Ποδόσφαιρο posted by

Το σερί τελείωσε, πάμε για νέο Θρύλε!

Όλα τα ωραία κάποτε τελειώνουν. Και το εκπληκτικό, μοναδικό, ιστορικό, σερί νικών του Θρύλου σταμάτησε στα Χανιά όπου η ομάδα μας αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Πλατανιά για την 18η αγωνιστική της Super League.

Ο Ολυμπιακός ήταν συντριπτικά ανώτερος αλλά δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των γηπεδούχων και να κάνει το 18 στα 18. Εξάλλου, τα πράγματα έγιναν δύσκολα για τους νταμπλούχους στο 35ο λεπτό όταν ο Πλατανιάς προηγήθηκε με γκολ του Ράμος αν και με βάση την εικόνα του αγώνα δεν τού άξιζε να πάρει προβάδισμα.

Όταν λέμε συντριπτικά ανώτερος εννοούμε πως η ομάδα είχε 22 τελικές που αποτελεί επίδοση ρεκόρ για τη φετινή σεζόν. Οι 12 εξ’ αυτών των τελικών ήταν εντός περιοχής κάτι που σημαίνει πως και αυτή η επίδοση αποτελεί ρεκόρ για φέτος. Ο Ολυμπιακός είχε και 16 κόρνερ αλλά και 65% κατοχή μπάλας.

Η διπλή ζώνη άμυνας των γηπεδούχων όμως και οι αποκρούσεις του τερματοφύλακα Σωτηρίου οδήγησαν τον Θρύλο στην πρώτη του βαθμολογική απώλεια για φέτος στη Super League. Αν συνυπολογίσει κανείς και το ότι στο β’ ημίχρονο παίχτηκε ελάχιστο κανονικό ποδόσφαιρο (σ.σ.: οι γηπεδούχοι έκαναν καθυστέρηση με το παραμικρό και το 5λεπτο που υποδείχθηκε ήταν αναμφίβολα λίγο) η βαθμολογική απώλεια του Ολυμπιακού ήταν ένα αποτέλεσμα που ήρθε εξαιτίας αρκετών (των προαναφερθέντων) παραγόντων. Ακόμη κι έτσι πάντως ο Θρύλος μπορούσε τη νίκη. Ειδικά μετά το 1-1 του Φορτούνη στο 72’ με τους γηπεδούχους να διάγουν εφιαλτικό 20λεπτο και να είναι κλεισμένοι στα καρέ τους.

Το σερί τελείωσε στην Κρήτη αλλά αυτό το τέλος μπορεί ν’ αποτελέσει την αρχή για ένα καινούργιο. Ο Θρύλος εξάλλου έχει μάθει να ξεπερνάει τον εαυτό του και να ανεβάζει τον πήχη των προσδοκιών.

Όσον αφορά στα πλάνα του προπονητή μας, Μάρκο Σίλβα, παρέταξε την ομάδα με τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα (από αριστερά προς τα δεξιά) τους Μαζουακού, Σιόβα, Ντα Κόστα και Σαλίνο. Οι Μιλιβόγεβιτς και Καμπιάσο συνέθεταν το κεντρικό δίδυμο των μέσων με περισσότερες ανασταλτικές λειτουργίες και είχαν μπροστά τους, ως οργανωτή, τον Ντομίνγκεζ. Στα άκρα ήταν οι Ντουρμάζ και Πάρντο και στην κορυφή της επίθεσης ο Ιντέγε.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Σκαρντοβέλι, Σελίν, Μπανανά, Γκνιάτιτς, Στανισάβλιεβιτς, Μενδρινός (74’ Ανγκούλο), Αποστολόπουλος, Γουνδουλάκης (82′ Μιλούνοβιτς), Ράμος (89’ Δημήτρης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Μαζουακού, Σιόβας, Ντα Κόστα, Σαλίνο, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο (59’ Φορτούνης), Ντομίνγκεζ (85’ Σεμπά), Ντουρμάζ, Πάρντο (84’ Πουλίδο), Ιντέγε.

Πηγή: olympiacos.org