Φέγενορντ – Ολυμπιακός 1-3

Η προετοιμασία του Θρύλου στην Ολλανδία συνεχίζεται και καθημερινά εντείνεται. H ομάδα μας αντιμετώπισε Φέγενορντ στο «De Kuip» και βγάζοντας στο γήπεδο πολύ καλή εικόνα, επικράτησε στο τέλος με 3-1 της ολλανδικής ομάδας.

Ο κ. Σίλβα παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1 και μία ενδεκάδα την οποία έχει δοκιμάσει ξανά. Ο Ρομπέρτο ήταν στο τέρμα. Δεξιά στην άμυνα ήταν ο Ελαμπντελαουί, αριστερά ο Σαλίνο και στόπερ οι Αυλωνίτης-Βούρος. Ο Μιλιβόγεβιτς με τον Μπουχαλάκη ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι και μπροστά τους, ως δεκάρι ο Φορτούνης. Στις πτέρυγες ήταν δεξιά ο Πάρντο, αριστερά ο Ντουρμάζ και στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Φράνκο Χάρα.

Ο Θρύλος μπήκε στο ματς σαν… καταιγίδα. Πίεσε από νωρίς με μεγάλη ένταση και προσπάθησε να περιορίσει τους χώρους στη Φέγενορντ. Το κατάφερε σε μεγάλο βαθμό. Έκανε το δικό του παιχνίδι, δίχως να κλειστεί, δίχως να περιμένει, δίχως να δώσει μέτρα στον αντίπαλο. Προηγήθηκε πολύ νωρίς με τον Φράνκο Χάρα, χάρη στην πίεση αυτή, την οποία καθημερινά δουλεύει ο κ. Σίλβα στην προπόνηση! Στο πρώτο κομμάτι του αγώνα ο Πάρντο, ο Φορτούνης, ο Χάρα και ο Ντουρμάζ πετούσαν φωτιές. Κατέστη σαφές, εν τω μεταξύ, ότι όταν ο Μπουχαλάκης έχει δίπλα του καθαρό ανασταλτικό μέσο (τον Μιλιβόγεβιτς) και χώρο να πασάρει, το κάνει εξαιρετικά. Ο κ. Σίλβα το έχει αντιληφθεί και το εφαρμόζει στον άξονα, παίρνοντας πολλά από τον Έλληνα χαφ.

Πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Ολυμπιακός έκανε κάτι εξαιρετικό, παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων! Ξανά με οργανωμένο τρόπο, ξανά με ασίστ, με τελείωμα για υπόδειγμα και τον Κώστα Φορτούνη να «λύνει και να δένει», σερβίροντας γκολ. Ο Ολυμπιακός έβγαζε στον αγωνιστικό χώρο μία υπέροχη εικόνα, με πρέσινγκ, με προσαρμογή της άμυνας όταν η μπάλα άλλαζε πτέρυγες στην επίθεση της Φέγενορντ και γρήγορες αντεπιθέσεις, όταν η μπάλα περνούσε σε «ερυθρόλευκα» («μπλε» για την ακρίβεια) πόδια! Ο Ολυμπιακός είχε το ματς στον απόλυτο έλεγχό του και μάλιστα βγάζοντας ιδιαίτερα θετικά στοιχεία, τα οποία μπορεί κανείς να δει καθημερινά στην προπόνηση!

Μετά το 35’ ο Ολυμπιακός κατέβασε τον ρυθμό του και πήγε σε πιο σετ παιχνίδι, έχοντας το αποτέλεσμα που ήθελε. Η Φέγενορντ εκμεταλλεύτηκε αυτό το μομέντουμ και ανέβασε τον δικό της ρυθμό, κάνοντας απανωτά δύο φάσεις. Ο κίνδυνος πέρασε και ο Ολυμπιακός ισορρόπησε και πάλι και βγήκε μπροστά. Το πρέσινγκ συνεχίστηκε και μάλιστα με ιδιαίτερα αποτελεσματικό τρόπο, με την Φέγενορντ να δυσκολεύεται να αναπτυχθεί. Κάτι που συνέβαινε σε όλο το ματς. Θα πρέπει να σημειώσουμε εδώ πως η Φέγενορντ παίζει πολύ σύντομα πρωτάθλημα και είναι μία ομάδα σαφώς πιο έτοιμη από τον Ολυμπιακό μας.

Προς το τέλος του ημιχρόνου εκδηλώθηκαν κάποια νεύρα από τους γηπεδούχους, οι οποίοι έβλεπαν τον Θρύλο να παίζει δίχως πίεση, στον δικό του ρυθμό. Ενδεικτικό της εικόνας του ματς ήταν και το τρίτο γκολ, με τον Κώστα Φορτούνη να φτάνει στο 3-0, έπειτα από υποδειγματική, ομαδική αντεπίθεση και τελείωμα. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται 3-0 της Φέγενορντ μέσα στην έδρα της, έχοντας αποδώσει χορταστικό ποδόσφαιρο, με πλάνο και σχέδιο, αλλά και ουσία!

Η επανάληψη άρχισε με αλλαγές για τον Θρύλο. Στο ματς πέρασαν οι Ντοσεβί και Ντομίνγκεζ και βγήκαν οι Φορτούνης και Ντουρμάζ. Το πλάνο παρέμεινε ίδιο. Πρέσινγκ και κατοχή, με σωστή κυκλοφορία, έκαναν τον Ολυμπιακό διαρκώς επικίνδυνο. Οι ποδοσφαιριστές της Φέγενορντ άρχισαν από 55’ να… σφυρίζουν, βλέποντας την ομάδα τους «πνιγμένη» από την απόδοση του Ολυμπιακού, αλλά και το ευρύ σκορ (3-0). Η Φέγενορντ μπήκε ξανά στο ματς, μειώνοντας σε 3-1 με πέναλτι στο 62’, κάτι που έδωσε στους γηπεδούχους «φτερά». Συνέχισαν πιο πιεστικοί και με αλλαγμένη, προς το καλύτερο ψυχολογία, κερδίζοντας μέτρα μέσα στο γήπεδο. Ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε και προσπάθησε να διατηρήσει τον ρυθμό του.

