Ποδόσφαιρο posted by

Με το δεξί στην πρεμιέρα του Κυπέλλου ο Θρύλος

Με το… δεξί μπήκε στο Κύπελλο Ελλάδος ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 2-1 στην πρεμιέρα των ομίλων του Αστέρα Τρίπολης. Ο Εμενίκε ήταν ο σκόρερ και των δύο τερμάτων της ομάδας μας, η οποία πλέον ρίχνει όλο της το ενδιαφέρον στο ματς της Κυριακής στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Θρύλος ήταν ανώτερος μέσα στον αγωνιστικό χώρο, χαροποίησε τους φιλάθλους του που βρέθηκαν στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και στο τέλος οι «ερυθρόλευκοι» ποδοσφαιριστές καταχειροκροτήθηκαν από τον κόσμο της ομάδας μας.

Το «φιλμ» του αγώνα

9’ Σουτ στην κίνηση από τον Κώστα Φορτούνη, η μπάλα δεν βρήκε τον επιθυμητό στόχο και κατέληξε άουτ.

10’ Μακρινό σουτ από τον Σισέ, άουτ η προσπάθεια του.

11’ Σέρβιρε ο Εμενίκε στον Πάρντο, το σουτ του Κολομβιανού όμως σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών του Αστέρα.

17’ Εκπληκτικό σουτ του Κούτρη, από το ύψος της περιοχής, τελευταία στιγμή, ενώ η μπάλα κατευθυνόταν προς την εστία, κατάφερε ο Πασαλίδης να την διώξει σε κόρνερ.

23’ Εκτέλεση φάουλ από τον Φορτούνη, ο Σισέ έπιασε την κεφαλιά, η πορεία της σταμάτησε στην αγκαλιά του Αθανασιάδη.

40’ Γυριστή κεφαλιά του Τριανταφυλλόπουλου, η μπάλα άουτ.

55’ Σουτ του Πάρντο, εντός περιοχής, οι αμυνόμενοι σταματούν την προσπάθεια του.

67’ Ο Κώτσιρας σουτάρει, η μπάλα άουτ.

71’ ΓΚΟΟΛ! Ο Μπεν κέρδισε το πέναλτι και ο Εμενίκε από την άσπρη βούλα δεν αστόχησε και έβαλε μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό!

77’ ΓΚΟΟΟΟΛ! Υπέροχη μπαλιά… ξυράφι του Φορτούνη προς τον Εμενίκε, ο τελευταίος με άψογο τελείωμα πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα αλλά και του Θρύλου!

84’ Γκολ για τον Αστέρα με τον Τσουκαλά και 2-1.

86’ Τεχνικό σουτ από τον Μάρτινς, ο Αθανασιάδης διώχνει με τις γροθιές.

Ολυμπιακός: Προτό, Ελαμπντελαουί (46’ Μάρτινς), Σισέ, Νικολάου, Κούτρης, Ταχτσίδης, Ζντιέλαρ, Πάρντο (60’ Μπεν), Ανδρούτσος (74’ Μίλιτς), Φορτούνης, Εμενίκε.

Αστέρας Τρίπολης: Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Ζούμα (79’ Ιγκλέσιας), Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Κυριακόπουλος, Τσουκαλάς, Τσιλιανίδης (63’ Κουμαντέι), Μουνάφο, Στανισάβλιεβιτς (59’ Γκοντό), Δουβίκας.

Πηγή: olympiacos.org