Δεν χάνει με τίποτα ο Θρύλος !!!

Ούτε η φιναλίστ του UEFA Champions League κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ.

Η Τότεναμ προηγήθηκε με δύο γκολ, ωστόσο η ομάδα μας με τη βοήθεια του κόσμου της έφτασε στην ισοφάριση (2-2). Ο Harry Kane άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 26′ και ο Moura με σουτ στο 30′ διπλασίασε τα τέρματα των Άγγλων. Ωστόσο ο Θρύλος έβγαλε αντίδραση και στο 44′ ο Ποντένσε μείωσε σε 1-2 για να διαμορφώσει το τελικό 2-2 ο Βαλμπουενά με πέναλτι στο 54′. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν περισσότερες φορές με σημαντικότερη όλων το δοκάρι του Γκερέρο στο 18′.

Ο Θρύλος στα πρώτα λεπτά είχε την κατοχή και πίεζε ψηλά αναγκάζοντας την Τότεναμ να βρίσκεται σε θέση άμυνας και να προσπαθεί με μακρινές μπαλιές να βγει μπροστά. Η ομάδα μας ήταν δραστήρια επιθετικά και μόλις στο πέμπτο λεπτό ο Ποντένσε είχε την πρώτη καλή στιγμή του ματς με τον Lloris να πέφτει και να μπλοκάρει στην αριστερή του γωνία. Ο Πορτογάλος πρωταγωνίστησε και στη φάση του 7′ με το σουτ του να κοντράρει σε πόδι αμυντικού. Στο 16′ ήταν η σειρά του Γκερέρο να απειλήσει με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή, ωστόσο ο Lloris ήταν και πάλι σε σωστή θέση.

Η Τότεναμ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 26′ στην πρώτη της τελική η οποία προήλθε από εκτέλεση πέναλτι. Ο Harry Kane που «κέρδισε» το πέναλτι, το εκτέλεσε εύστοχα και με αυτό τον τρόπο η αγγλική ομάδα άνοιξε το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα. Ένα κλέψιμο στη μεσαία γραμμή έβγαλε τους φιλοξενούμενους με αριθμητική υπεροχή και ο Moura με σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής έκανε το 0-2 στο 30′.

Η ομάδα μας συνέχισε να προσπαθεί για το γκολ, με τον Μασούρα να έχει δύο καλές στιγμές στο 32′ και στο 38′, αντίστοιχα. Τελικά το κατάφερε στο 44′ με τον Ποντένσε να μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά και με σουτ να στέλνει την «στρογγυλή θεά» στη δεξιά γωνία της εστίας του Lloris.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, καθώς ο Βαλμπουενά στο 52′ ανατράπηκε στην περιοχή και δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε σε 2-2, δίνοντας παράλληλα το έναυσμα για τους ξέφρενους πανηγυρισμούς που ακολούθησαν. Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με την μπάλα να πηγαίνει από τη μία πλευρά του γηπέδου στην άλλη.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή έκανε όλους τους φιλάθλους να σηκωθούν από τη θέση τους και να χειροκροτήσουν τους παίκτες του κ. Πέδρο Μαρτίνς για την καλή εμφάνιση και το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην περσινή φιναλίστ της διοργάνωσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Βαλμπουενά (69′ Μπενζιά), Μασούρας (78′ Ραντζέλοβιτς), Γκερέρο (88′ Ελ Αραμπί).​