Σαρωτική νίκη του Θρύλου με 5-1 τον Πας Γιάννινα

Ο Θρύλος παίζοντας πολύ όμορφο ποδόσφαιρο επικράτησε στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» του ΠΑΣ Γιάννινα με 5-1 και πέτυχε την πέμπτη του νίκη σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα. Σκόρερ της ομάδας μας ήταν οι Κασάμι, Φορτούνης, Μποτία, Ντουρμάζ ενώ ο Τζημόπουλος σημείωσε αυτογκόλ.

Ο κ. Σίλβα δεν αποχωρίστηκε το 4-2-3-1 ούτε σε αυτό τον αγώνα, προχωρώντας όμως σε μερικές αλλαγές στην ενδεκάδα. Ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από τα δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Σαλίνο (αντί του Ελαμπντελαουί), Μποτία (αντί του Ντα Κόστα), Σιόβας και Μαζουακού. Στα χαφ επέστεψε ο Μιλιβόγεβιτς και διατηρήθηκε ο Κασάμι, με τον Καμπιάσο να μένει στον πάγκο. Μπροστά τους ήταν ο Κώστα Φορτούνης, με τον Σεμπά και τον Ντουρμάζ εκατέρωθεν (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, αλλάζοντας πτέρυγες). Στην κορυφή της επίθεσης ήταν και πάλι ο Ιντέγε.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του. Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και προσπάθησε να φτάσει γρήγορα στην περιοχή του Βελλίδη. Δημιούργησε ορισμένες ευκαιρίες, δίχως όμως να καταφέρει να φτάσει στο γκολ. Ο ΠΑΣ περίμενε τα πρώτα λεπτά την πίεση από την ομάδα μας και κάλυψε τα μετόπισθεν. Λεπτό με το λεπτό ξεθάρρεψε και βγήκε μπροστά, δοκιμάζοντας (και καταφέρνοντας σε μια-δυο περιπτώσεις) να απειλήσει.

Προς τα τέλη του πρώτου ημιχρόνου, στο τελευταίο τέταρτο συγκεκριμένα, ο Ολυμπιακός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Δικαίως, μάλιστα, έχοντας στο 25’ κατοχή 61% έναντι 39% του ΠΑΣ Γιάννινα. Με σκόρερ και δημιουργό τον Παϊτίμ Κασάμι και έτερο σκόρερ τον Κώστα Φορτούνη, ο Θρύλος πήρε προβάδισμα δύο γκολ, πετυχαίνοντας τα μάλιστα μέσα σε ένα λεπτό!

Ο ΠΑΣ «σοκαρίστηκε» και δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Πλέον, θα έπρεπε να ανοιχτεί περισσότερο, γεγονός που ευνοούσε τα πλάνα του Ολυμπιακού να παίξει στο ανοικτό γήπεδο. Το τρίτο γκολ δεν άργησε να έρθει για τον Ολυμπιακό, ο οποίος ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση νίκη, έχοντας πλέον τη δυνατότητα να προβεί και σε συντήρηση δυνάμεων, ενόψει της αναμέτρησης με την Άρσεναλ στο Λονδίνο. Το αν θα το έκανε στο δεύτερο μέρος, έμενε να φανεί…

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε απαράλλαχτος, με διάθεση να προστατεύσει το προβάδισμά του και να πετύχει και περισσότερα γκολ, εάν του δινόταν η ευκαιρία. Ο Φορτούνης βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή στην προσπάθεια του Τζημόπουλου να διώξει και το 4-0 πλέον έδινε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ολυμπιακού.

Λίγο μετά ο κ. Σίλβα «φρεσκάρισε» την ενδεκάδα, ρίχνοντας στο ματς τον Φινμπόγκασον, αντί του Ιντέγε, και τον Ερνάνι, αντί του Φορτούνη. Ο πρώτος πέρασε στην κορυφή της επίθεσης και ο δεύτερος στα δεξιά, με τον Ντουρμάζ να μένει αριστερά. Η διάταξη διαμορφώθηκε σε 4-4-2, με τον Σεμπά να παίζει πιο κοντά στον Φινμπόγκασον στην επίθεση.

Λίγο αργότερα πέρασε στο ματς και ο Κολοβός, αντί του Σεμπά, παίζοντας ως «δεκάρι», πίσω από τον Φινμπόγκασον. Ο Θρύλος δεν έριξε την απόδοσή του και μοιραία ανέβασε ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ, αποδίδοντας «δαιμονισμένο» ποδόσφαιρο και φτάνοντας διαρκώς σε τελικές. Ο Ντουρμάζ σκόραρε εκ νέου και λίγο μετά ο Φινμπόγκασον έχασε και άλλη ευκαιρία! Ο Λίλα στο 86′ διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Φορτούνης (58’ Ερνάνι), Σεμπά (67’ Κολοβός), Ντουρμάζ, Ιντέγε (58’ Φινμπόγκασον).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βελλίδης, Τζημόπουλος (67’ Κοζορώνης), Μανιάς, Μιχαήλ, Τσουκαλάς (77’ Γιάκος), Μπέριος (58’ Σκόνδρας), Ακόστα, Λίλα, Στρούνα, Τσάβες, Ναδάλες.

Πηγή:olympiacos.org