγούσε το δεύτερο γκολ της στο ματς. Στο 30′ ο Σουντανί λίγο έλειψε να το πετύχει με κεφαλιά, ενώ δύο λεπτά πριν, το σουτ του Μασούρα κόντραρε σε αμυντικό. Στο 38′ ήταν η σειρά του Τσιμίκα να απειλήσει με μακρινό σουτ, ωστόσο ο Abad έπεσε στη γωνία του και έδιωξε. Το ίδιο έπραξε ο γκολκίπερ της Ξάνθης και στο 42′ στην προσπάθεια του Γκιλιέρμε.

Τελικά ο Ολυμπιακός πήγε με αέρα δύο τερμάτων στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα. Στο 43′ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά και ο Ελ Αραμπί με κοντινό πλασέ έγραψε το 2-0, πανηγυρίζοντας το 15ο τέρμα του στο φετινό πρωτάθλημα.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος. Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς είχαν… εγκατασταθεί έξω από την περιοχή του Abad, ο οποίος έβλεπε τους αντιπάλους του να δημιουργούν συνεχώς ρήγματα στην άμυνα της ομάδος του. Ο Σουντανί ήταν ιδιαίτερα δραστήριος επιθετικά και είχε συμμετοχή στο 3-0 (52′). Ο Αλγερινός γύρισε από τα δεξιά της περιοχής και ο Φασίδης προ του αμαρκάριστου Μασούρα προσπάθησε με προβολή να κόψει, αλλά τελικά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 60′ ο Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή με τον Λοβέρα να παίρνει τη θέση του Μασούρα. Η πρώτη φορά που οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ουσιαστικά ήταν στο 64′, όταν o Σα έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Machado. Η… απάντηση από τον Θρύλο ήρθε στο 67′. Ο Μπουχαλάκης έβγαλε εκπληκτική μπαλιά, ο Ελ Αραμπί πλάσαρε και ο Abad ενστικτωδώς έδιωξε με το στήθος.

Στο 71′ η Ξάνθη μείωσε σε 3-1 με πέναλτι του Castro και αμέσως μετά όλο το γήπεδο σηκώθηκε όρθιο για να αποθεώσει τον Κώστα Φορτούνη που μπήκε στο παιχνίδι και τον Ματιέ Βαλμπουενά που έδωσε τη θέση του στον Έλληνα άσο. Το ίδιο συνέβη και στο 82′ με τον Ελ Αραμπί να αποχωρεί και τον Χασάν να επιστρέφει στο Καραϊσκάκη. Μάλιστα ο Αιγύπτιος παραλίγο να συνδυάσει την επιστροφή του με γκολ στις καθυστερήσεις, αλλά για λίγα εκατοστά δεν έφτασε την μπάλα για να την σπρώξει στα δίχτυα…

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Σουντανί, Σεμέδο, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Ελ Αραμπί (Χασάν 83′), Ελαμπντελαουί, Μασούρας (Λοβέρα 60′), Τσιμίκας, Μπα, Βαλμπουενά (Φορτούνης 72′).