Ποδόσφαιρο posted by

Η ατυχία του δεν έχει τελειωμό…

Ο Ολυμπιακός έχασε πολλές ευκαιρίες, είχε δύο δοκάρια (Γκιγιέρμε 13’, Ποντένσε 39’), ήταν γενικά ανώτερος από την Ξάνθη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Το φιλμ του αγώνα:

6’ Ο Ναουέλ έδωσε για τον Καμαρά έξω από την περιοχή, με τον Αφρικανό χαφ να δοκιμάζει το πόδι του και τον Ζίβκοβιτς να μπλοκάρει με υπερένταση. Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τον Θρύλο!

10’ Ο Ναουέλ έγινε κάτοχος της μπάλας στα αριστερά, άρχισε να συγκλίνει προς το κέντρο, έκανε το σουτ με το δεξί και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Δεύτερη τελική για την ομάδα μας.

13’ ΔΟΚΑΡΙ για τον Θρύλο! Η καλύτερη ευκαιρία για την ομάδα μας μέχρι στιγμής. Ωραία κυκλοφορία της μπάλας από τους «ερυθρόλευκους», ο Γκιγιέρμε έκανε το σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού του Ζίβκοβιτς!

18’ Μια ακόμα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Φορτούνη που σούταρε από το ημικύκλιο της περιοχής αλλά δεν έπιασε καλά το σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ.

33’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Σισέ έκανε την κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς, στη συνέχεια ο Σενεγαλέζος στόπερ έπιασε το γυριστό, αλλά βρήκε πάνω σε αντίπαλο και απομακρύνθηκε.

39’ Δεύτερο ΔΟΚΑΡΙ για την ομάδα μας στο ματς! Ο Γκιγιέρμε με… μαγική κάθετη βρήκε τον Ποντένσε μέσα στην περιοχή, με τον Πορτογάλο να «σκάβει» την μπάλα κι αυτή να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Ζίβκοβιτς και να απομακρύνεται!

41’ Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Γκερέρο σούταρε με το δεξί από το ύψος της περιοχής, ο Κασάδο βρήκε τη μπάλα, κι αυτή κατέληξε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης, ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Κασάδο να «γκρεμίζει» τον Τοροσίδη εντός της περιοχής, τον Λισγάρα να τραβάει από τη φανέλα τον Σισέ και τον κ. Τζήλο να δείχνει παίζεται.

45’ Ο Φορτούνης έδωσε για τον Ομάρ έξω από την περιοχή της Ξάνθης, ο Νορβηγός μπακ σούταρε χωρίς δεύτερη σκέψη, η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς των γηπεδούχων και κατέληξε στην αγκαλιά του Ζίβκοβιτς.

54’ Γκολ 1-0 η Ξάνθη κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Σαρπόνγκ μπήκε στην περιοχή από δεξιά και σούταρε, η μπάλα βρήκε στον Βούκοβιτς, άλλαξε λίγο πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Σα, που αιφνιδιάστηκε.

56’ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με το δεξί, η μπάλα πέρασε άουτ.

74’ Ο Φορτούνης εκτέλεσε απευθείας το φάουλ έξω από την περιοχή, με τον Ζίβκοβιτς να πέφτει και να διώχνει με υπερένταση!

75’ Σουτ του Κούτρη με το αριστερό μέσα από την περιοχή, απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς, ενώ ήταν δίπλα του και ο Κοβάτσεβιτς.

76’ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛ!!!! 1-1 ισοφαρίζει ο Θρύλος με τον Βούκοβιτς! Υπέροχη κάθετη στον Φορτούνη στα δεξιά, εκείνος έκανε το γύρισμα, η μπάλα βρήκε σε αμυντικό της Ξάνθης, πήρε ύψος και ο Βούκοβιτς από κοντά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

77’ Σουτ του Γκερέρο, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

90′ Ο Κασάδο… γκρεμίζει εντός περιοχής τον Μάνο, με τον κ. Τζήλο να μην καταλογίζει πέναλτι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Α.Ο. Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Κοβάσεβιτς, Κασάδο, Σαρπόνγκ (57’ Κάστρο), Γέντρισεκ, Λισγάρας, Μπρίτο (90’+9 Μελιόπουλος), Καμαρά (52’ Ντουρίτσκοβιτς), Καντά, Χατζητερζόγλου, Μπαξεβανίδης.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης (58’ Μάνος), Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Καμαρά (90’ Νάτχο), Γκιγιέρμε, Ελαμπντελαουί, Ναουέλ (30’ Ποντένσε), Φορτούνης, Γκερέρο.

Πηγή: olympiacos.org