Ποδόσφαιρο posted by

Το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Ντιναμό Κιέβου στο παγωμένο «Ολιμπίσκι» και έμεινε εκτός συνέχειας από το UEFA Europa League. Ο Θρύλος το πάλεψε, ήταν καλύτερος, έχασε σπουδαίες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν βρήκε τα γκολ που χρειαζόταν και που θα του έδιναν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Σολ στο 32’.

Το φιλμ του αγώνα:

6’ Ο Φορτούνης από αριστερά έδωσε στον Χασάν, εκείνος σούταρε με το δεξί έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

10’ Πολύ ωραία επίθεση για την ομάδα μας! Ο Ποντένσε βρήκε τον Τσιμίκα, εκείνος έκανε το χαμηλό γύρισμα από αριστερά, αλλά έδιωξε σε κόρνερ η άμυνα της Ντινάμο.

16’ Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Τσιμίκα να παίρνει την πάσα από τον Ποντένσε, να κάνει σέντρα σουτ από τα αριστερά μέσα στην περιοχή και τον Μπόικο να διώχνει με γροθιές του.

30’ Ο Ποντένσε μπήκε στην περιοχή, κράτησε τη μπάλα στα πόδια μέσα στην ουκρανική περιοχή και κόπηκε. Καλή αντεπίθεση για την ομάδα μας που πέρασε ανεκμετάλλευτη.

32’ Γκολ 1-0 για την Ντιναμό Κιέβου με τον Σολ.

51’ Πολύ καλή στιγμή για τον Θρύλο να ισοφαρίσει το ματς! Σέντρα του Τοροσίδη από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, κεφαλιά του Μασούρα και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

60’ Δυνατό σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μπόικο.

64’ Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Ο Μασούρας έπιασε ένα δυνατό σουτ και ο Μπόικο απομάκρυνε διώχνοντας τον κίνδυνο για την εστία του!

74’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Μασούρας γύρισε στον Χασάν, εκείνος πλάσαρε, αλλά ο Μπόικο έκανε τρομερή επέμβαση.

83’ Εκτέλεση κόρνερ του Ποντένσε από δεξιά, κεφαλιά του Χασάν η μπάλα πέρασε άουτ. Καλή στιγμή για τον Θρύλο.

87’ Τεράστια ευκαιρία για τον Θρύλο! Ο Γκερέρο πλάσαρε από κοντά τον Μπόικο, με τον γκολκίπερ της Ντιναμό να απομακρύνει! Άγγιξε το 1-1 ο Ολυμπιακός!

90’+1 Σουτ του Νάτχο με το δεξί από το ύψος της περιοχής, μπλόκαρε ο Μπόικο ξανά.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ντιναμό Κιέβου (Αλεξάντρ Χάτσκεβιτς): Μπόικο, Βέρμπιτς (90’+2 Σμιρνί), Σεπέλιεβ, Σολ (90’+2 Ρουσίν), Σαπαρένκο (76’ Γκαρμάς), Τσιγκάνκοφ, Μικολένκο, Μπούρντα, Μπουγιάλσκι, Σαμπάνοβ, Κεντζιόρα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Μεριά, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (65’ Νάτχο), Ντίας (46’ Μασούρας), Ποντένσε, Φορτούνης (65’ Γκερέρο), Χασάν.

Πηγή: olympiacos.org