Show Φορτούνη και 4-0 ο Θρύλος

Ένας Ολυμπιακός απολαυστικός. Να τον… πιεις στο ποτήρι! Κάθε παιχνίδι που περνάει ο Θρύλος ανεβάζει ρυθμούς, παίζει ακόμα καλύτερο ποδόσφαιρο, βάζει ακόμα περισσότερα γκολ και κάνει τον κόσμο του να φωνάζει από τις κερκίδες: «Έτσι ονειρευόμαστε τον Ολυμπιακό!». Με τον Κώστα Φορτούνη να κάνει… μαγικά πράγματα μέσα στον αγωνιστικό χώρο και να πετυχαίνει το πρώτο του χατ τρικ (16’, 44’, 75’) και τον Γιώργο Μασούρα να σκοράρει για πρώτη φορά με τα ερυθρόλευκα, οι Πειραιώτες… διέλυσαν την Α.Ε.Λ. με 4-0, στην 15η εξ’ αναβολής αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το φιλμ του αγώνα:

4’ Πρώτη απειλή για τον Θρύλο στο ματς! Σέντρα του Φορτούνη από δεξιά, η μπάλα πέρασε από τους Κρίστινσον και Καρανίκα, ο Μασούρας στο δεύτερο δοκάρι είχε κινηθεί πιο μπροστά και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την κατάσταση.

5’ Εκρηκτικός ο Ολυμπιακός στο πρώτο πεντάλεπτο του ματς! Συνεχόμενα λάθη στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Κρίστινσον πρώτα έσωσε στο τετ-α-τετ με τον Ποντένσε και στη συνέχεια της φάσης ο Φορτούνης με προβολή από δεξιά μέσα στην περιοχή δεν κατάφερε να βρει στόχο!

8’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!! ΜΑΓΙΚΗ μπαλιά του Νάτχο λίγο μπροστά από τον χώρο του κέντρου, βρήκε υπέροχα τον Μασούρα, ο οποίος κατέβασε εκπληκτικά την μπάλα με το στήθος και πλάσαρε στην κίνηση, για το 1-0 της ομάδας μας νωρίς στο ματς!

15’ Πέναλτι κερδίζει ο Θρύλος μετά από πεντακάθαρο τράβηγμα φανέλας του Γιακιμόβσκι στον Μιράντα.

16’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!! 2-0 για τον Ολυμπιακό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Κώστα Φορτούνη!

26’ Ο Μεριά βρήκε ωραία τον Γκερέρο στην πλάτη της άμυνας, ο Γκόλιας πρόλαβε την εκτέλεση του Ισπανού φορ και έδιωξε τον κίνδυνο για την εστία του Κρίστινσον.

32’ Φανταστική προσποίηση του Φορτούνη στον άξονα και κάθετη μεταβίβαση στον Μασούρα, που πλάσαρε λίγο άουτ!

36’ Σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Μασούρα από το ύψος του πέναλτι, ο Κρίστινσον έδιωξε σε κόρνερ!

44’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!! 3-0 για τον Θρύλο που «καθαρίζει» το ματς με τον Κώστα Φορτούνη και πάλι! Ο Γκερέρο από δεξιά βρήκε με ωραία συρτή πάσα τον «Φόρτου» κι αυτός με το αριστερό τελείωσε όμορφα τη φάση για να τριπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας μας!

55’ ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό! Ο Γκιγιέρμε μπήκε στην περιοχή από δεξιά και με τακουνάκι πάτησε έστρωσε στον Μασούρα, που εκτέλεσε χαμηλά στην απέναντι γωνία, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Κρίστινσον.

61’ Καλή στιγμή για τον Θρύλο που άγγιξε το 4-0! Σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά, κεφαλιά του Γκερέρο στο πρώτο δοκάρι, λίγο άουτ η μπάλα.

67’ Ο Φορτούνης εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ, με τον Κρίστινσον να διώχνε με υπερένταση σε κόρνερ!

74’ Ωραία ενέργεια του Ανδρούτσου και επανάκτηση κατοχής, έσπασε για τον Γκιγιέρμε που έκανε το σουτ εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Κρίστινσον.

75’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!! Φοβερή κάθετη πάσα του Ανδρούτσου στον Φορτούνη, που βγήκε απέναντι στον Κρίστινσον, πέρασε τον γκολκίπερ της Α.Ε.Λ. και πλάσαρε σε κενή εστία για το 4-0!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Μεριά, Μιράντα, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Νάτχο (61’ Ανδρούτσος), Ποντένσε (50’ Λάζαρος), Μασούρας, Φορτούνης, Γκερέρο (66’ Χασάν).

Α.Ε.Λ. (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Μπάλλας (84’ Λεοζίνιο), Μπαργκάν, Μιλοσάβλιεβιτς, Γιακιμόβσκι, Γκόλιας, Σικάουκα (58’ Νούνιτς), Μόρας, Καρανίκας, Ακόστα, Ζίβκοβιτς (46’ Ζίζιτς).