Χωρίς νικητή (1-1) τελείωσε το πρώτο παιχνίδι του Ολυμπιακού με τη Γουλβς για τη φάση των «16» του UEFA Europa League

Ο Θρύλος, που αγωνίστηκε από το 28′ με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Σεμέδο, ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Ο Ελ Αραμπί στο 54′ μετά από έξοχο συνδυασμό των Καμαρά και Γκιλιέρμε άνοιξε το σκορ, ωστόσο ο Νέτο στο 68′ στάθηκε τυχερός και με… σπόντα το πόδι του Μπουχαλάκη διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Η ομάδα μας με 70% κατοχή είχε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και με υπομονή επιχειρούσε να «ανοίξει» την αντίπαλη άμυνα από τα άκρα. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι παρατεταγμένοι στο δικό τους μισό γήπεδο πίεζαν πάνω στην μπάλα και επιδίωκαν να βγαίνουν μπροστά με μεγάλες πάσες. Στην πρώτη αξιόλογη αντεπίθεση, ο Ντιόγκο Ζότα κέρδισε την αποβολή του Σεμέδο, ο οποίος στο 28′ πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Ο κ. Μαρτίνς «αναγκάστηκε» να πραγματοποιήσει την πρώτη του αλλαγή για να καλύψει το κενό που δημιουργήθηκε στο κέντρο της άμυνας. Συγκεκριμένα ο Σισέ μπήκε στη θέση του Μασούρα.

Η Γουλβς ανέβασε πιο ψηλά τις γραμμές της και δυσκόλεψε την κυκλοφορία στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι δεν κινδύνεψαν σε κανένα σημείο στο πρώτο 45λεπτο…

Τι και αν έπαιζε με παίκτη λιγότερο; Τι και αν η αγγλική ομάδα πίεζε ψηλά; Ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να πετύχει αυτό που κυνηγούσε. Ο Καμαρά βγήκε μπροστά, μοίρασε την κατάλληλη στιγμή στον Γκιλιέρμε, ο οποίος με έξοχη ατομική ενέργεια και γύρισμα έδωσε έτοιμο γκολ στον Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός δεν αστόχησε σε κενή εστία και στο 54′ πανηγύρισε το έβδομο φετινό του γκολ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Πέρασαν 59′ λεπτά για την πρώτη ευκαιρία της Γουλβς στο παιχνίδι. Ο Χιμένες μόνος στα δεξιά της μικρής περιοχής επιχείρησε το σουτ, με τον Σα να αποκρούει με το πρόσωπο και να στερεί από τον συμπατριώτη του το γκολ. Η τύχη ήταν στο πλευρό των φιλοξενούμενων, καθώς στο 68′ ο Νέτο επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή σε στημένη φάση, η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Μπουχαλάκη, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 74′ ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε τη δεύτερή του αλλαγή ρίχνοντας στο ματς τον Φορτούνη αντί του Ελ Αραμπί και δέκα λεπτά αργότερα ο Γκασπάρ μπήκε αντί του Βαλμπουενά. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε τίποτα και έτσι οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες (1-1).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Μασούρας (33′ Σισέ), Βαλμπουενά (84′ Γκασπάρ), Ελ Αραμπί (74′ Φορτούνης).