Έσπασε όλα τα ρεκόρ ο Θρύλος 12 στα 12

Ιστορία έγραψε στην Κομοτηνή ο Ολυμπιακός όπου κέρδισε με 4-3 τον Πανθρακικό ύστερα από ένα χορταστικό σε γκολ και θέαμα ματς και έσπασε το ρεκόρ των 11 συνεχόμενων νικών της ομάδας του Μπούκοβι! Η αρμάδα του Μάρκο Σίλβα έκανε το 12 στα 12 και συνεχίζει τον καλπασμό της προς ένα ακόμα πρωτάθλημα ξεπερνώντας παράλληλα τον εαυτό της και (ξανα)γράφοντας την ιστορία.

Ο προπονητής μας παρέταξε τον Ολυμπιακό με τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα τους (από αριστερά προς τα δεξιά) Μαζουακού, Σιόβα, Ντα Κόστα και Ελαμπντελουΐ. Καμπιάσο, Κασάμι και Φορτούνης ήταν οι κεντρικοί μέσοι ενώ στα «φτερά» υπήρχαν οι Ερνάνι και Ντουρμάζ. Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Φινμπόγκασον.

Ο Θρύλος πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα έχοντας συντριπτική κατοχή μπάλας και κλείνοντας στα καρέ του τον γηπεδούχο Πανθρακικό. Έτσι το γκολ δεν άργησε να έρθει. Στο 14’ ο Ντουρμάζ με πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ. Ωστόσο ο αντίπαλος αιφνιδίασε ισοφαρίζοντας αμέσως μετά τη σέντρα. Ο Ντιγκινί βγήκε στην πλάτη της άμυνας των Πειραιωτών και αφού πέρασε και τον Ρομπέρτο πλάσαρε εύστοχα από πλάγια και δεξιά. Ακολούθησε τεράστια πίεση στα καρέ των γηπεδούχων, αλλά ούτε η κεφαλιά του Καμπιάσο στο 29’ ούτε δύο σουτ-βολίδες του Κασάμι προς το τέλος του ημιχρόνου είχαν ευτυχή κατάληξη. Έτσι το φινάλε του 45λεπτου βρήκε το σκορ στο 1-1, αλλά τον Ολυμπιακό να έχει τριπλάσια κατοχή μπάλας (75%-25%) και τετραπλάσιες τελικές (9-2).

Με την έναρξη της επανάληψης ωστόσο ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα ξανά στο σκορ αφού ο Σερφά ανέτρεψε τον Φινμπόγκασον. Στο πέναλτι ευστόχησε ο Φορτούνης. Στο 66’ ο Θρύλος έφτασε στο 1-3 με νέο εύστοχο πέναλτι. Το κέρδισε ο Καμπιάσο, το έβαλε ο Φινμπόγκασον. Είχε και 4ο γκολ ο Ολυμπιακός για να… κεράσει τον κόσμο του και να γιορτάσει το ρεκόρ και το πέτυχε στο 80ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Σεμπά που λίγα λεπτά νωρίτερα είχε μπει στο ματς.

Στο φινάλε του αγώνα ο γηπεδούχους Πανθρακικός κατάφερε να… μαζέψει την τελική έκταση του σκορ και να κάνει πιο «γλυκιά» την ήττα του. Το 1-4 μετατράπηκε στο τελικό 3-4 χάρη σε δύο γκολ από τους Ηλιάδη (87’) και Ντιγκινί (90+1’).

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Πασχαλάκης, Παπαγεωργίου, Ποτουρίδης, Μελίσσης, Σερφά, Σέτι, Ψάλτης (76′ Μαρκόπουλος), Μουδούρογλου (58′ Ηλιάδης), Μπαϊκαρά, Χαβίτο (81’ Νικόλτσης), Ντιγκινί.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Μαζουακού, Ντα Κόστα (79′ Μποτία), Σιόβας, Ελαμπντελαουΐ, Καμπιάσο, Φορτούνης (71′ Ντομίνγκεζ), Κασάμι, Ντουρμάζ, Ερνάνι (67′ Σεμπά), Φινμπόγκασον.