Ποδόσφαιρο posted by

Απόλλων Σμύρνης – Ολυμπιακός 1-2

Ως πρώτος και καλύτερος προκρίθηκε ο Ολυμπιακός στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας από τον 5ο όμιλο. Ο Θρύλος νίκησε με 2-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης στο «Γ. Καμάρας» της Ριζούπολης χάρη σε δύο γκολ του Νταβίντ Φουστέρ και τερμάτισε 1ος με 7 βαθμούς στη συγκομιδή του.

Πέρα από τον αντίπαλό τους, οι «ερυθρόλευκοι» έπρεπε να υπερβούν και ένα πραγματικά υψηλό διαφορετικό εμπόδιο. Κι αυτό δεν ήταν άλλο από τον τραγικό αγωνιστικό χώρο. Σε αληθινό χωράφι παρέπεμπε και είναι απορίας άξιο πως δόθηκε έγκριση για να γίνει εκεί το παιχνίδι. Απορίας άξιο και ευτύχημα ταυτόχρονα, είναι ότι δεν υπήρξε κάποιος σοβαρός τραυματισμός.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό, ο προπονητής της ομάδας μας, Μάρκο Σίλβα, έδωσε χρόνο συμμετοχής σε ποδοσφαιριστές που έχουν λιγότερο από άλλους ως τώρα. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Καπίνο, αριστερό μπακ ο Τσιμίκας, δεξιά ο Σαλίνο και δίδυμο το κεντρικών αμυντικών συνέθεσαν οι Σιόβας και Μποτία. Ζντιέλαρ και Κασάμι ήταν οι κεντρικοί μέσοι που είχαν περισσότερες ανασταλτικές ευθύες ενώ μπροστά τους, σε δημιουργικό ρόλο, ήταν ο Φουστέρ. Αριστερά στην επίθεση βρέθηκε ο Κολοβός και δεξιά ο Πάρντο ενώ στην κορυφή της επίθεσης ο Φινμπόγκασον.

Ο Ολυμπιακός πήρε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από το 1ο λεπτό και άρχισε να πιέζει τους γηπεδούχους. Ωστόσο, κατάφερε να σκοράρει όταν, πια, είχαμε μπει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο Τσιμίκας έβγαλε την ασίστ και ο Φουστέρ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Λίγο μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Βαλεριάνος, με μακρινό δυνατό σουτ, ισοφάρισε σε 1-1. Ήταν μόλις η πρώτη τελική προσπάθεια των γηπεδούχων ως το σημείο εκείνο. Και έγινε γκολ. Παρά την δυσάρεστη έκπληξη οι Πειραιώτες διατήρησαν την ψυχραιμία τους και τον έλεγχο. Αφού πίεσαν λοιπόν και έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες, στο 85’ πήραν τη νίκη χάρη σε κοντινό δεξί σουτ του Φουστέρ μετά από ασίστ του Ιντέγε που μόλις είχε μπει στο παιχνίδι.

Τέλος καλό όλα καλά γι’ αυτή την «περιπέτεια» Κυπέλλου του Ολυμπιακού που προκρίθηκε στην επόμενη φάση και συνεχίζει την προσπάθειά του για την κατάκτηση ενός ακόμη νταμπλ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Αποστολίδης, Πάνος, Βαλεριάνος (79’ Αρναούτογλου), Γκότοβος, Δεληζήσης, Φατιόν (51’ Παρπέξ), Ψιάνος, Κονέ, Βάντερσον, Φαρινόλα (68’ Λαγός), Τζιώρας.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Καπίνο, Σιόβας, Μποτία, Σαλίνο, Τσιμίκας, Ζντιέλαρ, Κασάμι, Πάρντο (68’ Ντουρμάζ), Κολοβός, Φουστέρ (87’ Φορτούνης), Φινμπόγκασον (79’ Ιντέγε).

Πηγή: olympiacos.org