Με ηγέτη τον Βαλμπουενά προκρίθηκε ο Θρύλος στην επόμενη φάση του Κυπέλλου

Τι και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου;
Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο και με τρεις κεφαλιές «γύρισε» το παιχνίδι και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος. Η Λαμία πήρε το προβάδισμα με τον Adejo στο 44′, αλλά ο Χασάν στο 60′ έφερε το ματς στα ίσα. Στο 61′ ο Romanic αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Έχοντας και την αριθμητική υπεροχή, ο Θρύλος έφτασε στη νίκη με δύο κεφαλιές του Σισέ (72′, 77′). Και στα τρία γκολ τις ασίστ έδωσε ο Βαλμπουενά, ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Το τελικό 3-2 έγραψε ο Villalba με πέναλτι στο 90′.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν, Γκασπάρ, Σεμέδο, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Φορτούνης, Λοβέρα (46′ Βαλμπουενά), Μασούρας (46′ Ελ Αραμπί), Χασάν (78′ Μορ).