Μάγκικα-Πειραιώτικα ο Θρύλος 1-2 μέσα στο Περιστέρι

Τεράστιο «διπλό» τίτλου κόντρα σε όλους και όλα ο Θρύλος. Ο Ολυμπιακός πέρασε από το Περιστέρι, νικώντας τον Ατρόμητο με 2-1. Με ανατροπή και απέναντι στα… φοβερά και τρομερά πράγματα του Ευαγγέλου και των βοηθών του. «Διπλό» στην έδρα των «κυανόλευκων», βάζοντας τέλος στο αήττητο της ομάδας του Περιστερίου με τα γκολ των Καμαρά (49’) και Βούκοβιτς (90’+3).

Το φιλμ του αγώνα:

1’ Δυνατό ξεκίνημα για τον Θρύλο που παραλίγο να ανοίξει το σκορ μόλις στα 25’’ του ματς. Ο Νάτχο έδωσε όμορφα στον Ναουέλ που μπήκε στην περιοχή από αριστερά και γύρισε την μπάλα στον Καμαρά που σούταρε στην κίνηση, με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.

5′ Στο έδαφος ο Ναουέλ σε μαρκάρισμα του Μάντσον μέσα στην περιοχή του Ατρομήτου, ο Ευαγγέλου δείχνει συνέχεια στο ματς.

6’ Ο Κούτρης δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, ο Μέγερι χωρίς κανένα πρόβλημα, μπλόκαρε σταθερά.

7’ Άλλη μία καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ποντένσε από δεξιά έδωσε στον Μάνο, αυτός μπαίνει στην περιοχή από δεξιά, προσπαθεί να πλασάρει, ο Καρασαλίδης τελευταία στιγμή βάζει το πόδι του και παραχωρεί κόρνερ.

9’ Νέα καλή στιγμή για τον Θρύλο! Ο Ποντένσε βγάζει ωραία κάθετα στα δεξιά για τον Καμαρά, ο Αφρικανός μέσος βγαίνει από δεξιά, βγάζει την μπάλα αριστερά στον Μάνο, εκείνος αποφεύγει τον Ρισβάνη, καθυστερεί όμως και μπλοκάρει ο Μέγερι.

15’ Ο Καμαρά δοκίμασε το αριστερό του πόδι έξω από την περιοχή και με πολλά φάλτσα, με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.

20’ Άλλη μία πολύ καλή τελικά για την ομάδα μας! Ο Νάτχο είδε τον Ποντένσε στα δεξιά και του έδωσε την μπάλα, με τον Πορτογάλο να κάνει το απευθείας γύρισμα στον Μάνο και εκείνος το πλασέ στην κίνηση, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ!

35′ Ο Γιαννούλης εκτός φάσης μέσα στην περιοχή του Ατρομήτου, χτύπησε με το χέρι του και πέταξε κάτω τον Ποντένσε. Ο Ευαγγέλου έδειξε παίζεται.

36’ Ακόμα μία καλή στιγμή για τον Θρύλο στο ματς! Ο Ναουέλ εκτέλεσε το κόρνερ, ο «Τόρο» κέρδισε τους πάντες στον αέρα και πήρε την κεφαλιά, με την κεφαλιά να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μέγερι.

43’ Γκολ 1-0 για τον Ατρόμητο με τον Κουλούρη, κόντρα στη ροή του αγώνα και ενώ πριν ο Σάκιτς έχει γυρίσει την μπάλα στον Μέγερι ο οποίος την πιάνει με τα χέρια και ο διαιτητής Ευαγγέλου, αφήνει την φάση να εξελιχθεί.

49’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ 1-1 ισοφαρίζει ο Θρύλος με τον Καμαρά! Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ έξω και πλάγια από την περιοχή του Ατρομήτου, με τον Μαντί να… τρυπώνει πίσω από την πλάτη των αμυντικών των γηπεδούχων και με πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!

62’ Ο Γκιλιέρμε σούταρε δυνατά η μπάλα βρήκε στον Γιαννούλη κι έφυγε κόρνερ.

63’ Βολίδα του Γκιλιέρμε ξανά έξω από την περιοχή, πέφτει και απομακρύνει με υπερένταση ο Μέγερι!

67’ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ελάχιστα άουτ η μπάλα!

74’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο! Ο Φορτούνης είναι μέσα στην περιοχή, ελίσσεται, σουτάρει, αλλά ο Μέγερι είναι σε ετοιμότητα κι απομακρύνει!

82’ Ωραία πάσα του Φορτούνη στα δεξιά για τον Φετφατζίδη, αυτός κάνει το σουτ με τη μία, πολύ άστοχο και άουτ.

85’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Φορτούνης με εξαιρετική μπαλιά βρίσκει τον Μάνο, αυτός εντός περιοχής βγαίνει τετ-α-τετ με τον Μέγερι, ο Ρισβάνης με προβολή απομακρύνει σε κόρνερ, πριν ο Έλληνας φορ του Θρύλου στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

90’+4 ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ!!!!!!! 1-2 για τον Θρύλο με τον Γιάγκος Βούκοβιτς! Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, πρώτη κεφαλιά του Σισέ με τον Βούκοβιτς να κάνει τη δεύτερη και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μέγερι!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μέγερι, Σάκιτς, Γιαννούλης (80’ Νάτσος), Ρισβάνης, Χατζηϊσαΐας, Μπουσούλατζιτς, Μάντσον, Καρασαλίδης, Κουλούρης, Ενσικουλού (61’ Ούμπιδες), Μπρούνο (71’ Μανούσος).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Ναουέλ (73’ Φετφατζίδης), Ποντένσε (77’ Γκερέρο), Νάτχο (46’ Φορτούνης), Μάνος.