5άστερος Θρύλος

Μία ακόμα επιβλητική νίκη για τον Ολυμπιακό στην Ευρώπη! Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν το στόχο τους. Νίκησαν ξανά τη Ντουντελάνζ με 5-1, και έφτασαν τους 7 βαθμούς στον όμιλο. Μετά από ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, όπου και έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και σταμάτησαν στα 4 γκολ (4-0 στο 45’). Ο Θρύλος σημείωσε εξαιρετικά γκολ και… έκρυψε την μπάλα κατά διαστήματα, γεγονός που προκάλεσε τον ενθουσιασμό των φιλάθλων του, ενόψει και του κυριακάτικου ματς με τον Παναθηναϊκό.

Το φιλμ του αγώνα:

6’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ποντένσε βρέθηκε αφύλαχτος μπροστά από την εστία, πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε στα σώματα δύο αμυντικών της Ντουντελάνζ.

6’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!!! 1-0 για την ομάδα μας με τον Βασίλη Τοροσίδη! Ο Καμαρά σούταρε έξω από την περιοχή με τον Τοροσίδη με τακουνάκι πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, να τη στέλνει στα δίχτυα του Μπονεφουά!

15’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ!!!! 2-0 για τον Θρύλο με τον Κώστα Φορτούνη! Ο Τσιμίκας έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο «Φόρτου» με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή και δεξιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

21’ Ο Ναουέλ σούταρε έξω από την περιοχή, με τον Μπονεφουά να πέφτει και να μπλοκάρει τη μπάλα. Ακόμα μία καλή στιγμή για τον Θρύλο!

26’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ!!!!! 3-0 για την ομάδα μας με το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ γκολ του Λάζαρου! Ο Φορτούνης με εξαιρετική σέντρα από δεξιά βρήκε τον Χριστοδουλόπουλου κι αυτός με ΜΑΓΙΚΟ γυριστό στην κίνηση, άφησε… άγαλμα τον Μπονεφουά και τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας!

36’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ!!!!! 4-0 για τον Θρύλο. Σκόρερ και πάλι ο Κώστας Φορτούνης. Ο Ποντένσε έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, με τον «Φόρτου» να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με… καρφωτή κεφαλιά!

46’ Σουτ του Ποντένσε από κοντά, η μπάλα ψηλά πάνω από το δοκάρι. Πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα μας στο πρώτο ημίχρονο!

52’ Ακόμα μία καλή στιγμή για τον Θρύλο! Ο Φορτούνης μέσα από την περιοχή έδωσε για τον Νάτχο, που σούταρε με πολλά φάλτσα αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

59’ Κεφαλιά του Σισέ, έπεσε και έδιωξε ο Μπονεφουά, μετά από ωραία εκτέλεση κόρνερ του Φετφατζίδη.

69’ Γκολ. Μειώνει σε 4-1 η Ντουντελάνζ με τον Σινάνι.

71’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ!!!! 5-1 για τον Θρύλο με τον Αχμέντ Χασάν! Ο Τσιμίκας μπήκε στην περιοχή από αριστερά και γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, ο Φετφατζίδης σούταρε, με τον Αιγύπτιο φορ να βάζει την προβολή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μπονεφουά.

89’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο! Σουτ του Λάζαρου μέσα από την περιοχή και δεξιά, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Μπονεφουά.

90+2’ Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Το δυνατό σουτ του Ποντένσε έβγαλε σε κόρνερ ο Μπονεφουά!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Μιράντα, Σισέ, Τσιμίκας, Νάτχο (62’ Τουρέ), Καμαρά, Ποντένσε, Ναουέλ (34’ Φετφατζίδης), Φορτούνης (57’ Χασάν), Λάζαρος.

Ντουντελάνζ (Ντίνο Τοπμέλερ): Μπονεφουά, Μπίσεβατς, Σνελ, Κρούσκα (60’ Γιένσεν), Σινάνι, Στολζ, Κουτουριέ, Γιορντάνοφ, Πρεμπέ, Μελίς, Τουρπέλ (74’ Πέρεζ).