Ποδόσφαιρο posted by

Νίκη του Θρύλου μέσα στη ζούγκλα της Τούμπας

Επίδειξη της δεδομένης και τεράστιας αγωνιστικής του ανωτερότητας έκανε για δεύτερη φορά φέτος στην Τούμπα ο Ολυμπιακός. Η πρώτη ήταν για το πρωτάθλημα της Super League τον περασμένο Οκτώβριο (0-2). Το βράδυ της Τετάρτης (2/3) ο Θρύλος έκανε το ίδιο και για το Κύπελλο Ελλάδας. Ο πρώτος ημιτελικός με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη εξελίχθηκε σε μονόλογο των νταμπλούχων, οι οποίοι έδειξαν στον δικέφαλο, μέσα στο σπίτι του και μπροστά στα μάτια των οπαδών του, ότι είναι η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα.

Ήταν τέτοια, μάλιστα, η επίδειξη της κλάσης των Πειραιωτών που δεν επηρεάστηκαν ούτε στο ελάχιστο από το γρήγορο (9’) γκολ των γηπεδούχων με τον Μακ, σε μια ξαφνική αντεπίθεση. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να μένει πιστός στο πλάνο του και σιγά-σιγά έβαλε τον ΠΑΟΚ στα… δίχτυα. Οι νταμπλούχοι πήραν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και άρχισαν να «βάλλουν» κατά…ριπάς προς την εστία του γηπεδούχου.

Έτσι, απολύτως φυσιολογικά, στο 27’ ο Θρύλος έφτασε στην ισοφάριση (1-1). Ο Καμπιάσο με κεφαλιά, ύστερα από φάουλ του Φορτούνη, «κάρφωσε» τον Βελλίδη. Το γκολ αυτό θα μπορούσε να έρθει από την άσπρη βούλα, αφού δευτερόλεπτα νωρίτερα, ο Ολυμπιακός δεν πήρε το πέναλτι που εδικαιούτο, στην ανατροπή του Φορτούνη από τον Χατζηισαΐα εντός περιοχής. Το πέναλτι… μετατράπηκε σε φάουλ αλλά, ακόμη κι έτσι, ο Θρύλος σκόραρε με τον Αργεντινό σούπερ σταρ της ομάδας μας και ύστερα από φανταστική εκτέλεση φάουλ-ασίστ του γεμάτου ταλέντο Έλληνα μέσου.

Στο 28’ ο Φουστέρ έφτασε μια ανάσα από το 2-1 αλλά τον πρόλαβε, για λίγο, ο Χατζηισαΐας διώχνοντας σε κόρνερ. Σπουδαία φάση έγινε και στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Σεμπά να σουτάρει άουτ από εξαιρετική θέση και υπό ευνοϊκές προϋποθέσεις. Χαρακτηριστικό είναι πως το ημίχρονο τέλειωσε με τον Ολυμπιακό να έχει 8 τελικές έναντι 2 του γηπεδούχου. Μάλιστα υπήρξε και δεύτερη άρνηση σε πέναλτι υπέρ του Φορτούνη, σε σπρώξιμο από τον Τσίμιροτ αυτή τη φορά αλλά ούτε απ’ αυτό επηρεάστηκε ο Θρύλος.

Κι αυτό φάνηκε με την έναρξη του β’ ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός έδειχνε να συνεχίζει ακριβώς από ‘κει που σταμάτησε το α’ ημίχρονο. Στο 47’ ο Φουστέρ είχε σπουδαία ευκαιρία να σκοράρει και να κάνει το 2-1 αλλά το κοντινό πλασέ του έφυγε λίγο άουτ. Ό,τι δεν πέτυχε στο 47’ το κατάφερε δέκα λεπτά μετά, δηλαδή στο 57’. Τότε ο Σεμπά έβγαλε την ασίστ από αριστερά και ο Ισπανός αρχηγός με αριστερό σουτ στην κίνηση άφησε… άγαλμα τον Βελλίδη στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Τούμπα είχε… παγώσει ξανά αφού έβλεπαν άπαντες τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί ολοκληρωτικά και τον ΠΑΟΚ αδύναμο ν’ αντιδράσει. Ο δικέφαλος αδυνατούσε να περάσει τη μεσαία γραμμή ενώ, αντιθέτως, κάθε ανέβασμα του Θρύλου προς την περιοχή του γηπεδούχου «μύριζε» ευκαιρία. Η μεγάλη ευκαιρία παρουσιάστηκε στο 81’ αλλά το αριστερό φαλτσαριστό σουτ του Καμπιάσο (σ.σ.: πίεσε ψηλά και έκλεψε ο ίδιος τη μπάλα στο όριο της περιοχής του δικέφαλου) έφυγε ελάχιστα άουτ.

Κάπου εκεί τελείωσε το ποδόσφαιρο. Ουσιαστικά τελείωσε και ο αγώνας. Βλέπετε, στο 89ο λεπτό ο Μακ αντίκρυσε κόκκινη κάρτα για κάτι που έκανε σε έναν από τους βοηθούς με συνέπεια ν’ αποβληθεί. Την αποβολή ακολούθησε ρήψη αντικειμένων (σ.σ.: φωτοβολίδες, μπουκάλια κτλ) στον αγωνιστικό χώρο αλλά και εισβολή οπαδών. Οι δύο ομάδες πήγαν για λίγο στα αποδυτήρια ελπίζοντας σε εκτόνωση της κατάστασης, ωστόσο όταν βγήκαν ξανά για να παίξουν υπήρξε νέα ένταση και οι ομάδες αποσύρθηκαν ξανά στα αποδυτήρια.

Όσον αφορά στα αγωνιστικά πλάνα του προπονητή μας, Μάρκο Σίλβα, ο Καπίνο ήταν κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα οι Σαλίνο (αριστερά), Μποτία, Ντα Κόστα (κεντρικό αμυντικό δίδυμο) και Βούρος (δεξιά). Μιλιβόγεβιτς και Καμπιάσο ήταν οι μέσοι με τις ανασταλτικές (κυρίως) αρμοδιότητες ενώ μπροστά τους σε δημιουργικό ρόλο ήταν ο Φορτούνης. Στα άκρα ήταν οι Σεμπά και Φουστέρ και ο Ιντέγε στην κορυφή της επίθεσης.

ΠΑΟΚ (Ιγκόρ Τούντορ): Βελλίδης, Βίτορ, Χατζηισαΐας, Τζαβέλλας, Τσίμιροτ, Χαρίσης (62’ Κάτσε), Αντώνης (73’ Κίτσιου), Πέλκας, Λέοβατς, Μυστακίδης (82’ Αθανασιάδης), Μακ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Καπίνο, Ελαμπντελαουΐ, Μποτία, Ντα Κόστα, Σαλίνο, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο, Φορτούνης (88’ Ντομίνγκεζ), Φουστέρ (75’ Πουλίδο), Σεμπά (στη διακοπή Σιόβας), Ιντέγε.

Πηγή: olympiacos.org