Άξιζε κάτι καλύτερο ο Θρύλος

Ικανός να φύγει με καλύτερο αποτέλεσμα, από την έδρα της Γιουβέντους, ήταν ο Ολυμπιακός, που στάθηκε πολύ καλά στο «Allianz Stadium», «πάλεψε» για 68’ λεπτά αλλά στο τέλος λύγισε, μετά το γκολ του Γκονζάλο Ιγκουαΐν (69’). Έως τότε βέβαια, ο Θρύλος έκανε το παιχνίδι του, απείλησε την εστία του Μπουφόν, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, είχε συνοχή και προσήλωση στο αγωνιστικό του πλάνο και άφησε υποσχέσεις, παρά τη δύσκολη συνέχεια στον όμιλο. Ο Μάντζουκιτς πέτυχε το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων στο 80’ και «κλείδωσε» τη νίκη για την πρωταθλήτρια Ιταλίας με 2-0.

Στην επάνοδό του στον πάγκο του Ολυμπιακού, ο Τάκης Λεμονής παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-1-4-1. Ο Προτό ήταν στο τέρμα. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Φιγκέιρας, Ένγκελς, Νικολάου και Κούτρης. Ο Ζντιέλαρ, ως καθαρό «εξάρι» ήταν μπροστά από την άμυνα, δίνοντας βοήθειες και στα στόπερ. Ο Ρομαό με τον Οτζίτζα ήταν μπροστά από τον Σέρβο, με τον πρώτο να έχει περισσότερο ανασταλτικά καθήκοντα και τον δεύτερο, δημιουργικά. Δεξιά, στη μεσαία γραμμή, ήταν ο Πάρντο, αριστερά ο Σεμπά και στην κορυφή της επίθεσης, ήταν ο Εμάνουελ Εμενίκε.

Το φιλμ του αγώνα:

7’ Σουτ με καλές προϋποθέσεις από τον Φελίπε Πάρντο, εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπουφόν.

13’ Κλέψιμο από τον Οτζίτζα, πασάρει στον Σεμπά, ο Βραζιλιάνος μπήκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ μετά από ντρίμπλα, η προσπάθεια του κατέληξε έξω.

23΄ Εκτέλεση φάουλ από τον Ντιμπάλα, η τροχιά της μπάλας σταμάτησε στο «τείχος».

29’ Κόρνερ του Ντιμπάλα, ο Άλεξ Σάντρο έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο αυτή κατέληξε άουτ.

33’ Διώξιμο των αμυντικών της Γιουβέντους, μετά από σέντρα του Σεμπά, η μπάλα στρώθηκε στον Φιγκέιρας, αλλά το σουτ του Πορτογάλου ήταν άστοχο.

35’ Δυνατή κεφαλιά του Στουράρο, ο Πρότο με εντυπωσιακή απόκρουση έδιωξε σε κόρνερ.

36’ Τεράστια στιγμή για τον Ολυμπιακό! Ο Εμενίκε έφυγε σαν… σφαίρα στην αντεπίθεση, βρέθηκε στην περιοχή, προσπάθησε να δώσει ασίστ στον ολομόναχο Πάρντο, αλλά ο Μπεντακούρ την τελευταία στιγμή σταμάτησε την προσπάθεια του.

40’ Κεφαλιά του Μάντζουκιτς, ο Πρότο ήταν και πάλι εκεί και σταμάτησε ακόμα μια επίθεση των Ιταλών.

42’ Ατομική προσπάθεια του Πάρντο, στην κόντρα, το σουτ με το αριστερό, στην αγκαλιά του Μπουφόν.

44’ Παράλληλη σέντρα από τον Σάντρο, ο Ένγκελς στην προσπάθεια του να την ανακόψει, την στέλνει στο δεξί δοκάρι της εστίας και σε δεύτερο χρόνο διώχνει σε κόρνερ.

55’ Εκτέλεση φάουλ από τον Ντάγκλας Κόστα, μακριά από την εστία του Προτό.

57’ Ο Ολυμπιακός έφυγε στην κόντρα, η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Σεμπά, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι το σουτ του Βραζιλιάνου.

66’ Στατικό σουτ από τον Οτζίτζα, με διπλή προσπάθεια ο Μπουφόν έπιασε την μπάλα.

69’ Γκολ για την Γιουβέντους με τον Ιγκουαΐν.

80’ Γκολ για την Γιουβέντους, 2-0 με τον Μάντζουκιτς.

85’ Σουτ στην κίνηση από τον Μπεν, η μπάλα άουτ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Μπουφόν, Κιελίνι, Μπεντακούρ, Κουαρδάδο (60’ Ιγκουαΐν), Ντιμπάλα, Ντάγκλας Κόστα (84’ Μπερναντέσκι), Σάντρο, Ματουϊντί, Μπαρτσάλι, Μάντζουκιτς, Στουράρο (81’ Μπενάτια).

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Φιγκέιρας, Ένγκελς, Νικολάου, Κούτρης, Ζντιέλαρ (77’ Φορτούνης), Ρομαό, Οτζίτζα, Πάρντο (71’ Μπεν), Σεμπά, Εμενίκε (88’ Μάριν).