Αλώβητος ο Θρύλος και στο Γεντί Κουλέ

Με γκολ του Καμαρά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του ΟΦΗ εκτός έδρας και συνέχισε την αήττητη του πορεία στο πρωτάθλημα, απολαμβάνοντας παράλληλα και τη μοναξιά της κορυφής.

Ο Θρύλος έφτασε έτσι τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες στο Πρωτάθλημα, φτάνοντας τους 50 βαθμούς σε 20 αγώνες.

Η ομάδα μας είχε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα στο 13′ με τον Τσιμίκα να βγάζει τη σέντρα από τα αριστερά και τον Γκιλιέρμε στο δεύτερο δοκάρι να αστοχεί με το κεφάλι. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε οκτώ λεπτά αργότερα με τον Στάικο να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική μεριά των διχτύων του Σα.

Η πίεση που ασκούσαν οι δύο ομάδες στη μεσαία γραμμή, είχε ως αποτέλεσμα να μην δημιουργούνται πολλές ευκαιρίες και τα λεπτά να περνούν με δυνατές μονομαχίες. Ο κ. Μαρτίνς με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου άλλαξε το σύστημα σε 4-2-3-1, με τον Καμαρά να παίζει πίσω από τον Ελ Αραμπί. Ο Ολυμπιακός έλεγξε το ρυθμό, αναπτύχθηκε από τα πλάγια και στο τέλος κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή του σε γκολ. Ο Ελ Αραμπί έκλεψε από τον Γιαννούλη, γύρισε από δεξιά και ο Καμαρά με πλασέ στην κίνηση έκανε το 0-1 στης καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στο 51′ η ομάδα μας παραλίγο να πανηγυρίσει το δεύτερό της τέρμα, όταν ο Κουτρουμπής στο γύρισμα του προς τον Σωτηρίου έστειλε την μπάλα ξυστά από το αριστερό δοκάρι. Τα γεμίσματα των γηπεδούχων αποτελούσαν εύκολη λεία για την άμυνά μας, η οποία διατηρούσε το μηδέν χωρίς να απειληθεί ο Σα.

Στο 69′ ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή βάζοντας τον Λοβέρα αντί του Μασούρα. Στο 76′ ήρθε και η δεύτερη… διορθωτική κίνηση με τον Σουντανί να παίρνει τη θέση του Βαλμπουενά. Στο επόμενο λεπτό ο Τσιμίκας εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά και ο Μπα με προβολή έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι.

Λοβέρα και Ελ Αραμπί είχαν από ένα καλό σουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Σωτηρίου να αποσοβεί τον κίνδυνο για τους γηπεδούχους και το παιχνίδι να μην επιφυλάσσει άλλες εκπλήξεις μέχρι το φινάλε, με το 0-1 να συνοδεύει τις δύο ομάδες στη λήξη. Μετά το τέλος του αγώνα, ο Σεμέδο αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα με αποτέλεσμα να δει την κόκκινη από τον διαιτητή.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μασούρας (69′ Λοβέρα), Βαλμπουενά (76′ Σουντανί), Ελ Αραμπί.