Ανατροπή… στο 2ο ημίχρονο και νίκη του Θρύλου με 2-1

Το σερί νικών του Ολυμπιακού στο «Γ. Καραϊσκάκης» συνεχίστηκε και απόψε. «Θύμα» του αυτή τη φορά ήταν ο Ατρόμητος. Τον νίκησε με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Το τελικό σκορ, είναι λίγο βάσει των ευκαιριών που είχαν οι «ερυθρόλευκοι». Ο Μέγιερι ήταν σε πολύ καλή ημέρα για τους γηπεδούχους και κράτησε το σκορ στα επίπεδα του 2-1 μέχρι το τέλος. Η μεσαία γραμμή έδωσε τη νίκη στον Θρύλο, με τους Γκιλιέρμε (50’) και Μπουχαλάκη (75’), να πετυχαίνουν τα δύο γκολ της ομάδας μας.

Το φιλμ του αγώνα:

13’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο που… άγγιξε το 1-0! Εξαιρετική ενέργεια από τον Μασούρα που κατέβασε έξυπνα την μπάλα μέσα στην περιοχή και πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, μετά από όμορφη μπαλιά του Φορτούνη, σούταρε με το αριστερό, με τον Μέγερι όμως να απομακρύνει με τα πόδια!

18’ Ο Ποντένσε δοκίμασε το αριστερό του πόδι έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

30’ Γκολ 0-1 για τον Ατρόμητο με τον Κουλούρη.

35’ Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από δεξιά, η μπάλα πέρασε άουτ από το κεφάλι του Σισέ.

41’ Προσωπική ενέργεια του Σισέ, ο οποίος έφτασε λίγο έξω από την περιοχή και σούταρε με το αριστερό, με τον Μέγερι να μπλοκάρει σταθερά.

43’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο! Ο Ποντένσε βρήκε τον Φορτούνη στο δεύτερο δοκάρι, εκείνος έκανε το κοντρόλ με το στήθος, αλλά στην προσπάθειά του να σουτάρει, η μπάλα πέρασε άουτ.

50’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!! 1-1 ισοφαρίζει ο Θρύλος με τον Γκιλιέρμε! Ο Ντίας βρήκε δεξιά τον Φορτούνη, εκείνος έκανε τη σέντρα και ο Βραζιλιάνος χαφ με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Μέγερι!

57’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!! Ο Χασάν έκανε το διαγώνιο πλασέ και ο Μέγερι απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ στη συνέχεια ο Θρύλος κέρδισε κόρνερ σε προσπάθεια του Ποντένσε να πλασάρει από κοντά.

75’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!!!!!!!! Ο Θρύλος γυρίζει… τούμπα το ματς. 2-1! Ο Ομάρ πάσαρε στον Ποντένσε, εκείνος έκανε τη σέντρα από δεξιά και στο δεύτερο δοκάρι, ο Μπουχαλάκης έκανε πέφτοντας το διαγώνιο πλασέ με το αριστερό και νίκησε τον Μέγερι!

85’ Πολύ ωραία ενέργεια του Ποντένσε, ο οποίος πήρε τη μπάλα από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε με το δεξί, αλλά βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων!

87’ Νέο… μαγικό του Ποντένσε, που έφερε τη μπάλα στο αριστερό του, σούταρε, αλλά αστόχησε από πολύ καλή θέση!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Σισέ, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Μασούρας (46’ Χασάν), Φορτούνης (90’+2 Καμαρά), Γκερέρο (46’ Ντίας).

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μέγερι, Κιβρακίδης (77’ Μανούσος), Ρισβάνης, Χατζηϊσαΐας, Σάκιτς, Μπουσούλατζιτς, Μάντσον, Ουάρντα (62’ Καρασαλίδης), Μπρούνο, Ενσικουλού (81’ Μούγιακιτς), Κουλούρης.