Ανώτερος ο θρύλος αλλά…

Ο Θρύλος ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κυνήγησε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο το θετικό αποτέλεσμα «κερδίζοντας» το χειροκρότημα από τους χιλιάδες φιλάθλους του που γέμισαν το γήπεδο. Ο Ελ Αραμπί άνοιξε το σκορ στο 23′ με κεφαλιά, αλλά οι φιλοξενούμενοι με δύο γκολ του Lewandowski (34′, 62′) και ένα του Tolisso (75′) πήραν αέρα δύο τερμάτων. Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς μείωσαν με τον Γκιλιέρμε στο 79′ και πίεσαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο για την ισοφάριση, χωρίς να τα καταφέρουν.

Ο Πορτογάλος τεχνικός παρέταξε τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ με τον Σα κάτω από τα δοκάρια και τους Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Γκιλιέρμε, Καμαρά και Μπουχαλάκης ήταν η τριάδα στη μεσαία γραμμή με τους Ποντένσε, Μασούρα στα άκρα και τον Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Από τα πρώτα δευτερόλεπτα φάνηκαν οι διαθέσεις της ομάδας μας να επιτεθεί και να προσπαθήσει να κάνει το δικό της παιχνίδι στην έδρα της. Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς προσπαθούσαν από τα άκρα να δημιουργήσουν ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα και να φτάσουν με αξιώσεις μπροστά από τον Neuer. Η εκπληκτική αλλαγή παιχνιδιού του Ποντένσε και η φανταστική ατομική ενέργεια του Τσιμίκα έδωσε την ευκαιρία στον Ελ Αραμπί να νικήσει τον γκολκίπερ της Μπάγερν με κεφαλιά στο 23′ (1-0). Οι Γερμανοί στάθηκαν τυχεροί λίγα λεπτά αργότερα όταν ο Kimmich με προβολή έστειλε την μπάλα προς την εστία, αλλά ο Neuer ενστικτωδώς μπλόκαρε.

Η καλή ανασταλτική λειτουργία του Θρύλου δεν επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να πατήσουν εύκολα περιοχή, γι αυτό και επιστράτευσαν τις σέντρες. Σε μία από αυτές ο Lewandowski με κεφαλιά μοίρασε στον Muller, ο οποίος με bicycle kick «ανάγκασε» τον Σα να πέσει στη γωνία του και να διώξει. Ο Πολωνός επιθετικός «ακολούθησε» τη φάση και με κοντινό πλασέ έφερε το ματς στα ίσια στο 34′ (1-1).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες, έχοντας πανηγυρίσει από ένα γκολ.

Με ευκαιρία ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο Μασούρας με κεφαλιά από τη γραμμή της μικρής περιοχής έστειλε την «στρογγυλή θεά» δίπλα από το δεξί δοκάρι. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Μεριά για λίγα εκατοστά δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και να την προωθήσει στα δίχτυα, ύστερα από ωραία εκτέλεση φάουλ του Τσιμίκα. Η πίεση του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ στα πρώτα λεπτά ήταν ασφυκτική και αυτό φαίνεται από τις τέσσερις τελικές που είχε σε πέντε λεπτά αγώνα.

Η Μπάγερν σε παθητικό ρόλο στο πρώτο τέταρτο, ωστόσο κόντρα στη ροή του αγώνα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα από στημένη μπάλα. Ο Lewandowski από θέση οφσάιντ, πετάχτηκε και πάλι πρώτος και με προβολή έκανε το 1-2 στο 62′.

Η ομάδα μας είχε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και κυκλοφορούσε ωραία την μπάλα, αλλά οι φιλοξενούμενοι στη δεύτερη τους τελική στο δεύτερο ημίχρονο σκόραραν ξανά. Αυτή τη φορά ήταν ο Tolisso, ο οποίος με σουτ έξω από την περιοχή βρήκε δίχτυα (75′).

Ο Θρύλος μπήκε ξανά στο παιχνίδι μειώνοντας στο γκολ, μετά από δυνατό σουτ του Γκιλιέρμε έξω από την περιοχή στο 79′. Ο Βραζιλιάνος μέσος στάθηκε και λίγο τυχερός, αφού η «στρογγυλή θεά» χτύπησε σε χέρι παίκτη της Μπάγερν, με αποτέλεσμα να αλλάξει πορεία και να καταλήξει στο βάθος της εστίας. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ κυνήγησε μέχρι το τέλος την ισοφάριση, χάνοντας τη μεγαλύτερη ευκαιρία του για να την πετύχει στο 88′ με τον Ποντένσε.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Μεριά, Σεμέδο, Ελαμπντελαουί, Γκιλιέρμε, Καμαρά (Ραντζέλοβιτς 88′), Μπουχαλάκης (Λοβέρα 69′), Μασούρας (Γκερέρο 78′), Ποντένσε, Ελ Αραμπί.

Πηγή: olympaicos.org