ΣΑΡΩΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΘΡΥΛΟΥ ΣΤΟ ΑΔΕΙΟ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΙ

Μπορεί το κεκλεισμένων των θυρών «Γ. Καραϊσκάκης» να ήταν «κρύο» λόγω της τιμωρίας του Ολυμπιακού, η ομάδα όμως επέστρεψε «καυτή» στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις μετά τη διακοπή της Super League λόγω των αγώνων της Εθνικής. Παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο σε όλο το παιχνίδι η ομάδα μας συνέτριψε με 4-0 τον Πανθρακικό για την 28η αγωνιστική σε μια αναμέτρηση που το τελικό σκορ είναι αναμφίβολα τιμητικό για τους φιλοξενούμενους.

Ο Θρύλος δημιούργησε σωρεία σημαντικών ευκαιριών, είχε και δοκάρι με τον Κασάμι, και διασκέδασε τον κόσμο του που, δυστυχώς λόγω της τιμωρίας, μπόρεσε να δει την αναμέτρηση μόνο από την τηλεόραση.

Οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα αντιμετώπισαν πολύ σοβαρά την αναμέτρηση από το 1ο λεπτό και δεν σταμάτησαν να κυνηγούν γκολ ως τις καθυστερήσεις. Εξάλλου, στο 3ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα διαμορφώθηκε το τελικό σκορ με τον Ερνάνι που είχε βάλει ένα ακόμα γκολ και στο τέλος του α’ ημιχρόνου.

Χαρακτηριστικό είναι πως ο Ολυμπιακός τέλειωσε τον αγώνα με 24 τελικές στο ενεργητικό του οι 17 εκ των οποίων ήταν εντός εστίας. Είχε επίσης και 66% κατοχή μπάλας. Ο προπονητής μας, Μάρκο Σίλβα, παρέταξε την ομάδα με τον Καπίνο κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα (από αριστερά προς τα δεξιά) Τσιμίκα, Σιόβα, Μποτία και Ελαμπντελαουΐ. Στον άξονα ήταν οι Ζντιέλαρ, Καμπιάσο και Ντομίνγκεζ και στα άκρα οι Ερνάνι και Πάρντο. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Πουλίδο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Καπίνο (83’ Χουτεσιώτης), Ελαμπντελαουΐ, Σιόβας, Μποτία, Τσιμίκας, Ζντιέλαρ, Καμπιάσο (32’ Κασάμι), Ντομίνγκεζ (68’ Σεμπά), Ερνάνι, Πάρντο, Πουλίδο.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Ζόραν Στοΐνοβιτς): Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου (73’ Ζδράβος-Ρίζος), Μελίσσης, Ηλιάδης (70’ Μουδούρογλου), Ντιγκινί, Γαβριηλίδης, Μπουγαΐδης, Μπαϊκαρά, Τσιάρας, Ποτουρίδης, Ίγκορ (87’ Ψάλτης).

ΣΚΟΡΕΡ: 26’ Πουλίδο, 40’ Πάρντο 43’, 90+3’ Ερνάνι