Επιστροφή στις νίκες με τεσσάρα ο Θρύλος !!!

Άκρως εντυπωσιακή ήταν η επιστροφή του Θρύλου στις νίκες. Ο αγώνας της 23ης αγωνιστικής της Super League με τον Ατρόμητο στο «Γ. Καραϊσκάκης» εξελίχθηκε σε μία ακόμη υψηλού επιπέδου ποδοσφαιρική παράσταση από τους παίκτες του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκοι του Μάρκο Σίλβα συνέτριψαν με 4-0 την ομάδα του Περιστερίου σ’ ένα ματς που το σκορ θα μπορούσε να είναι υψηλότερο.

Ο Θρύλος ήταν λειτούργησε σαν μια καλοκουρδισμένη μηχανή στην οποία δεν υπήρξε κανένα… γρανάζι που υστέρησε. Και οι 14 που αγωνίστηκαν ήταν υπέροχοι αναγκάζοντας σε πολλές περιπτώσεις τον κόσμο που βρέθηκε μεσημέρι Κυριακής στο «Γ. Καραϊσκάκης» να σηκωθεί από τις θέσεις του και να χειροκροτήσει. Δεν ήταν, μόνο, τα τέσσερα γκολ. Ήταν γενικότερα μια σπουδαία εμφάνιση από τους ερυθρόλευκους που έκαναν ό,τι ήθελαν σε μια, αναμφίβολα, από τις πιο «γεμάτες» και «χορταστικές» εμφανίσεις τους φέτος.

Ο… χορός των τερμάτων άρχισε μόλις στο 10ο λεπτό με φανταστικό σουτ του Ντομίνγκεζ. Οι πολλές και σημαντικές ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη αλλά το 2-0 δεν ήρθε γρήγορα. Κι αφού χρειάστηκε να βάλει και ο Ρομπέρτο το χέρι του για να διατηρηθεί το «μηδέν» στην άυνα, ο Θρύλος έφτασε στο επιβλητικό 4-0 σκοράροντας τρεις φορές μέσα σ’ ένα 20λεπτο στο β’ ημίχρονο. Η στατιστική υπηρεσία κατέγραψε 19 τελικές για τους νταμπλούχους εκ των οποίων οι 10 ήταν εντός εστίας.

Ο Μάρκο Σίλβα χρησιμοποίησε τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα τους Σαλίνο, Ελαμπντελαουΐ, Βούρο και Ντα Κόστα. Οι Καμπιάσο και Κασάμι ήταν το κεντρικό δίδυμο των χαφ με τις ανασταλτικές αρμοδιότητες, οι Φουστέρ και Κολοβός ήταν στα «φτερά» και σε δημιουργικό ρόλο ο Ντομίνγκεζ. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Πουλίδο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ντα Κόστα, Βούρος, Ελαμπντελαουΐ, Σαλίνο, Κασάμι (68’ Ιντέγε), Καμπιάσο, Ντομίνγκεζ (79’ Μπουχαλάκης), Φουστέρ, Κολοβός (69’ Φορτούνης), Πουλίδο.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάρκας, Φυτανίδης, Μπρίτο, Ουσέρο (75’ Κούρος), Ούμπιδες, Στόιτσεφ (80’ Ματέι), Κιβρακίδης, Μπιτόλο, Λαζαρίδης, Γροντής, Παπαδόπουλος (71’ Λε Ταλέκ).