Ποδόσφαιρο posted by

Κάνοντας συντήρηση δυνάμεων 2-0 τη Λαμία ο Θρύλος

Οι Πειραιώτες δημιούργησαν πληθώρα τελικών προσπαθειών, πιέζοντας από το ξεκίνημα την αντίπαλό τους, πετυχαίνοντας τελικά και τα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Σουντανί άνοιξε το σκορ στο 61’ μετά από ασίστ του Ελ Αραμπί, ενώ ο δεύτερος, εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Κούτρη στο 70ο λεπτό, «γράφοντας» το τελικό 2-0.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τους «ερυθρόλευκους» με σύστημα 4-2-3-1, έχοντας τον Σα στο τέρμα, τους Σεμέδο, Μπα στα σέντερ μπακ και τους Κούτρη, Ελαμπντελαουί στα άκρα της άμυνας. Καμαρά και Γκιλιέρμε κάλυψαν τα μέτρα στο κέντρο, ενώ η τριάδα των Ποντένσε, Βλαμπουενά και Σουντανί, κινήθηκε πίσω από τον προωθημένο Ελ Αραμπί.

Το 1-0 ήρθε στο 61’ μετά από πολύ ωραία ομαδική προσπάθεια, με τον Βαλμπουενά να βρίσκει στην πλάτη της άμυνας τον Κούτρη, αυτόν να σεντράρει στο δεύτερο δοκάρι για τον Ελ Αραμπί που πάσαρε στον Σουντανί για να ανοίξει ο τελευταίος το σκορ!

Ο Πέδρο Μαρτίνς πέρασε στο ματς τον Λοβέρα, που πήρε για πρώτη φορά χρόνο συμμετοχής αντικαθιστώντας τον Βαλμπουενά, με το γκολ να δίνει ακόμα μεγαλύτερη άνεση στους Πειραιώτες.

Το 2-0 ήταν θέμα χρόνου και ήρθε στο 70ο λεπτό. Ο Κούτρης ήταν ο δημιουργός αυτή τη φορά, αφού η σέντρα του από αριστέρα βρήκε ιδανικά τον Ελ Αραμπί που με προβολή έβαλε το όνομά του στη λίστα των σκόρερ!

Ο Ολυμπιακός ήλεγξε πλήρως το ρυθμό και μετά το δεύτερο τέρμα, χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο, πιέζοντας την Λαμία και για τρίτο γκολ.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Μπα, Σεμέδο (Παπαδόπουλος 88’), Ελαμπντελαουί, Καμαρά, Γκιλιέρμε, Ποντένσε (Μπενζιά 78’), Βαλμπουενά (Λοβέρα 63’), Σουντανί, Ελ Αραμπί

Πηγή: olympiacos.org