Ποδόσφαιρο posted by

Ανατροπή και 3-1 ο Θρύλος τον Απόλλωνα

Ο Απόλλων Σμύρνης προηγήθηκε στο «Γ. Καραϊσκάκης», με τους παίκτες του Τάκη Λεμονή να πετυχαίνουν στη συνέχεια τρία γκολ και να επικρατούν με 3-1. Ελαμπντελαουί και Ανσαριφάρντ (δις) σημείωσαν τα γκολ της νίκης των Πρωταθλητών Ελλάδος, οι οποίοι πήραν ένα ακόμα τρίποντο, το τέταρτο συνεχόμενο, συνεχίζοντας δυναμικά για το 45ο πρωτάθλημα! «Θρύλε γερά! Γερά! Πρωτάθλημα ξανά», φώναζε ο κόσμος του Ολυμπιακού στο τέλος!

Το φιλμ του αγώνα:

2’ Λάθος από τον Κούρο στην αριστερή πλευρά, ο Φορτούνης πήρε την μπάλα, έδωσε στον Τζούρτζεβιτς, αλλά ο Σέρβος δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε.

8’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Κούτρης φεύγει ταχύτατα από τα αριστερά, γυρίζει παράλληλα, ο Φορτούνης κάνει το σουτ, αλλά ο Τσόβιτς με εκπληκτική προσπάθεια απομακρύνει σε κόρνερ.

23’ Γκολ 0-1 ο Απόλλωνας με τον Ελμπάζ. O Σισέ κάνει λάθος πάσα προς τα πίσω, ο Ελμπάζ παίρνει την μπάλα, πλασάρει τον Προτό και δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του.

31’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!!!! 1-1 ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός με τον Ομάρ. Ο Ρομαό βρήκε τον Νορβηγό μπακ με εξαιρετική μπαλιά κι αυτός με άψογο πλασέ πέτυχε το πρώτο του φετινό γκολ στο πρωτάθλημα.

49’ Ο Τζούρτζεβιτς βγαίνει από τα δεξιά, κάνει και το σουτ, αλλά ο Τσόβιτς δεν έχει πρόβλημα να μπλοκάρει.

52’ Ο Μάριν εκτελεί, ο Σισέ πιάνει την κεφαλιά στο κέντρο της φιλοξενούμενης άμυνας, ο Τσόβιτς μπλοκάρει.

57’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Εξαιρετική προσπάθεια από τον Φορτούνη, εξαιρετική μπαλιά στη δεξιά πλευρά από τον Έλληνα μέσο, ο Σεμπά κάνει το κοντρόλ, βγάζει μόνο του τετ-α-τετ τον Τζούρζτεβιτς, αλλά ο Τσόβιτς με το πόδι απομακρύνει σε κόρνερ.

77’ Ωραία σέντρα του Κούτρη, ωραία γυριστή κεφαλιά του Ανσαριφάρντ, ο Τσόβιτς μπλοκάρει.

80’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ!!!! 2-1 και ανατροπή για τον Θρύλο που παίρνει «κεφάλι» στο σκορ. O Πάρντο μπαίνει από τα δεξιά, κάνει τη σέντρα και ο Καρίμ Ανσαριφάρντ με προβολή νικά τον Τσόβιτς.

82’ Κοντά στο 3-1 ο Ολυμπιακός. Ο Ανσαριφάρντ βγήκε τετ α τετ με τον Τσόβιτς και πλάσαρε, με τον γκολκίπερ του Απόλλωνα να διώχνει. Στη συνέχεια ο Φορτούνης πλάσαρε και ο Τσόβιτς απομάκρυνε και πάλι.

90’+4 ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ!!!! 3-1 για τον Ολυμπιακό με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ και πάλι! O Φορτούνης κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ανσαριφάρντ νικά τον Παπάζογλου και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Τσόβιτς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία (46’ Ένγκελς), Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης, Φορτούνης, Μάριν, Σεμπά (66’ Πάρντο), Τζούρτζεβιτς (62’ Ανσαριφάρντ).

Απόλλων Σμύρνης: (Ζόραν Βούλιτς): Τσόβιτς, Κούρος, Παπάζογλου, Κύργιας, Ντάσιος, Κοντοές, Χουάρες, Αλμπάνης (71’ Μαάτσι), Ανιέτε (84’ Μενδρινός), Κονέ (90’+1 Κιταμπάλα), Ελμπάζ.

Πηγή: olympiacos.org