Γενικά posted by

Ο Ολυμπιακός «έπνιξε» χωρίς έλεος τον Παναθηναϊκό!

Ο Ολυμπιακός κατέστησε σαφές –για πολλοστή φορά- ποιος είναι το αφεντικό στις αναμετρήσεις του με τον Παναθηναϊκό στην πισίνα. Στον πρώτο και ιστορικό τελικό των «αιωνίων» οι «ερυθρόλευκοι» διέλυσαν τους «πράσινους» 16-2, και έκαναν το 1-0 στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος της Α1 πόλο των ανδρών.

Από το πρώτο οκτάλεπτο φάνηκε το… ύφος της εξέλιξης του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» που δεν είχαν κάτω από τα γκολπόστ τον τραυματία αρχηγό τους, Νίκο Δεληγιάννη, αλλά τον Γαλανίδη, είχαν «δέσει» την άμυνά τους και δέχθηκαν το πρώτο γκολ, ενώ απέμεναν 4’ 22’’ πριν από την ολοκλήρωση του δεύτερου οκταλέπτου, όταν ο Γερακούδης έκανε το 3-1.

Εκτοτε, οι Πειραιώτες έπαιξαν με στόχο όχι μόνο τη νίκη, αλλά και τη συντριβή του «αιώνιου» αντιπάλου τους, Παναθηναϊκού για να ικανοποιήσουν και τους οπαδούς τους που δεν είχαν σταματήσει λεπτό να τραγουδούν στο «Παπαστράτειο».
Τέσσερα λεπτά και πέντε δεύτερα πριν τελειώσει το τρίτο οκτάλεπτο έγινε το 8-1 για τους «ερυθρόλευκους» με τον αριστερόχειρα Ισπανό, Μπλάι Μάγιαρακ και ο ίδιος –που ήταν ο πρωταγωνιστής του πρώτου τελικού- λίγο μετά έκανε και το 10-1…
Ενας πρώην «ερυθρόλευκος», ο Καλογεράκος ήταν αυτός που μείωσε σε 10-2, σκορ με το οποίο έληξε η τρίτη περίοδος.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την επίδειξη δύναμης στην τέταρτη περίοδο, στην οποία πέτυχε ακόμη έξι γκολ και δεν δέχθηκε κανένα.

“Είμαι πολύ ικανοποιημένος όχι μόνο από το σκορ, αλλά και από την άμυνά μας”, είπε ο κόουτς του Ολυμπιακού, Θοδωρής Βλάχος.

Στο δεύτερο τελικό της Παρασκευής στο Ιλίσιο, ο Παναθηναϊκός θα έχει στον πάγκο του τον προπονητή του, Κώστα Λούδη, αλλά και τον Παπαδόγκωνα στο νερό, οι οποίοι αμφότεροι ήταν τιμωρημένοι.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 3-1, 5-1, 6-0
Ολυμπιακός (Βλάχος): Ποντικέας 1, Βλαχόπουλος 1, Μουρίκης 2, Μάγιαρακ 4, Δερβίσης 1, Μούρικης 1, Γούνας 1, Φουντούλης 1, Ντόσκας 1, Δελακάς 1, Κολόμβος 2,
Παναθηναϊκός (Λαζαρίδης): Γερακούδης 1, Καλογεράκος 1

Πηγή:sportit.gr