Μπάσκετ posted by

Εύκολη νίκη του Θρύλου με 64-80 το Λαύριο

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 80-64 του Λαυρίου DHI εκτός έδρας σε ματς για την έβδομη αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League και συνέχισε με το απόλυτο στο πρωτάθλημα.

Το ματς άρχισε εξαιρετικά για τους πρωταθλητές Ελλάδος. Ειδικά αμυντικά, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν σπουδαία απόδοση και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα του Πειραιά να προηγείται με εννιά πόντους 10-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ματ Λοτζέσκι με συνεχόμενα τρίποντα άνοιξε ακόμη περισσότερο τη διαφορά. Δεν υπήρχε, όμως, η ίδια συγκέντρωση στην άμυνα όπως στην πρώτη περίοδο κάτι που επέτρεψε στους γηπεδούχους να πετύχουν ορισμένους εύκολους πόντους με τον Κοκ και το ημίχρονο να τελειώνει 29-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ματ Λοτζέσκι συνέχισε να σκοράρει, το ίδιο Παπαπέτρου, Πρίντεζης και Παπανικολάου ενώ και ο Έρικ Γκριν βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι αρκετές φορές με τη διαφορά να φτάνει στους 20 πόντους (46-66) και τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να μοιράζει τον χρόνο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, ο Θρύλος δεν άρχισε καλά. Και έτσι οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 14-1 μείωσαν σε 60-67, αλλά έπειτα από το τάιμ άουτ που πήρε ο Γιάννης Σφαιρόπουλο, οι παίκτες του αντέδρασαν και με δικό τους επιμέρους 1-10 ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη, η οποία ήρθε με τελικό σκορ 64-80.

Δεκάλεπτα: 10-19, 29-43, 46-66, 64-80

Λαύριο DHI (Σερέλης): Χάμιλτον 8, Στεφανίδης 2, Αθανασούλας 2, Κοκ 6, Μπολντς 9, Πάντερ 18 (2), Τσίρος 3 (1), Περράκης 7 (1), Γιαννακόπουλος 9 (1), Κακλαμανάκης, Αναγνωστάκης.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς5, Σπανούλης 5, Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 9 (1), Μάντζαρης 8 (2), Γκριν 7 (1), Γιανγκ 5, Παπαπέτρου 9 (2), Μιλουτίνοφ 3, Χάκετ 7, Λοτζέσκι 11 (3), Αθηναίου.

Πηγή: olympiacosbc.gr