Ποδόσφαιρο posted by

Ασταμάτητος ο θρύλος πέρασε 0-2 από την Τρίπολη

Ο Θρύλος δείχνει ασταμάτητος! Πέρασε από μία ακόμα δύσκολη έδρα, αυτή της Τρίπολης, επικρατώντας με 2-0 του Αστέρα για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος και συνεχίζει να προσφέρει όμορφο ποδόσφαιρο στους φιλάθλους του! Φορτούνης και Λάζαρος ήταν οι σκόρερ των δύο τερμάτων του Ολυμπιακού, στο τρίτο σερί διπλό της ομάδας μας στη Super League για το 2019.

Το φιλμ του αγώνα:

4’ Πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Από το κόρνερ του Φορτούνη και το αρχικό διώξιμο, η μπάλα στρώθηκε στον Ποντένσε στο ύψος της περιοχής, εκείνος έκανε το σουτ, με τον Παπαδόπουλο να αποκρούει και στη συνέχεια το νέο σουτ του Καμαρά βρήκε πάνω σε συμπαίκτη του και κατέληξε άουτ.

8’ Απευθείας εκτέλεση του Λάζαρου μετά το κερδισμένο φάουλ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.

22’ Ο Ποντένσε έδωσε δεξιά στον Γκιγιέρμε, εκείνος έκανε το δυνατό γύρισμα, σε διπλό χρόνο μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

28’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ!!! 0-1 για τον Θρύλο με τον αρχηγό του, Κώστα Φορτούνη! Εκπληκτική μπαλιά του Λάζαρου στον «Φόρτου», ο οποίος έφυγε από κανονική θέση, έκανε εξαιρετικό κοντρόλ, πλάσαρε με το αριστερό και έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό!

39’ Ο Γκιγιέρμε δοκίμασε το δεξί του πόδι μακριά έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

50’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛ!!!! 0-2 για τον Ολυμπιακό με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο! Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη στην καρδιά της άμυνας, ο Λάζαρος κινήθηκε στην περιοχή, έκανε την προβολή και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας!

68’ Πολύ καλό σουτ του Λάζαρου έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο δίπλα από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου.

71’ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ενέργεια του Ποντένσε, ο οποίος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά το πλασέ του με το αριστερό ήταν πάνω στον Παπαδόπουλο.

72’ Νέα ευκαιρία με τον Ποντένσε, ο οποίος πήρε πάσα από τον Φορτούνη, πήγε να «σκάψει» τη μπάλα στον Παπαδόπουλο, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει.

83’ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Αντεπίθεση με τον Γκερέρο, ο οποίος έγινε από δέκτης της μπάλας, έκανε το σουτ με το αριστερό και μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

90’+3 Δυνατό σουτ του Λάζαρου από μέσα και δεξιά από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος με τα πόδια.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Ορτέγκα, Πασαλίδης, Κυριακόπουλος (76’ Ρόλε), Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο, Βαλιέντε, Φερνάντεζ (77’ Βλάχος), Τσιλιανίδης, Κώτσιρας, Δουβίκας (56’ Μανιάς).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς (79’ Μεριά), Κούτρης, Καμαρά, Γκιγιέρμε, Λάζαρος, Ποντένσε, Φορτούνης (85’ Νάτχο), Χασάν (63’ Γκερέρο).

Πηγή: olympiacos.org