Ολυμπιακός – Λέγκια Γκντασκ 1-1

Ισόπαλο ολοκληρώθηκε και το τρίτο φιλικό του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ επί πολωνικού εδάφους. Με γκολ του Γκερέρο στις καθυστερήσεις η ομάδα μας «αναδείχθηκε» ισόπαλος (1-1) με τη Λέxια Γκντανσκ. Η αποστολή θα μεταβεί στη Βαρσοβία για τις επόμενες τρεις ημέρες για να συνεχίσει την προετοιμασία της.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα μας με 4-2-3-1. Ο Σα κάθισε κάτω από τα δοκάρια, έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Ελ Αμπντελαουί, Σεμέδο, Βούκοβιτς, Τσιμίκας. Γκιλιέρμε και Μπουχαλάκης, τα αμυντικά χαφ, με τους Μπρούνο Ποντένσε στα άκρα και τον Φορτούνη πίσω από τον Ντουρμισάι.

Στην πρώτη της ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο η Λέγκια κατάφερε να σκοράρει. Το φάουλ πάνω στον Σιαμπάνη δεν δόθηκε και ο Βόλσκι με σουτ άνοιξε το σκορ για τους Πολωνούς στο 69′. Στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα μας είχε και άλλες ευκαιρίες για να σκοράρει με κυριότερες των Μασούρα και Βαλμπουενά. Ότι δεν έκαναν οι προηγούμενοι, το έκανε ο Γκερέρο στις καθυστερήσεις. Ο Γάλλος εκτέλεσε το φάουλ και ο Γκερέρο με σουτ έγραψε το τελικό 1-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα (67′ Σιαμπάνης), Ελαμπντελαουί (65′ Τοροσίδης), Τσιμίκας (63′ Κούτρης), Σεμέδο (65′ Παπαδόπουλος), Βούκοβιτς (35′ Μπα), Γκιλιέρμε (65′ Σουρλής), Μπρούνο (65′ Γκερέρο), Μπουχαλάκης (65′ Ανδρούτσος), Φορτούνης (65′ Σολδάνο), Ποντένσε (65′ Μασούρας), Ντουρμισάι (51′ Βαλμπουενά).