Ποδόσφαιρο posted by

Ολυμπιακός – Ρεάλ Μπέτις 0-0

Η πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του UEFA Europa League βρήκε τον Ολυμπιακό και την Ρεάλ Μπέτις ισόπαλους χωρίς σκορ (0-0) στο «Γ. Καραϊσκάκης». Όπως κύλησε το ματς στο τέλος, ο βαθμός είναι πολύ σημαντικός, καθώς ο Θρύλος από το 73ο λεπτό ήταν με δέκα παίκτες. Μπορεί οι Ισπανοί να είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά οι ποδοσφαιριστές του κ. Πέδρο Μαρτίνς είχαν τις ευκαιρίες τους και θα μπορούσαν να είχαν πάρει το τρίποντο. Με τις τελικές στο τέρμα να είναι 5 για τον Θρύλο και 4 για τους φιλοξενούμενους. Στο φινάλε, πάντως, ο βαθμός είναι θετικό αποτέλεσμα καθώς σε έναν όμιλο κάθε αποτέλεσμα που δίνει πόντους θα μετρήσει στο τέλος, στη «μάχη» για την πρόκριση στην επόμενη φάση!

Το φιλμ του αγώνα:

18’ Ο Φορτούνης βρέθηκε με τη μπάλα στα πόδια του έξω από την περιοχή της Μπέτις, έκανε το σουτ αλλά ο Ρόμπλες μπλόκαρε.

34′ Δυνατό σουτ του Ομάρ έξω από την περιοχή, η μπάλα κάπου κοντράρει με τον Ρόμπλες να μπλοκάρει σταθερά.

42’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο να ανοίξει το σκορ! Ο Φορτούνης έδωσε ωραία έξω από την περιοχή στον Ποντένσε, αυτός έκανε μία προσποίηση και σούταρε, ο Ρόμπλες έδιωξε προσωρινά, με τον Χασάν από κοντά να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ!

50’ Τρομερή ευκαιρία για τον Θρύλο με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου! Μπαλιά του Ποντένσε προς τον Φετφατζίδη, η μπάλα κόντραρε αλλά στρώθηκε ξανά στον «Φέτφα», ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έκανε το πλασέ, αλλά ο Ρόμπλες με το ένα χέρι απομάκρυνε τον κίνδυνο για την εστία του.

72’ Δυνατό σουτ του Καμαρά με το αριστερό έξω από την περιοχή, ο Ρόμπλες με υπερένταση διώχνει σε κόρνερ!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης (35’ Νάτχο), Φορτούνης, Φετφατζίδης (71’ Λάζαρος), Ποντένσε (80’ Τοροσίδης), Χασάν.

Ρεάλ Μπέτις (Κίκε Σετιέν): Ρόμπλες, Χάβι Γκαρσία, Σέρχιο Λεόν (72’ Κανάλες), Τέγιο, Σίδνεϊ, Λορέν Μορόν, Χοακίν (80’ Σανάμπρια), Γκουαρδάδο, Μπαραγκάν, Λο Σέλσο (83’ Ινούι), Μαντί.

Πηγή: olympiacos.org