Επαγγελματική νίκη του Θρύλο 2-0 τον Ατρόμητο

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Ατρομήτου με 2-0 και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Θρύλος ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος της αναμέτρησης δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες και προσφέροντας ωραίο θέαμα. Το σκορ άνοιξε ο Ποντένσε στο 60′ με υπέροχο σουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σουντανί διαμόρφωσε το τελικό 2-0, βρίσκοντας για ακόμα ένα παιχνίδι δίχτυα. Η ομάδα μας ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Παπαδόπουλου στο 67′.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Παπαδόπουλο και Τσιμίκα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Μπουχαλάκης και Γκιλιέρμε ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Ποντένσε και Μασούρα στα άκρα. Σουντανί και Ελ Αραμπί τοποθετήθηκαν στην επίθεση.

Η ομάδα μας είχε από τα πρώτα λεπτά την μπάλα στην κατοχή της και έψαχνε τους διαδρόμους για φτάσει με αξιώσεις μπροστά από τον Megyeri. Στο 9′ κατάφερε να διασπάσει την άμυνα των Περιστεριωτών, με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να βγαίνει νικητής στο τετ α τετ με τον Τσιμίκα. Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Σουντανί να απειλήσει, ωστόσο ο πρώην γκολκίπερ του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ αντέδρασε και πάλι σωστά.

Ο Ατρόμητος βρισκόταν συνεχώς σε θέση άμυνας, αλλά στο 12′ είχε την πρώτη του τελική στο ματς από στημένη φάση. Ο Γαρουφαλιάς πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι, με τον Σα να μπλοκάρει εύκολα με διπλή προσπάθεια την κεφαλιά αντιπάλου του.

Ο Θρύλος «έχτιζε» με υπομονή τις επιθέσεις του και δημιουργούσε συνεχώς ρήγματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Στο 17′ οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς συνδυάστηκαν και πάλι ωραία, με τον Μασούρα να αστοχεί στο σουτ που επιχείρησε από τα αριστερά της περιοχής. Οι επιθετικές προσπάθειες της ομάδας μας για το 1-0 δεν σταμάτησαν και στο 25′ ο Γκιλιέρμε βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό και έφυγε δίπλα από το δοκάρι.

Η μία ευκαιρία διαδεχόταν την άλλη για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Στο 32′ ο Σουντανί αστόχησε στην κεφαλιά και δύο λεπτά αργότερα ο Megyeri έδιωξε εκπληκτικά το σουτ του Παπαδόπουλου. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα μας να έχει συντριπτικά την κατοχή (72%-28%) και επτά τελικές έναντι μίας του Ατρομήτου.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Θρύλο να συνεχίζει να πιέζει για το γκολ και τους φιλοξενούμενους κλεισμένους πίσω να προσπαθούν να κρατήσουν το μηδέν. Στο 56′ ο κ . Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή με τον Λοβέρα να παίρνει τη θέση του Μασούρα. Η εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Μπουχαλάκη και το φανταστικό σουτ του Ποντένσε έλυσαν τον «Γόρδιο δεσμό» στο 59′ και έβαλαν τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ σε θέση οδηγού στο σκορ. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Θρύλος έφτασε στην επίτευξη και δεύτερου γκολ με τον Ελ Αραμπί να… σερβίρει και τον Σουντανί να στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας με αριστερό σουτ (62′).

Στο 67′ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, καθώς ο Παπαδόπουλος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Στο 70′ ο κ. Μαρτίνς τοποθέτησε δίπλα από τον Σεμέδο τον Μεριά, αποσύροντας τον Ελ Αραμπί. Στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν την καλύτερη τους στιγμή στο ματς, αλλά Τσιμίκας και Σεμέδο αντέδρασαν ψύχραιμα και απομάκρυναν τον κίνδυνο.

Αν και με παίκτη λιγότερο ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες. Συγκεκριμένα στο 74′ ο Μπουχαλάκης με βολέ στην κίνηση επιχείρησε να σκοράρει χωρίς να τα καταφέρει, ενώ στο 77′ το μακρινό σουτ του Σουντανί δεν βρήκε στόχο για λίγα εκατοστά. Το σύνολο του Μαρτίνς διατήρησε εύκολα μέχρι το τέλος το 2-0 και παρέμεινε στην πρώτη θέση.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Παπαδόπουλος, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Ποντένσε, Μασούρας (56′ Λοβέρα), Σουντανί (81′ Γκερέρο), Ελ Αραμπί (70′ Μεριά).