Να περάσει ο επόμενος…!!!

Ο Θρύλος πέρασε νικηφόρα και από το Ζάγκρεμπ, επικρατώντας με 1-0 της Ντιναμό για την 3η αγωνιστική του UEFA Champions League! Ο Θρύλος μετά το διπλό στο Λονδίνο, πέρασε νικηφόρα και από την Κροατία και έφτασε τους έξι βαθμούς στον όμιλο, μετά το τέλος του πρώτου γύρου! «Χρυσός» σκόρερ για τους νταμπλούχους Ελλάδος ήταν ο Μπράουν Ιντέγε στο 79΄.

Πέρασαν περίπου 10 λεπτά στο ματς, προκειμένου ο Ολυμπιακός να καταφέρει να ισορροπήσει. Η Ντιναμό μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του κρύου Maksimir. Η ατμόσφαιρα δεν ήταν ιδιαίτερα «καυτή», αφού στο γήπεδο ήταν μόλις 10.000 (και κάτι) θεατές. Σε ένα ούτως ή άλλως «ιδιαίτερο»( από δομικής άποψης) γήπεδο, η έλλειψη κόσμου έκανε ακόμη πιο περίεργα τα πράγματα. Η θερμοκρασία ήταν ούτως ή άλλως χαμηλή. Στο πρώτο κομμάτι του αγώνα ο Ολυμπιακός αναζητούσε τα «πατήματά» του στον αγωνιστικό χώρο, θέλοντας να κρατήσει λίγο περισσότερο την μπάλα στην κατοχή του, προκειμένου να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν την πίεσή τους ψηλά. Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να ανέβει και να πάρει μέτρα, ώστε να γίνει πιο απειλητικός.

Ο Φορτούνης έπαιζε πιο κοντά στην επίθεση, με τον Σεμπά και τον Πάρντο να εναλλάσσονται στις πτέρυγες. Ιδιαίτερο βάρος στα ανασταλτικά τους καθήκοντα έριχναν οι Μιλιβόγεβιτς και Κασάμι, με αποτέλεσμα να μην ανεβαίνουν πολύ προς την επίθεση. Ο Φορτούνης αναγκαζόταν κάποιες φορές να γυρίσει αρκετά πίσω για να πάρει την μπάλα, με αποτέλεσμα να καθυστερεί λίγο η ανάπτυξη. Σιγά-σιγά ο Ολυμπιακός κέρδισε μερικά μέτρα και γύρω στο 20’ είχε αποκτήσει τη δυνατότητα να κυκλοφορεί λίγο καλύτερα την μπάλα. Η Ντιναμό είχε καλή πίεση, με τους γηπεδούχους συχνά να βγαίνουν πρώτοι στην μπάλα. Τακτικά ο Ολυμπιακός φαινόταν ότι ήθελε να πάει το παιχνίδι στην υπομονή, όμως ήταν σαφές ότι όταν η Ντιναμό πιεζόταν, μπορούσε εύκολα να κάνει το λάθος.

Με την πάροδο της ώρας το παιχνίδι έγινε απόλυτα ισορροπημένο. Το πρώτο επιθετικό κύμα της Ντιναμό δεν ανάγκασε την ομάδα μας να πάει στη σέντρα και λεπτό με το λεπτό ο Ολυμπιακός ανέβαινε, προσπαθώντας να μεταφέρει το παιχνίδι προς την περιοχή του Εντουάρντο. Η ομάδα μας δεν είχε «καθαρή» σκέψη σε αρκετές μεταβιβάσεις, κάνοντας σχετικά εύκολα το λάθος. Ακόμη και στο κομμάτι του πρώτου μέρους, κατά το οποίο η Ντιναμό έριξε την απόδοσή της, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα πιεστικός, με αποτέλεσμα και η ποιότητα του αγώνα συνολικά να πέσει λιγάκι. Το πρώτο μέρος έληξε δίχως αποτέλεσμα, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0. Ένα ισορροπημένο παιχνίδι στα πρώτα 45 λεπτά του, με τον Ολυμπιακό να χάνει ευκαιρία να ανεβάσει την απόδοσή του και να γίνει ακόμη πιο πιεστικός.

Η επανάληψη άρχισε με τον Ολυμπιακό απαράλλαχτο. Χωρίς αλλαγές ήταν και η Ντιναμό. Από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν και να ανέβουν, όμως ο Ολυμπιακός προσπάθησε άμεσα να ισορροπήσει και να μην αφήσει να περάσει ο χρόνος. Η Ντιναμό είχε μια εξαιρετική ευκαιρία και ο Ολυμπιακός απάντησε με 2-3 πολύ καλές. Ο ρυθμός «άναψε» για τα καλά και οι δύο ομάδες απέδιδαν και πιο όμορφο ποδόσφαιρο, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Ανεβασμένος ο Μαζουακού, έπαιρνε πρωτοβουλίες από τα αριστερά και βοηθούσε πολύ στην επίθεση. Η Ντιναμό ανέβασε ξανά την απόδοσή της και προσπάθησε να «ζεστάνει» και το κοινό της, αλλά στιγμιαία. Ο Ολυμπιακός κοντρόλαρε ξανά το ματς και προσπάθησε να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Ο Ολυμπιακός ήταν σαφώς ανώτερος στο δεύτερο μέρος, κρατώντας περισσότερο την μπάλα στα πόδια του και δημιουργώντας περισσότερους κινδύνους για την εστία της Ντιναμό. Έλειπε η καθαρότητα στην σκέψη κατά την τελική προσπάθεια, με τους παίκτες του Μάρκο Σίλβα να αποτυγχάνουν σε περισσότερες από μία ευκαιρίες να φτάσουν στο γκολ και να προηγηθούν με αυτό τον τρόπο. Ο Μάρκο Σίλβα ετοίμασε για το τελευταίο 20λεπτο τον «Τσόρι» Ντομίνγκεζ. Η πρώτη αλλαγή για τον Θρύλο. Ο Αργεντινός πέρασε στο ματς αντί του Κώστα Φορτούνη. Η επιμονή του Θρύλου απέφερε καρπούς και το προβάδισμα στο σκορ στα τελευταία λεπτά, το οποίο πλέον η ομάδα μας κοιτούσε να διαφυλάξει. Ο Μάρκο Σίλβα απέσυρε τον Πάρντο και έριξε στο ματς τον Σαλίνο, στον άξονα! Στο 90′ ο Ντα Κόστα πέρασε στην θέση του Σεμπά. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και ο Θρύλος πήρε μία ακόμα σπουδαία νίκη με 1-0!

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: Εντουάρντο, Σουντάνι, Άντολιτς, Μασάντο, Φερνάντες (73’ Ενρίκες), Σάντος, Χότζτις (61’ Πιάτσα), Πίβαριτς, Ρογκ (87΄ Τσόριτς), Ματέλ, Ταραβέλ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Φορτούνης (72’ Ντομίνγκεζ), Πάρντο (83’ Σαλίνο), Σεμπά (90′ Ντα Κόστα), Ιντέγε.

Πηγή:olympiacos.org