Οι οπαδοί του Ολυμπιακού στις εξέδρες του ντε Κάιπ έβλεπαν με ικανοποίηση έναν Τσόρι σαν έφηβο να πιέζει τον Βερμίρ και έναν Σαλίνο να παίρνει στον αέρα σε κεφαλιά τον Καζίμ Ρίτσαρντς. Σπρωγμένη από το κοινό της (στο γήπεδο είχε σχεδόν 50.000 φιλάθλους) η Φέγενορντ ανέβασε κι άλλο την πίεσή της, κάτι που δεν είχε κάνει στα πρώτα 60 λεπτά του ματς! Ο Ολυμπιακός έχασε, από το 60’ μέχρι το 70’, μέτρα στο γήπεδο και περιορίστηκε σε πιο παθητικό ρόλο, σε μία προσπάθεια να κάνει διαχείριση του αποτελέσματος. Σε αρκετά σημεία του αγώνα τα νεύρα των γηπεδούχων δεν περιορίζονταν εύκολα. Ο Ολυμπιακός, απόρροια του «δαιμονισμένου» πρώτου 45λεπτου, της διαρκούς προετοιμασίας με πολλή κόπωση από τους αγώνες, άρχισε μετά το 70’ να βγάζει λίγη κούραση παραπάνω. Το σκορ δεν άλλαξε, με το 1-3 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Το «φιλμ» του αγώνα

5’ Σουτ του Μπουχαλάκη έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα άουτ.

6’ Γκολ για τον Θρύλο! Ο Φορτούνης επιτέθηκε κατά μέτωπο και πάσαρε στον Χάρα, αλλά η μπαλιά κόπηκε. Ο Έλληνας άσος πίεσε και ανέκτησε την κατοχή, βγάζοντας υπέροχη ασίστ για τον Χάρα, ο οποίος με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βερμίρ!

12’ Σουτ στην κίνηση του Κάουτ, έπειτα από γύρισμα που έγινε από δεξιά, ο Ρομπέρτο μπλόκαρε με ευκολία!

24’ Νέο γκολ για τον Θρύλο στο ντε Κάιπ! Ξανά από τα πόδια του Φορτούνη, η μπάλα φεύγει και συστημένη πηγαίνει στα πόδια του Φελίπε Πάρντο, ο οποίος κοντρολάρει και σουτάρει, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα!

34’ Σέντρα του Μπιλάλ από δεξιά, συστημένη για το κεφάλι του Κάουτ, ο οποίος πήρε την κεφαλιά εξ επαφής και αστόχησε!

37’ Νέα σέντρα του Μπιλάλ από αριστερά, ο Μανού έκανε στην κίνηση το πλασέ και αστόχησε.

45’ Το ημίχρονο τελειώνει ιδανικά για τον Θρύλο, με ένα εκπληκτικό τρίτο γκολ και μία υπέροχη παράσταση στο ντε Κάιπ! Αντεπίθεση από τον άξονα με τον Μπουχαλάκη, ο οποίος έβγαλε αριστερά στον Ντουρμάζ. Εκείνος σέντραρε, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά από την άμυνα, με τον Φορτούνη να παίρνει την κατοχή, να ντριμπλάρει ακόμη και τον Βερμίρ και να φτάνει σε ένα φανταστικό γκολ, πλασάροντας άνετα!

50’ Ο Ρομπέρτο έκανε υπέροχη επέμβαση σε μακρινό σουτ του Ελ Αχμαντί.

53’ Σουτ του Τσόρι έξω από την περιοχή, η μπάλα στην αγκαλιά του Βερμίρ.

56’ Σουτ του Κάουτ, η μπάλα στην αγκαλιά του Ρομπέρτο.

62’ Ο διαιτητής φαν Μπούκελ υπέδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βούρου επάνω στον Κάουτ και ο ίδιος ο επιθετικός της Φέγιενορντ εκτέλεσε, κάνοντας το 3-1.

65’ Μακρινό σουτ του Κάουτ, η μπάλα έξω, με τον Ρομπέρτο να ελέγχει την πορεία της.

88’ Ο Βερμίρ προλαβαίνει τελευταία στιγμή τον Πουλίδο, που δεν να γίνει απειλητικός για την εστία των Ολλανδών.

90’ Σουτ του Ζντιέλαρ από μακρινή απόσταση, η μπάλα στην αγκαλιά του ψ.

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ: Βερμίρ, Κάρσντορπ, φαν Μπικ, Κονγκολό, Βιλχένα, Ελ Αχμαντί, Βεΐνοβιτς, Τούρνστρα, Μπιλάλ, Κάουτ, Μανού.

Αγωνίστηκαν και οι Ίμερς, Ντάμερς, Ρίτσαρντς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Αυλωνίτης, Βούρος, Μπουχαλάκης, Μιλιβόγεβιτς, Φορτούνης, Πάρντο, Ντουρμάζ, Χάρα.

Αγωνίστηκαν και οι Ντομίνγκεζ, Ντοσεβί, Πουλίδο, Φουστέρ, Κασάμι, Ζντιέλαρ, Μαζουάκου.

Πηγή:olympiacos.org