Πλασματικό το σκορ στον αγώνα του Θρύλου με την Ξάνθη

Ο Θρύλος στην Ξάνθη, κόντρα στην ομώνυμη ομάδα, ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του ματς, δημιούργησε πολλές φάσεις για γκολ, αλλά δεν κατάφερε ο ίδιος να τελειώσει το ματς, μένοντας στο 1-1. Οι πρωταθλητές Ελλάδος στερήθηκαν του δικαιώματος να πάρουν τη νίκη, σε δύο φάσεις. Ένα πέναλτι στο 10′ και ένα ακυρωθέν γκολ στο 79′. Η Ξάνθη ολοκλήρωσε αδίκως το ματς με 11 παίκτες. Ο Λισγάρας θα έπρεπε να έχει αποβληθεί μόλις στο 10′, όταν με χέρι μέσα στην περιοχή έκοψε την ευκαιρία του Ολυμπιακού να σκοράρει.

Το φιλμ του αγώνα:

10’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό μας! Ο Οτζίτζα βρήκε υπέροχα τον Φορτούνη, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα των παικτών της Ξάνθης και κατέληξε κόρνερ.

12’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ 0-1 για τον Ολυμπιακό μας! Ο Σεμπά εκτέλεσε από αριστερά το κόρνερ, με τον Ένγκελς να πιάνει την κεφαλιά νικώντας τους πάντες στον αέρα και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς.

16’ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ομάδα μας. Ο Τζούρτζεβιτς βγήκε τετ-α-τετ με τον Ζίβκοβιτς, πλάσαρε, με τον γκολκίπερ της Ξάνθης να απομακρύνει με τα πόδια.

23’ Καλή στιγμή για τον Θρύλο! Εξαιρετική κάθετη του Φορτούνη στον Τζούρτζεβιτς, αλλά ο Σέρβος φορ έχασε την ισορροπία του και ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε την μπάλα.

28’Εξαιρετική αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό μας. Ο Σεμπά έδωσε δεξιά στον Φορτούνη, ο οποίος έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η πάσα ήταν λίγο πιο δυνατή απ’ ό,τι έπρεπε, με αποτέλεσμα ο Τζούρτζεβιτς να μην καταφέρει να «εκτελέσει».

39’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο! Ο Τζούρτζεβιτς βγήκε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, γύρισε στο ύψος της μικρής περιοχής στον Σεμπά, αλλά το σουτ του Βραζιλιάνου πέρασε πάνω απ’ την εστία του Ζίβκοβιτς.

43’ Γκολ 1-1 ισοφαρίζει η Ξάνθη με κεφαλιά του Λισγάρα μέσα από την περιοχή.

52’ Ο Γέντρισεκ έστρωσε στον Λουσέρο, αλλά το σουτ του Αργεντινού κόντραρε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.

55’ Τεράστια ευκαιρία για την ομάδα μας! Ο Τζούρτζεβιτς πρόλαβε την μπάλα πριν βγει άουτ, ο Σεμπά έκανε το κοντρόλ γύρισε, σούταρε, αλλά ο Ζίβκοβιτς έδιωξε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

62’ Ο Ντε Λούκας έκανε τη σέντρα απ’ τα αριστερά, ο Γέντρισεκ έκανε την κεφαλιά-ψαράκι, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

84’ Σέντρα του Κούτρη απ’ τα αριστερά, ο Σεμπά έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

90’+3 Δυνατό σουτ απ’ τον Σεμπά έξω από την περιοχή, ο Ζίβκοβιτς με υπερένταση έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Α.Ο. Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας (72’ Μεχία), Λουσέρο, Κίκε (59’ Ρότσε), Φλίσκας, Γέντρισεκ (81’ Τριάδης), Λισγάρας, Κασάδο, Μπρίτο, Καμαρά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ρομαό, Ένγκελς, Κούτρης, Οτζίτζα, Ζιλέ, Φορτούνης (76’ Ανδρούτσος), Μάριν (65’ Καρσελά), Σεμπά, Τζούρτζεβιτς (60’ Εμενίκε).