Αυτός είναι Ολυμπιακός 2-0 τη Ντουντελάνζ

Ένας εξαιρετικός Ολυμπιακός στο «Josy Barthel» πήρε αυτό που ήθελε. Επέστρεψε στις νίκες με το 2-0 επί της Ντουντελάνζ. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τους τρεις βαθμούς με το γκολ του Βασίλη Τοροσίδη (66’) και το αυτογκόλ του Γιορτάνοφ (81’) μετά από εξαιρετικό πλασέ του Φορτούνη, ενώ είχε και δύο δοκάρια με τον Λάζαρο (23’, 76’). Με 21 τελικές εκ των οποίων οι 11 στην εστία, το τελικό σκορ μοιάζει πολύ μικρό, αλλά αυτό που μετράει είναι το… τρίποντο! Η ομάδα μας, μετά την αποψινή της νίκη, έφτασε τους 4 βαθμούς στον όμιλό της και σε περίπου 15 ημέρες (8/11-22:00) θα υποδεχθεί και πάλι την ομάδα του Λουξεμβούργου στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Το φιλμ του αγώνα:

4’ Πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Μπονεφουά μέσα από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

13’ Σπουδαία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Τοροσίδη από δεξιά, έπειτα από μεγάλη μπαλιά του Φορτούνη, ο Ναουέλ στο δεύτερο δοκάρι έκανε το πλασέ, έδιωξε δύσκολα ο Μπονεφουά.

15’ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Απανωτές ντρίμπλες του Φορτούνη, που μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ και έδιωξε δύσκολα ο Μπονεφουά. Ο Ναουέλ μετά την απόκρουση, γλίστρησε και δεν μπόρεσε να απειλήσει.

18’ Σουτ του Κούτρη έξω από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

23’ ΔΟΚΑΡΙ για τον Θρύλο! Ο Φορτούνης έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια από δεξιά, έβγαλε τη σέντρα και ο Λάζαρος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Μπονεφουά.

24’ Ο Ναουέλ βρέθηκε στην περιοχή της Ντουντελάνζ από αριστερά, πλάσαρε, αλλά ο Μπονεφουά κατάφερε να διώξει σε κόρνερ.

27’ Σουτ του Καμαρά έξω από την περιοχή, έπεσε και μάζεψε ο Μπονεφουά.

33’ Ο Λάζαρος γύρισε στον Ναουέλ με τακουνάκι, αυτός άφησε στον Φορτούνη, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

42’ Φοβερό σουτ του Λάζαρου έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Μπονεφουά. Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο!

44’ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Τοροσίδης από δεξιά έκανε το γύρισμα με το κεφάλι, ο Λάζαρος έβαλε την προβολή στο δεύτερο δοκάρι, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

54’ Κεφαλιά του Φορτούνη από κοντά μετά από σέντρα του Τοροσίδη από δεξιά, μπλόκαρε ο Μπονεφουά.

60’ Ο Ναουέλ σούταρε έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

66’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!! 0-1 για τον Ολυμπιακό με τον Βασίλη Τοροσίδη! Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, ο «Τόρο» πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ!

68’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο! Σουτ του Κούτρη μέσα από την περιοχή, μετά από ασίστ του Ποντένσε, έπεσε και έδιωξε δύσκολα ο Μπονεφουά!

69’ Κι άλλη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Σουτ του Ποντένσε, έπεσε και μπλόκαρε ο Μπονεφουά, ο οποίος κάνει το παιχνίδι της ζωής του!

76’ ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό! Ο Κούτρης έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Λάζαρος έκανε πλασέ στην κίνηση, ο Μπονεφουά απέκρουσε και η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι!

81’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ!!!!! 0-2 για τον Θρύλο! Ο Ποντένσε έκλεψε τη μπάλα από τον Πρεμπέ, έδωσε στον Φορτούνη που πλάσαρε, ο Γιορτάνοφ προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα, αλλά αυτή κατέληξε στα δίχτυα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ντουντελάνζ (Ντίνο Τοπμέλερ): Μπονεφουά, Γιορντάνοφ, Σνελ, Πρεμπέ, Μπίσεβατς, Κουτιριέ, Κρουζ (51’ Σινάνι), Κρούσκα, Ελ Ριτί (74’ Κένια), Στολτς (65’ Μελίς), Τιρπέλ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης (69’ Ελαμπντελαουί), Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Ναουέλ (78’ Νάτχο), Ποντένσε, Φορτούνης, Γκερέρο (18’ Λάζαρος).