Αγνώριστος στο 1ο ημίχρονο ο Θρύλος – του στοίχισε τον αγώνα

Δεν κατάφερε ο Ολυμπιακός να επιστρέψει στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα, καθώς γνώρισε την ήττα από τον ΟΦΗ με 1-0 στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League. Αυτό γιατί στο πρώτο ημίχρονο, ο Θρύλος δεν εμφάνισε καλή εικόνα δίνοντας στους γηπεδούχους το δικαίωμα να βγουν μπροστά και να πετύχουν γκολ, ενώ στην επανάληψη που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, έχασε πολλές ευκαιρίες για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης.

Το φιλμ του αγώνα:

31’ Πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Λάζαρος έδωσε στον Ποντένσε, αυτός στον Τουρέ, το σουτ του Ιβοριανού μέσα από την περιοχή, πέρασε πάνω από το δοκάρι.

35’ Γκολ 1-0 για τον ΟΦΗ με την κεφαλιά του Βουό.

43’ Διπλή ευκαιρία για τον Θρύλο να ισοφαρίσει το ματς! Αρχικά, ο Λάζαρος από μακριά σούταρε με δύναμη, ο Στρέζος έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε. Στη συνέχεια της φάσης ο Τσιμίκας σέντραρε από αριστερά, με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι των Κρητικών!

51’ Ο Γκιγιέρμε σούταρε έξω από την περιοχή με δύναμη, ο Στρέζος έπεσε και έδιωξε με υπερένταση.

55’ Σουτ του Φετφατζίδη μέσα από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

71’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Σέντρα του Φετφατζίδη από δεξιά, καρφωτή κεφαλιά του Γκερέρο από κοντά, ο Στρέζος απομάκρυνε.

76’ Ο Νάτχο σούταρε έξω από την περιοχή και με πολλά φάλτσα, με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.

90’+1 Δύο σουτ από τον Νάτχο μέσα στην περιοχή, το ένα πάνω στον Ποτουρίδη, το άλλο πάνω από το δοκάρι.

90’+2 Κεφαλιά του Ποντένσε προ του Αργυρόπουλου, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Στρέζου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Νάστος, Κουτσιανικούλης (77’ Κομεσίδης), Βουό (81’ Αραβίδης), Πλατέλλας, Κυριακίδης, Μιχόγεβιτς, Μεγιάδο, Κοροβέσης (68’ Κοιλιάρας), Ποτουρίδης.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Μιράντα, Τσιμίκας, Καμαρά (46’ Φετφατζίδης), Γκιγιέρμε, Λάζαρος (65’ Μάνος), Ποντένσε, Τουρέ (46’ Νάτχο), Γκερέρο.