ΠΑΣάς στα Γιάννενα ήταν ο Θρύλος

Αληθινός… ΠΑΣάς ήταν (και) στα Γιάννενα ο Ολυμπιακός όπου κέρδισε με 3-0 και συνέχισε την προέλασή του προς την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος. Οι ερυθρόλευκοι δεν επέτρεψαν ούτε για μερικά δευτερόλεπτα στη γηπεδούχο ομάδα των Ιωαννίνων να πιστέψει ότι μπορεί να κερδίσει το οτιδήποτε απ’ αυτή την αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική της Super League.

Με το που άρχισε το ματς ο Θρύλος στρίμωξε τον ΠΑΣ στα καρέ του και άρχισε το… σφυροκόπημα. Διπλή ευκαιρία στο 3ο λεπτό, μία ακόμη στο 9ο και γκολάρα στο 13ο με απευθείας εκτέλεση φάουλ-αριστούργημα του Φορτούνη. Ήταν το 0-1 για την ομάδα μας η οποία όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε… στροφές και έφερνε σε ακόμα δυσκολότερη θέση τους γηπεδούχους.

Κάπως έτσι, στο 25ο λεπτό έγινε το 2-0 για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης εκτέλεσε εύστοχα ένα πέναλτι που υποδείχθηκε σε απλωμένο χέρι του Μανιά εντός περιοχής και ύστερα από κεφαλιά του Σιόβα. Όσο ο Θρύλος ήλεγχε απόλυτα το ματς και έφτανε με άνεση σε θέση βολής απέναντι από την εστία του Περιστερίδη, οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν έστω και να πλησιάσουν προς την περιοχή των νταμπλούχων. Κάπως έτσι το α’ μέρος ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΣ να μην έχει καταφέρει, καν, να κάνει τελική προσπάθεια!

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έδειξε ξεκάθαρα ότι δεν θα επαναπαυτεί πάνω στο 0-2 από το α’ μέρος. Ήθελε κι άλλα γκολ και τα κυνήγησε. Και μόλις στο 57’ ήρθε και το 3ο τέρμα για την ομάδα μας με κοντινό πλασέ του Ντουρμάζ και ύστερα από ωραία προσπάθεια και εξαιρετική ασίστ του Φορτούνη.

Η νίκη, πια, ήταν δεδομένη και γι’ αυτό ο προπονητής μας, Μάρκο Σίλβα, προέβη και σε αλλαγές δίνοντας χρόνο σε Σεμπά και Πουλίδο ενώ στο 51’ η πρώτη αλλαγή που έκανε ήταν αναγκαστική λόγω ενόχλησης που αισθάνθηκε ο Μποτία (και τη θέση του πήρε ο Ντα Κόστα).

Ο τεχνικός του Θρύλου μόνο παράπονα δεν θα μπορούσε να έχει από την απόδοση των παικτών που επέλεξε για το αρχικό σχήμα. Ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα, από αριστερά προς τα δεξιά, οι Μαζουακού, Σιόβας, Μποτία και Ελαμπντελαουΐ. Ζντιέλαρ και Μιλιβόγεβιτς συνέθεσαν σ’ ένα ακόμα ματς το κεντρικό δίδυμο του άξονα με τις (περισσότερες) ανασταλτικές υποχρεώσεις και μπροστά τους σε ρόλο δημιουργού βρέθηκε ο Φορτούνης. Στα… φτερά οι Ντουρμάζ και Πάρντο ανέλαβαν να προκαλέσουν πανικό με τις επελάσεις τους στους πλάγιους μπακ του ΠΑΣ και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Ιντέγε.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Στρούνα, Μανιάς (73’ Φερφελής), Ναδάλες, Ριβέρα (63’ Νικολιάς), Τσουκαλάς, Κοζορώνης, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Ηλιάδης (78’ Καρανίκας), Ίλιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουΐ, Μποτία (51’ λ.τρ. Ντα Κόστα), Μαζουακού, Σιόβας, Ζντιέλαρ, Μιλιβόγεβιτς, Φορτούνης, Ντουρμάζ, Πάρντο (79’ Σεμπά), Ιντέγε (85’ Πουλίδο).

Πηγή: olymmpiacos.org